عدم قصاص پدر در قتل فرزند

عدم قصاص پدر در قتل فرزند: اخیرا موضوع هولناک و خبر دردناکی جامعه رامتشنج نموده است. موضوع قتل دختری توسط پدرش به دلایلی مانند: انگیزه‌های مسائل ناموسی و تعصبات و…..

متاسفانه این اقدام فضای جامعه را جریحه‌دار کرده و بحثی درجامعه شکل گرفت. که اساساً قصاص نفس زمانی که پدری فرزند خودش را به قتل برساند محقق نمی شود و چرایی این موضوع .

مواردی که در خصوص قصاص، دیات و حدود الهی همگی اینها مباحث شرعی بوده که از شرع به قانون ما آمده و لازم الاجرا است.

همچنین در قانون مجازات هم به آنها اشاره شده  و این قاعده( عدم قصاص پدر درقتل فرزند ) ، قاعده شرعی است که عنوان شده : (جان و مال متعلق به پدر است ) .

تفسیرمفصل این موضوع به عهده متخصصین این حوزه محول می شود. ولی بخش ذکر شده توسط قانونگذار استخراج شده و متخصصین از آن استفاده کرده و بیان کرده اند. که اگر طی شرایطی پدری فرزند خودش را به قتل برساند قصاص نخواهد شد.

عدم قصاص پدر در قتل فرزند

یک نکته که در خصوص این موضوع لازم به ذکر وقابل توجه است. این است که هر چند که در قرآن کریم و منابع شرعی ما به موضوع قصاص اشاره شده ، ولی در کنار آن به موضوع گذشت هم اشاره شده است.

این موضوع نیاز مبرم به فرهنگ‌سازی در جامعه دارد. هرچند این موضوع از دامنه علم حقوق خارج است و وارد جنبه علوم اجتماعی میشود و تنها مباحثی از آن در خصوص حقوق است. و گرایشات خاصی از حقوق را شامل می شود ولی باید توجه داشته باشیم که اساساً موضوع گذشت در میان افکار افراد جامعه قطعاً مورد قبول تر از قصاص است.

هرچند قانون در مورد قصاص بسیار قاطع و محکم است ودر مواردی مثل اینکه شخصی جان فرد دیگری را بگیرد. باید همچنان باقی بماند ولی فرهنگ گذشت نیز باید در جامعه فرهنگ سازی شود و حتماً مورد توجه قرار بگیرد.

جامعه باید به این سمت برود که نفس قصاص را با گذشت خاتمه دهد. ولی قبح این عمل نیز همچنان به قوت خود باقی بماند و باید به این موضوع حتماً توجه داشته باشیم.

هر چند در این موضوع که مطرح شد تمام افراد در پی انتقام بودند. و همه بر این تصمیم بودند تا پدری که مرتکب این جرم نابخشودنی شده خطای بسیار وحشتناکی مرتکب شده وباید قصاص شود.

ولی :

چرا قانونگذار بیان کرده که تصمیم گیری بر اساس احساس نباید باشد و این فرد از قصاص معاف است؟

پاسخ این سوال بسیار گسترده است و در این بحث نمی گنجد. ولی باید به این توجه کنیم که گذشت کردن و اساساً ایجاد فرهنگ گذشت و منتفی شدن موضوع قصاص موضوعی بسیار نو پاست. و نیاز به تلاش و کوشش بسیار دارد و باید در جامعه بیشتر مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد تا شاهد نتایج آن باشیم.

با تمام این تفاسیر و مباحثی که گفته شد با اینحال همچنان قصاص اجرا شده و در دادگاه به آن حکم میشود .

پس در صورت نیازبه یک وکیل متخصص درزمینه کیفری از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *