استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت به هم خوردن وصلت

استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت به هم خوردن وصلت : نامزدی و یا وعده ازدواج ، قراردادی است بین دو نفر که به منظور ازدواج در آینده بسته میشود.

وعده ازدواج ، ایجاد علقه ی زوجیت نمیکند. بنابراین هر یک از زن و مرد ، مادام که عقد نکاح جاری نشده است ، میتوانند از ازدواج امتناع کند و طرف دیگر نمیتواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کند..

هدایای دوران نامزدی

اولین مرحله ای که پیش از عقد ازدواج بین زن و مرد انجام میشود ، نامزدی است . حال اگر نامزدی به هم بخورد و منجر به ازدواج نشود ، تکلیف هدایای نامزدی رد و بدل شده چیست؟

استرداد هدایای دوران نامزدی

انواع هدایای دوران نامزدی

استرداد هدایای دوران نامزدی به دو دسته هدایای مصرف شدنی و هدایای غیرمصرفی تقسیم میشود ، توضیحات بیشتر در این زمینه با وکیل متخصص خانواده :

هدایای مصرف شدنی

هدایای مصرف شدنی به منظور منتفع شدن و مصرف کردن به طرف مقابل داده میشود . از این رو عادتا این هدایا نگه داشته نمی شود و به مصرف میرسد. بنابراین در صورت به هم خوردن نامزدی نمی توان این هدایا یا قیمت آنها را مطالبه کرد. مثل :گل ، میوه ، شیرینی

هدایای غیرمصرفی

هدایای غیرمصرفی چون معمولا نگهداری میشوند و با یکبار مصرف از بین نمی روند ، قابل استرداد هستند.  اگر این هدایا موجود باشند ، عین آنها قابل استرداد و در صورت تلف شدن ، اگر در اثر تقصیر فرد باشد ، قیمت آنها قابل مطالبه است؛ مگر اینکه تلف بدون تقصیر فرد باشد که قیمت هدایا قابل استرداد نیست. مثل به سرقت رفتن طلاهای نامزدی.

بهم خوردن نامزدی به علت فوت

اگر وصلت به علت فوت یکی از نامزدها به هم خورده باشد ، قیمت هدایا قابل مطالبه نیست ولی اگر عین هدایا موجود باشد ، قابل مطالبه میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.