وکیل استرداد لاشه چک + مدارک و نحوه اقدام

وکیل استرداد لاشه چک ، مشاوره حقوقی + شرایط ، مدارک و نحوه اقدام بر اساس قوانین 1401 :  همانطور که میدانیم در بسیاری از قرارداد های فی مابین افراد ممکن است یک یا چند فقره چک به عنوان تضمین انجام معامله در اختیار طرف مقابل قرار گیرد. و مقرر شود بعد از انجام تعهدات تمامی تضمینات مجدداً عودت گردد . یــا چنانچه شخصی که چک را صادر کرده است مدعی باشد که چکی که در اختیار دارنده چک است به سبب دین و تعهد بوده است. و متعاقبا دین و تعهد مذکور اداء شده است فلذا خوانده استحقاق آن را ندارد می تواند دعوای استرداد لاشه چک را در محاکم مطرح کند.

مشاوره حقوقی استرداد لاشه چک

در برخی موارد ممکن است علیرغم انجام تعهدات طرف مقابل از بازپس دادن اصل چک های موضوع تضمین خودداری نماید. و مشخص است در این صورت با توجه به وصف تجریدی بودن اسناد تجاری از جمله چک بیم آن می رود چک به شخص ثالثی تحویل گردد. و نام برده با مراجعه به بانک مبلغ چک را مطالبه نماید که در اینصورت شخص موظف است چک را در وجه شخص ثالث کارسازی نماید و سپس به شخصی که چک ها در اختیار او بوده و بر خلاف قرارداد آنرا به دیگری انتقال داده است مراجعه و جبران خسارت نماید .

وکیل استرداد لاشه چک

حال در جهت جلوگیری از این مشکل بهتر آنست که صادر کننده چکها استرداد لاشه های چکهای در اختیار طرف دیگر را از محکمه مطالبه نماید. و دادگاه با بررسی صحت ادعای خواهان حکم به استرداد لاشه چک به نفع صادر کننده آن صادر می نماید.

شباهت با دعاوی دیگر

استرداد لاشه چک یک خواسته حقوقی است و می بایست در قالب دادخواست به طرفیت دارنده چک  توسط وکیل حقوقی مطرح گردد. و این امر از جهاتی به جرم خیانت در امانت شباهت دارد. لیکن وجه تمایز دادخواست استرداد لاشه چک با جرم خیانت در امانت در این است که در رسیدگی به جرم خیانت در امانت سوء نیت مرتکب نیاز بوده و وصف امانت سپردن مال می بایست بوسیله رسید امانی و یا قراردادی در این خصوص به اثبات برسد. به عبارتی شخصی که در امانت خیانت نموده می بایست کتباً به در اختیار داشتن اموال به رسم امانت اقرار نموده باشد .

البته باید توجه داشت ، الزام به ارائه امانت نامه در هیچ جای قانون ذکر نشده لیکن مراجع تحقیق صرف امانی بودن ید طرف مقابل. (مانند وکیل و مستعیر و… ) و خودداری از استرداد مال را دلیل بر تحقق جرم خیانت در امانت ندانسته اند. و علت آن نیز همان اختلاف در اصل تصور امانت بودن یا مالکانه بودن تصرف طرف مقابل است .

به عنوان مثال

در جهت تبیین ساده تر موضوع مثالی ذکر میشود :

فرض کنیم حسن خودروی خود را بدون هیچ گونه رسید به علی که دوست او می باشد. جهت استفاده عروسی قرض میدهد و فردای شب عروسی علی با خودرو به مسافرتی یکماهه می رود. در این صورت چند موضوع مطرح می شود که خیانت در امانت بودن و یا نبودن موضوع را به چالش خواهد کشید .

در علم حقوق به این عمل عقد عاریه می گویند به عبارتی شخص اذن استفاده از منافع مال خود را به غیر می دهد .

ادعای عاریه دادن خودرو فقط برای یک شب ادعای حسن است و علی آنرا نمی پذیرد .

هیچ رسید و یا دلیل قطعی موجود نیست که نشان دهد ید گیرنده خودرو امانت بوده آن صرفاً برای یک شب .

نتیجه مشخص است مقام محترم تعقیب (بازپرس و یا دادیار) در دادسرا وظیفه ای در اثبات نوع عقد (عاریه ، اجاره و یا بیع ) نداشته از طرفی صرف ادعای شاکی مبنی بر امانت نیز دلیل بر مجرمانه بودن اقدامات مشتکی عنه تلقی نمی شود. در این موارد شکایت کیفری محکوم به رد می باشد.

