حق مولف یا کپی رایت چیست ؟ توضیحات کامل و جامع با وکیل نادری : در گذشته دارایی شامل املاک ، تجهیزات ، پول میشد. اما امروزه دارایی شرکتهای بزرگ در جهان از اموال فکری تشکیل میشود که در کشور ایران حتی شناخت کافی نسبت به آنها وجود ندارد . از جمله این دارایی‌ها برند ، حق اختراع ، طرح صنعتی ، پایگاه داده ، نرم‌افزارها ، کتب ، مقالات هستند . دامنه این قبیل اموال چنان گسترده است که نمیتوان تمام مصداق‌های آن را برشمرد .

حق مولف یا کپی رایت

حق مولف یا کپی رایت

سرقت ادبی

مطابق تبصره ماده 6 قانون مطبوعات مصوب سال 1364 ، سرقت ادبی عبارت است. نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته‌های دیگران به خود یا غیر ولو بصورت ترجمه .

سرقت ادبی فقط از نظر لفظ با سرقت عادی مشابهت دارد. ولی جرم جداگانه‌ای محسوب میشود. زیرا در سرقت تنها عین مال قابل دزدیدن میباشد و نه حقوق و منافع موجود در مال .

با این وجود سرقت ادبی به موجب ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان جرم‌انگاری شده است و مستوجب حبس خواهد بود .

طبق ماده 23 ، هرکس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است. به نام خود یا به نام پدید‌آورنده بدون اجازه او و یا عالما و عامدا به نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد .

نقض حق مولف در مبادلات الکترونیکی

طبق ماده 74 قانون تجارت الکترونیکی مصوب سال 1382  حق مولف یا کپی رایت ، هر کس در بستر مبادلات الکترونیکی با تکثیر . اجرا و توزیع( عرضه و نشر ) ، مواردی که در قانون حمایت حقوق مولفان ، مصنفان و هنرمندان مصوب سال 1348 و قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی. مصوب سال 1352 و قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای مصوب سال 1379 ، منوط بر آنکه امور مذکور طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی مجاز شمرده شود. در صورتی که حق تصریح شده مولفان را نقض نماید. به مجازات سه ماه تا یک سال حبس و جزای نقدی به میزان پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد .

مالکیت فکری

وکیل نادری : به حقوقی گفته میشود که به صاحب آن حق بهره‌وری از فعالیت‌های فکری میدهد. و ارزش اقتصادی داد و ستد دارد و اصولا مادی نیست. و یکی از موضوعات مالکیت فکری حق مولف یا نویسنده است . حقی که مولف یا نویسنده بر کتاب خود دارد مالکیت فکری محسوب میشود چون حاصل فکر انسان است . نویسنده یک کتاب می تواند کتاب خودش را با اینکه حاصل ابتکار ذهنی و فکری اوست را مورد عرضه و انتشار قرار بدهد .

فوت مولف و صاحب اثر

زمانی که پدیدآورنده‌ی کتاب و هر نوشته دیگر علمی و ادبی و هنری فوت کند. مدت استفاده از حقوق مادی پدیدآورنده که به موجب وصایت یا وراثت منتقل میشود. از تاریخ مرگ پدیدآورنده پنجاه سال است و اگر وارثی وجود نداشته باشد یا بر اثر وصایت به کسی منتقل نشده باشد. برای همان مدت به منظور استفاده عمومی در اختیار وزارت فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت .

آیا استفاده از ترجمه شخصی دیگران نیز جرم است ؟

هرکس ترجمه شخص دیگری را بدون اجازه به نام خود یا شخص دیگری چاپ و نشر کند، به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

آیا کپی از لوح‌های فشرده فیلم‌های سینمایی و تکثیر آن جرم است ؟

طبق قانون عوامل تهیه، تکثیر و توزیع لوحهای فشرده سمعی و بصری که برابر قانون باید دارای پروانه و مجوز عرضه و فروش باشند در صورت نداشتن پروانه نمایش و مجوزعرضه و فروش به جزای نقدی و ضبط کلیه تجهیزات مربوط به عنوان تعزیر محکوم می‌شوند.

آیا زمانی که یک شرکت مجسمه ‌سازی اقدام به نوآوری کرده و مجسمه‌ ای خلق کرده است ولی شرکتی دیگر از این مجسمه کپی ‌برداری کرده باشد می توان پیگیری قضایی کرد؟

مدل و نوع محصول باید ثبت شده باشد تا امکان شکایت وجود داشته باشد.