فرق مجازات حدی و تعزیری

فرق مجازات حدی و تعزیری : بطور کلی قانون مجازات اسلامی شامل چهار نوع مجازات است : حد ، قصاص ، دیه ، تعزیرات
هر نوع از مجازاتهای مذکور دارای ویژگیهای مختص به خود هستند و به جرایمی اختصاص دارند. بطور مثال مجازات قصاص ، با بوجود آمدن شرایطی، مربوط به جنایت علیه نفس میباشد و قسامه بعنوان دلیل اثبات قتل، دلیل اختصاصی مربوط به این جرم است که در هیچ جرم دیگری نمیتوان از آن بعنوان دلیل استفاده کرد.

حد و تعزیر

حدود و تعزیرات از جمله مجازات های نامبرده در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 میباشد که هم دارای نقطه اشتراکات و هم دارای تفاوتهایی میباشد. بطور مثال شهادت بر شهادت بعنوان دلیل اثبات جرم ، در هیچ یک از مجازاتهای حدود و تعزیرات راه ندارد و فقط در قصاص و دیه میتواند قابل اثبات باشد.

ثابت و متغیر بودن میزان مجازات

در جرایم حدی نوع ، میزان ، کیفیت اجرای مجازات بصورت دقیق و مقطوع ذکر شده است و در صورت تحقق جرم ، هیچ تغییری در میزان مجازات رخ نخواهد داد.
اما در مجازات تعزیری با عنایت به ماده 18 قانون مجازات اسلامی ، به قاضی دادگاه کیفری این اختیار داده شده است که از بین حداقل و حداکثر مجازات تعیین‌شده توسط قانونگذار ، میزان مجازاتی را حکم دهد .

فرق مجازات حدی و تعزیری

جهل به حکم

در تعزیرات اصل جهل به قانون مسموع نیست ، حکم فرماست ؛ به عبارت دیگر شخص مرتکب نمیتواند ادعا کند که به جرم‌بودن عمل خود واقف نبوده‌ است ؛ اما در حدود این اصل محلی از اعراب ندارد.
با توجه به ماده 218 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 ، اگر زانی ادعا کند که به حرام‌بودن رابطه آگاهی نداشته است و احتمال صدق گفتار او داده شود ، بدون ارایه هیچ دلیلی ادعای او پذیرفته میشود و مجازات نخواهد شد.

ادله اثبات جرم

اقرار و شهادت از جمله دلایل اثبات جرایم هستند که در حدود و تعزیرات نیز مشترک هستند . اما در برخی موارد میزان آنها در حد و تعزیر متفاوت است.
در برخی مجازات حدی مانند زنا و لواط برای اثبات جرم ، 4 بار اقرار لازم است در صورتی که برای اثبات کلیه جرایم تعزیری ، 1 بار اقرار کافی است .

یا اینکه برای اثبات زنا و لواط ، شهادت 4 مرد عادل لازم است اما برای اثبات در کلیه جرایم تعزیری ، شهادت 2 مرد کافی به نظر میرسد.

نهادهای تخفیف

آزادی مشروط ، مجازاتهای جایگزین حبس ، تعلیق اجرای مجازات و سایر نهادهای تخفیف ، مربوط به جرایم تعزیری میباشند و هیچ ارتباطی به حدود ندارند . بعنوان مثال نهاد تعویق صدور حکم مرتبط با تعزیرات درجه شش تا هشت میباشد و در نهاد مذکور ، قانونگذار هیچ اشاره‌ای به مجازات حدود نکرده است .

تاثیر مرور زمان در حد و تعزیر

نهاد مرور‌ زمان تنها شامل تعزیرات میباشد و هیچ اثری در حدود نخواهد داشت . بعبارت‌دیگر مرتکب جرم کلاهبرداری با اثبات جرم وی و حکم به محکومیت او ، اگر چندین سال مجازات او ، با رعایت شرایطی ، به‌اجرا گذاشته نشود ، دیگر مجازات مجرم کلاهبرداری ، قابل اجرا نمیباشد اما قذف‌کننده اگر جرم وی ثابت شود ، با گذشت سالیان دراز هم ، نمیتواند مانع اجرای مجازات بشود .

آیا محرومیت از حقوق اجتماعی مانند عدم اشتغال به شغل وکالت ، شامل حدود هم میشود ؟

بله ؛ بطور کلی مجازاتهای تبعی شامل کلیه جرایم عمدی میشود.

آیا طبق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال1399 ، تمامی حبسهای ابد به حبس درجه‌یک تبدیل میشود؟

خیر؛ تمام حبسهای ابد غیرحدی مقرر در قانون به حبس درجه یک تبدیل میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *