تخفیف مجازات تخریب

تخفیف مجازات تخریب :

تخریب به معنای از بین بردن و بلا استفاده کردن یک مال است طبق قانون منسوخ قبلی شخصی که به طور عمد هواپیما ، کشتی ، کارخانه و انبار و به طور کلی هر محل مسکونی یا جنگل و یا زمین های زراعی و…. که متعلق به شخصی دیگر است را به آتش بکشد از ۲ تا ۵ سال حبس محکوم خواهد شد و همچنین مجازات شروع به جرم آن نیز از ۶ ماه تا ۲ سال حبس می باشد.

لازم به ذکر است اگر کسی عمداً اشیا منقول یا غیرمنقول دیگری را تخریب یا تلفن نماید و یا از کار بیندازد به سه ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد اما با توجه به قانون تازه تصویب سقف تخفیف مجازات خردادماه سال 99 که در خصوص کاهش مجازات های حبس تعزیری است به عبارتی قانونگذار سعی کرده از مجازات برخی از جرائم بکاهد و بعد در برخی از موارد اساساً مجازات حبس را به کلی از مجازات جرم خارج کرد و البته در مواردی هم دست دادگاه ها و قضات را برای تبدیل کردن مجازات به مجازات دیگر و به حداقل رساندن مجازات باز گذاشته است .

تخریب

تخریب

طبق قانون جدید به کلی حبس را ملقا الاثر کرده و جزای نقدی را جایگزین با حبس کرده .
اگر شخصی مرتکب تخریب اموال شخص دیگری بشود طبق ماده یک این قانون عنوان کرد در صورتی که خسارتی که به فرد وارد شده زیر ۱۰ میلیون تومان باشد به عنوان مثال درب منزل را تخریب ویا خودرویی را تخریب کرده و این خسارت درهمان ابتدا کارشناسی مبلغ زیر ۱۰ میلیون تومان تشخیص داده شود.
دادگاه در این فرض شخص را فقط و فقط میتواند به جزای نقدی محکوم بکند و حق تعیین مجازات حبس را برای فرد ندارد.

نکات بسیار بیشتری در این قانون وجود دارد که سعی می کنیم در مطالب بعدی ارائه دهیم به طور خلاصه در صورتی که تخریب اموال افراد زیر ۱۰ میلیون تومان باشد حکم به مجازات زندان داده نمیشود و فقط به جزای نقدی محکوم خواهد شد.
برای کسب اطلاع بیشتر میتوانید به صفحه حقوقی وکیل نادری مراجعه بفرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.