جعل اسناد ملکی چه مجازاتی دارد ؟

شرط تحقق جرم استفاده از سند مجعول در خرید ملک , جعل اسناد ملکی چه مجازاتی دارد ؟  : باید دانست که در اسناد رسمی ملک، اصل بر صحت و درستی و قانونی بودن آن است. آنچه که در مورد اسناد ملکی مجعول مطرح می‌شود بیشتر مربوط به اسناد عادی است. در هر حال برای آنکه استفاده از سند مجعول بعنوان یک جرم تحقق یابد هدف جعل باید انتفاع شخص دیگری به جز مالک اصلی با قصد و نیت فریب باشد.

جعل اسناد ملکی

مرجع رسیدگی به دعوی جعل اسناد ملکی:

جعل از جمله اعمال هنجارشکنی است که در زمره جرایم کیفری قرار می‌گیرد. لذا ممکن است معلوم شود از سند مجعول به قصد انتفاع خود و فریب دیگری استفاده شده است. در این صورت رسیدگی به دعوایی که مطرح می‌شود در صلاحیت دادگاه کیفری است.

ادعای جعل:

وکیل جعل : در ادعای جعل، شخص، مدعی ساختگی و غیرواقعی بودن سند است یعنی مدعی است که در سند قلم‌بردگی شده و ساختار آن یا امضای ذیل آن غیرواقعی است.

اسناد عادی و موارد بیشمار ادعای جعل همراه با انکار و تردید:

دقت شود که اکثر دعاوی مربوط به جعل سند ملک یا ادعای جعل سند، مربوط به اسناد به ظاهر ساده و دست‌نویس است. اسنادی که در آژانس‌های معاملات املاک تنظیم شده است. متأسفانه چه بسیار افرادی که توانسته‌اند از این راه قانون را هم دور زده و برای خود ملک و املاکی دست‌وپا کنند. از آنجا که در اینگونه اسناد، ادعای انکار و تردید زیاد است معمولاً کار به ارجاع سند به کارشناس یا کارشناسان رسمی می‌رسد. با این وجود در مورد خرید ملک دقت نمایید که با اسناد جعلی مواجه نشوید.

اصل اسناد ملکی و عدم معامله با اسناد کپی:

در حین معامله ملک و برای دور شدن از موضوع جعل سند ملک، اصل اسناد رؤیت شود و تا آن اسناد مشاهده نشده است از معامله پرهیز شود. علاوه بر مشاهده سند، از طریق مراجع ثبتی نیز از اصالت سند و مالک یا مالکین آن اطمینان حاصل شود. نسبت به کپی اسناد به دیده شک و تردید نگاه شود و با کپی اسناد معامله نشود. برای اطمینان از اصالت کپی اسناد برابر اصل شده میتوان به دفترخانه مربوطه مراجعه و اصالت آن بررسی شود.

حضور شاهدان در حین معامله:

در اینگونه معاملات حتماً 3شاهد امین و مورد وثوق حضور داشته باشند تا آنها نیز با امضای سند، شاهد معامله باشند؛ زیرا بعدها اظهارات آنها در محاکم قضایی می‌تواند مؤثر باشد.

جعل اسناد ملکی متعلق به ایرانیان مقیم خارج از کشور و امکان رفع تصرف یا تصاحب آنها:

یکی از مشکلات حقوقی ایرانیان مقیم خارج از کشور نحوه تملک اموال غیرمنقول آنها بویژه زمین، خانه و آپارتمان در ایران است. در برخی دعاوی، صاحب مال توانسته است با انتخاب وکیل متخصص ملکی و با پیگیری‌های زیاد، اموال و املاک خود را مجدداً در اختیار بگیرد. بنابراین ضمن اینکه مواردی از جعل اسناد ملکی مربوط به اموال و املاک ایرانیان مقیم خارج از کشور وجود دارد در مقابل پرونده‌هایی نیز تشکیل و به نفع مالک خارج کشور رأی صادر شده است.

توصیه‌های مهم حقوقی در خصوص معاملات ملکی:

فقط مالک ملک مورد اعتماد قرار داده شود و از معامله با کسی که خود را نماینده وی معرفی می‌کند خودداری شود. اگرچه مهر برابر اصل می‌تواند اطمینان بیشتری نسبت به اسناد ایجاد کند با این حال در این مورد هم بررسی بیشتری از طریق دفترخانه انجام شود.

استعلام ثبت چه کمکی در معاملات ملکی می‌کند؟

یکی از اقدامات بسیار ضروری در زمان خرید یــا پیش‌خرید، اخذ استعلام ثبتی ملک است. اگر ملک در رهن باشد و یا توسط مراجع قضایی بازداشت شده باشد قرارداد ملک نافذ و معتبر نیست و بنابراین استعلام ثبت راهی بسیار مؤثر برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ های احتمالی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *