اثبات وقوع طلاق در قوانین ایران – 1401

مدارک ، شرایط و نحوه اثبات وقوع طلاق در قوانین 1401 ایران : طلاق پایانیست برای زندگی زناشویی که توسط قانون به رسمیت شناخته شده است. همانطور که می دانید طلاق واقعه ایست با آثار حقوقی فراوان که با تشریفات شرعی و قانونی زیادی همراه است. اما گاها شرایط برای زوجین به گونه ای رقم می خورد که ناگزیر نیاز به اثبات وقوع طلاق می باشد.

طلاق علاوه بر آثار فردی با آثار اجتماعی فراوانی همراه است. به همین دلیل قانون ترتیبات خاصی برای آن در نظر گرفته است. برای مثال در شرایطی که حقوقی مالی زوجه مانند نفقه مطرح باشد و یا در مواردی مانند ازدواج مجدد یکی از زوجین ممکن است نیاز به اثبات وقوع طلاق باشد. همچنین در مواردی که زن ادعا دارد طلاق گرفته و قصد خروج از کشور را دارد. به نظر شما صحت وقوع طلاق را چگونه و با کمک چه مدارکی باید به اثبات رساند؟ در ادامه با وکیل نادری همراه باشید.

 طلاق از دیدگاه قانون

از نظر قوانین مدنی ایران طلاق حق قانونی مرد است و می تواند در هر زمانی همسر خود را طلاق دهد . اما به جهت عدم سوءاستفاده از این مساله قانون موانع و محدودیت هایی را برای طلاق در نظر گرفته است. همچنین تحت شرایط خاصی مرد می تواند از طریق تنطیم وکالتنامه به همسر خود حق طلاق بدهد.

اثبات وقوع طلاق

بر اساس ماده ی 20 قانون حمایت خانواده طلاق باید به صورت رسمی به ثبت برسد. پس گذراندن مراحلی مانند مراجعه به دادگاه و رعایت تشریفات قانونی و سپس مراجعه به دفاتر ازدواج و طلاق ضروریست . همچنین پرداخت کامل حق و حقوق مالی زن را باید در نظر داشت.

در واقعه ی طلاق ما با دو بعد شرعی و قانونی مواجه هستیم. بعد شرعی بدون رعایت تشریفات قانونی طلاق می تواند به زندگی زناشویی زوجین پایان دهد. به این معنا که در حضور دو شاهد مرد می توان صیغه ی طلاق را جاری نمود. این طلاق از نظر قوانین شریعت اسلام صحیح است. اما ممکن است این طلاق به مرحله ی ثبت رسمی نرسد. به نظر شما عواقب قانونی چنین مساله ای چیست؟

تصور کنید زن خواهان حقوقی مانند نفقه و مهریه است و یا زن باردار است. یا هریک از زوجین اقدام به ازدواج مجدد کرده باشند. اینجاست که ثبت رسمی طلاق ارزش و اهمیت خود را بهتر نشان می دهد و با موضوع اثبات وقوع طلاق روبرو خواهیم بود.

در واقع بعد قانونی طلاق در کنار بعد شرعی آن بسیار حائز اهمیت است. تاکید قانونگزار بر ثبت رسمی طلاق نشان می دهد که از نظر محاکم دادگستری طلاق در صورتی محرز است که علاوه بر رعایت تشریفات مذهبی با رعایت تشریفات قانونی و رسمی همراه باشد.

اثبات وقوع طلاق

مهم ترین و اصلی ترین مدرک برای اثبات وقوع طلاق ارائه ی سند رسمی طلاق است. برای ثبت رسمی طلاق باید به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه کرد. پس از تشریفات رسمی و قانونی ، صیغه ی طلاق جاری شده و از طرف دفترخانه ای که طلاق در آن صورت گرفته گواهی رسمی طلاق صادر می گردد. اخذ این گواهی بسیار مهم بوده و نداشتن آن با مجازات قانونی برای مرد همراه است.

با داشتن این گواهینامه اثبات وقوع طلاق به راحتی امکانپذیر است. اما در صورت عدم وجود گواهی طلاق باید بتوان از طریق روش های دیگر اثبات وقوع طلاق را انجام داد.

یکی از این روش ها حضور شاهدین طلاق در دادگاه است. بر اساس مندرجات قانون مدنی برای صحت وقوع طلاق به دو شاهد مرد نیاز می باشد. دو شاهد عاقل و بالغ که در محل جاری شدن صیغه ی طلاق حضور داشته و از نزدیک شاهد آن بوده باشند. حضور این شاهدین در دادگاه می تواند به اثبات وقوع طلاق کمک کند. آنها باید از نزدیک شاهد خطبه ی طلاق باشند.

قانون در چه شرایطی برای زنان حق طلاق در نظر گرفته است؟

قانون مدنی موارد و شرایطی را در نظر گرفته که در صورت مواجهه با آنها برای زن حق طلاق به وجود می آید. به این ترتیب می توان با اثبات هریک از این موارد در دادگاه نسبت به طلاق اقدام نمود. همچنین اثبات این موارد می تواند به اثبات وقوع طلاق کمک کند.

با توجه به 1129 قانون مدنی می توان گفت در صورت عجز و ناتوانی و یا هرگونه سرپیچی مرد از پرداخت نفقه برای زن حق طلاق ایجاد می گردد. حتی اگر حق طلاق در اختیار مرد باشد. پس با اثبات چنین مساله ای در دادگاه می توان مرد را مجبور به طلاق کرد.

ماده ی 1130 قانون مدنی موارد عسر و حرج را در رابطه با حق طلاق زن مطرح کرده است. این ماده به موارد زیر اشاره دارد:

  • اگر مرد برای مدت زمان 6 ماه متوالی یا نه ماه متناوب در یک سال بدون هیچ دلیل موجه و مشخصی ناپدید گردد و در منزل خود حضور نداشته باشد، زن می تواند درخواست طلاق خود را مطرح نماید.
  • اعتیاد زوج به مواد مخدر و مشروبات الکلی و هرگونه مقاومت او در برابر ترک کردن می تواند برای زن حق طلاق ایجاد نماید.
  • محکومیت زوج به حبس پنج سال و بیشتر می تواند دلیلی برای طلاق زن باشد.
  • هرگونه ضرب و شتم زوجه و سوءرفتار با او توسط زوج به صورتی که عرفا قابل تحمل نباشد، دلیلی موجه برای درخواست طلاق از سوی زن به شمار می رود.
  • همچنین ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج روانی و ساری در صورتی که زندگی مشترک زوجین را با خطر مواجه سازد، از دلایل درخواست طلاق توسط زن می باشد.

اثبات وقوع طلاق در صورت صحت آن امکانپذیر است.

برای اثبات وقوع طلاق اصل بر صحت طلاق می باشد. قانون مدنی موارد زیر را برای صحت طلاق در نظر گرفته است. مستندات قانونی موارد زیر را می توان در مواد 1134 الی 1142 قانون مدنی مشاهده نمود.

  • جاری شدن صیغه ی طلاق باید در حضور دو نفر مرد عاقل و بالغ به عنوان شاهد صورت پذیرد.
  • شخصی که طلاق می دهد باید عاقل ، بالغ، قاصد و مختار باشد.
  • در صورت جنون دائمی مرد، ولی قانونی او می توانند نسبت به طلاق او و همسرش اقدام نمایند.
  • اجرای صیغه ی طلاق توسط وکیل طلاق امکانپذیر است. البته ابتدا باید تفویض وکالت صورت گرفته باشد.
  • طلاق مختص عقد دائم است. بنابراین برای صیغه یا عقد موقت امکانپذیر نیست و آثار حقوقی آن شامل ازدواج موقت نخواهد بود.
  • در جاری شدن صیغه ی طلاق باید به مواردی از قبیل بارداری زن و مدت زمان عده ی زن توجه داشت.

در کنار تمامی این موارد باید به الزامی بودن ثبت رسمی طلاق نیز اشاره داشت. قانون مدنی جمیع جهاتی که به صحت طلاق اشاره دارد را به صورت کامل بیان کرده است. با این اوصاف قبل از اثبات وقوع طلاق ابتدا باید صحت طلاق را در نظر داشت. در غیر این صورت طلاقی حاصل نشده و بنابراین اثبات آن بی معناست.

دریافت مشاوره حقوقی

طلاق در نگاه اول پایان دادن به زندگی زناشویی زوجین است. اما اثرات قانونی و حقوقی آن بسیار فراتر می باشد. از دید قانونگزار ایران طلاق با نظم اجتماعی جامعه در ارتباط است . از این رو اثبات وقوع طلاق در شرایط خاص بسیار حائز اهمیت می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ی حقوقی بیشتر در این زمینه می توانید با پوریا نادری وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

 آیا اثبات وقوع طلاق بدون سند رسمی طلاق امکانپذیر است؟

بله. در صورت وجود دو شاهد مرد می توان برای اثبات وقوع طلاق اقدام کرد.

ثبت رسمی طلاق از نظر قانونی اجباریست؟

بله. عدم ثبت رسمی طلاق با مجازات قانونی همراه است.

برای اثبات وقوع طلاق چه مدارکی می توان ارائه داد؟

ارائه ی سند رسمی طلاق و معرفی دو نفر شاهد مرد که در جریان خطبه ی طلاق حضور داشته اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.