حال همین مثال در خصوص لاشه چک نیز مصداق دارد به صرف استفاده از چکهای معامله فسخ شده جرم خیانت در امانت محقق نخواهد شد. چرا که ممکن است شخصی که از چکها استفاده نموده مدعی آن شود که معامله همچنان به قوت خود باقی است. و ادعای فسخ معامله ادعایی بی اساس و پوچ است در این فرض این دادگاه عمومی حقوقی است که می بایست تحقق فسخ را تایید نموده و حکم به استرداد لاشه چک های موضوع ثمن معامله و یا تضمین معامله را صادر نماید .

روند رسیدگی

در جهت ثبت دادخواست استرداد لاشه چک لازم است مدارک و مستندات دال بر وجود چک در ید خوانده دعوی تهیه و ارائه گردد و از طرفی با توجه به این امر که چک سند تجاری است و یکی از اوصاف اساسی اسناد تجاری وصف تجریدی بودن آن می باشد ارائه دلیل و مستندات کافی مبنی بر این امر که استفاده از چک توسط خوانده فاقد وجاهت قانونی است ضروری می باشد .

ماهیت دعوای استرداد لاشه چک

دعوای استرداد لاشه چک در زمره دعاوی غیرمالی است فلذا باید هزینه دادرسی دعاوی غیرمالی پرداخت شود. اگر مبلغ چک بالای 20 میلیون باشد. در دادگاه عمومی حقوقی رسیدگی خواهد شد. و اگر مبلغ چک پایین 20 میلیون باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود.

مشاوره حقوقی استرداد لاشه چک

مدارک مورد نیاز

همان طور که در مقالات دعاوی حقوقی دیگر مطرح گردیده. با توجه به فعال بودن سامانه الکترونیکی ثبت دادخواست کلیه دادخواست های حقوقی از طریق دفاتر مربوط در این خصوص به محاکم دادگستری ارسال می گردد. و ازین طریق مراجعه عمومی به دادگستری کاهش چشمگیر یافته لیکن همچنان حجم پرونده های مطروحه در دادگاه بسیار زیاد بوده. عملاً حضور دفاتر خدمات قضایی ثبت دادخواست را ساده تر نموده. لیکن ایراد اصلی طرح دعاوی متعدد و طولانی بودن دادرسی همچنان باقی است .

برای اقامه دعوای استرداد لاشه چک مانند هر دعوای حقوقی دیگری، نیاز به مدارکی می باشد که عبارتند از:

 1. تصویر مصدق سند عادی و در صورت در اختیار نداشتن، شهادت شهود و مطلعین
 2. ارائه اظهارنامه درخواست استرداد لاشه چک

البته به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی از طریق خدمات الکترونیکی قضایی الزامی می باشد.

وکیل متخصص استرداد لاشه چک در تهران

اگر در خصوص طلبی مثل قرض، چکی از یک شخص دارید و صاحب آن چک بخواهد زودتر از موعد سررسید، پول شما را بدهد و لاشه چک را پس بگیرد. اول باید اطمینان حاصل کنید که آن پولی که به حساب شما واریز شده است آیا از طرف صاحب چک بوده یا خیر. بعد از اطمینان حاصل کردن، نسبت به استرداد لاشه چک اقدام نمایید. زیرا ممکن است صاحب چک با شخص دیگری تبانی کرده و دیگری برای شما پول واریز کند. و بعد علیه شما طرح دعوا کند که مثلاً پول را اشتباهی به حساب شما ریخته و آن را مطالبه نماید. در این صورت دیگر مدرکی جهت مطالبه طلب خود در دست ندارید.

آیا با پرداخت جزئی از وجه چک می توان اقدام به طرح دادخواست استرداد لاشه چک نمود؟

با پرداخت جزئی یا مقداری از وجه چک نمی ‌توانید استرداد چک را بخواهید. لیکن در صورت پرداخت کلیه مبلغ چک می‌ توانید دادخواست استرداد لاشه چک را تقدیم دادگاه نمایید. و در نهایت با رأی دادگاه لاشه چک را استرداد کنید.

در انتها توصیه میشود قبل از هر چیز با وکیل متخصص چک در این زمینه مشورت نموده و با علم و اطلاع کافی از حقوق قانونی خود اقدام نمایید.

2 پاسخ
 1. حسین شاپوری
  حسین شاپوری گفته:

  سلام و احترام مطالب بسیار کاربردی است. من که خیلی استفاده کردم. با تشکر از سایت وکیل نادری که سایتی نمونه و انصافا عالی است.

  پاسخ
 2. امین
  امین گفته:

  سلام یک برگ چک به مبلغ ۱۶۰ ملیون پرداخت کردیم طرف رضایت، داد صاحب چک از زندان آزاد شد الان لاشه چک نمی دهد چکار از طریق اجرای احکام ا زادی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *