فروش جنین – تخمک – اسپرم

برخی اقدامات در قانون ممنوع بوده لیکن انجام این اقدامات ممنوع فاقد ضمانت اجرای مشخص می باشد یکی از این موارد فروش جنین ، تخمک و اسپرم است .

همانطور که مشخص است اهدای اسپرم و اهدای تخمک از راهکارهای درمان ناباروری بوده لیکن اخیراً در کشور با توجه به عدم وجود قانون مشخص در این خصوص افراد و دلالان سلامت ، بصورت غیر قانونی اقدام به خرید و فروش آن می نمایند .

فروش جنین – تخمک – اسپرم جرم محسوب می شود؟

می دانیم مطابق قانون اهدای جنین ، ارائه جنین به مراکز ناباروری بصورت رایگان بوده و اهدا کننده حق دریافت مبلغی را نخواهد داشت بدیهی است این امر در خصوص تخمک و اسپرم نیز ضروری است .

مشاوره حقوقی فروش اسپرم

متاسفانه به علل مختلف از جمله خلا قانونی افراد سوداگری اقدام به واسطه گری در این زمینه می نمایند و در ادامه مشکلات و معضلات بسیاری را برای خود و دیگران بوجود می آورند .

باید توجه داشت فروش اسپرم و تخمک در حال معمول در کشور های غربی امری مجرمانه تلقی نمیگردد .

اما اینکه افراد کم توان مالی در جهت کسب درامد اقدام به این امر نمایند بسیار خطرناک است و البته امکان آسیب دیدن این افراد علی الخصوص زنان اهدا کننده تخمک محتمل است چرا اهدای تخمک نیازمند مصرف برخی داروهای شیمایی بوده و تکرار اهدای تخمک می تواند موجبات نازایی و یا حتی سرطان را فراهم آورد .

از نگاه دیگری می توان اهدای جنین ، تخمک و اسپرم را اقدامی کاملاً اخلاقی و انسانی دانست چرا که زوجین نابارور میتوانند ازین طریق به آرزوی خود یعنی داشتن فرزند رسیده و حتی کانون گرم خانواده های به دلیل عدم وجود فرزند از متلاشی شدن نجات یابد پس برای حفظ این مرز باریک تدوین و تصویب قانونی جامع ضروری به نظر می رسد .

آیا می توان برای اهدای جنین تخمک اسپرم به وکیل دادگستری مراجعه کرد؟

فروش جنین

با توجه به وظیفه عام وکلای دادگستری در حفظ حقوق موکلین خود پاسخ به این پرسش مثبت است و می توان قبل از اهدای جنین – تخمک – اسپرم انجام مراحل قانونی را زیر نظر وکیل دادگستری پیگیری نمود .

بدیهی است مراکز ناباروری متقاضی بسیاری در دریافت جنین ، تخمک و اسپرم داشته اند و در مقابل با کمبود اهدا کنندگان روبر هستند و همین امر باعث بازار سیاه شده است ، وکیل خانواده با نظارت بر انعقاد قرارداد اهدای جنین – تخمک – اسپرم در چگونگی و انجام مراحل اهدا نظارت داشته که در این رهگذر حقوق موکل را به صورت کامل تضمین مینماید .

باید توجه داشت اطلاعات در خصوص اهدا کنندگان و دریافت کنندگان کاملاً محرمانه بوده و نشر این اطلاعات بسیار خطر ناک بوده و قانون اهدای جنین به زوجین نابارور نیز به این مهم اشاره نموده است .

در جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوره حقوقی دفتر وکالت تماس حاصل فرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *