مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی

مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی : اگر تصاویر مبتذل را از زاویه‌ی تربیتی نگرش کرد ، عنصری بسیار مخرب برای تربیت کودکان و فرزندان به‌شمار میرود . انتشار تصاویر مبتذل در سطح فضای مجازی بویژه در حالی که بسیاری از کودکان و نوجوانان در این فضای نوظهور هستند و بر رفتار و حرکات آنها تاثیر میگذارد ، نمونه بارز آزارجنسی اطفال می باشد که نهادهای حکومتی و نهاد مقدس خانواده بگونه‌ای باید عمل کنند که کودک و نوجوان بدین وادی کشانده نشود.

در همین راستا قانونگذار محترم و فهیم پا در این عرصه گذاشته است و اشخاصی که اقدام به انتشار تصاویر مبتذل و مستهجن در فضای مجازی میکنند را مجرم قلمداد کرده است که در این زمینه می توانید از وکیل کیفری خوب در تهران مشاوره حقوقی نیز دریافت نمایید.

تعریف تصویر مبتذل و مستهجن :

اولین اقدامی که برای جرم‌انگاری عملی در مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی انجام میشود ، ارایه تعریف جامع و مانعی میباشد تا حد و مرزهای یک عمل نابهنجار شناسایی شود. به همین منظور اثر مبتذل و مستهجن نیز از سوی قانونگذار تعریف شده است.

مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی
محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق میگردد که دارای صحنه و صور قبیحه باشد . بعبارت دیگر محتویات مستهجن به تصویر ، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی یا متنی اطلاق میشود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام‌تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است .

عناصر متعدد مادی جرم نشر تصاویر مبتذل

قانونگذار محترم برای جرم نشر تصاویر مبتذل چندین عمل را عنوان کرده است که به قرار ذیل است :

الف)توزیع و منتشر کردن تصویر مبتذل و مستهجن ؛ به همین منظور اگر کسی بوسیله گوشی‌هوشمند خود عکس مستهجنی را از طریق اینستاگرام انتشار دهد ، مجرم شناخته خواهد شد .
ب)معامله کردن تصویر مستهجن ؛ اگر کسی در بستر اینترنت در قبال فایل مبتذلی که در اختیار دارد ، وجه ریالی یا هر مالی را دریافت کند ، طبق نص صریح قانونگذار مجرم است .

ج) به قصد تجارت ، محتوای مستهجن نگهداری یا ذخیره شود ؛ بنابراین اگر کسی حتی در حافظه‌ی رایانه خود ، آثار مبتذلی داشته باشد و هنوز اقدام به انتشار آنها نکرده باشد ، مرتکب عملی شده است که توسط قانون جرم قلمداد میشود.

انتشار تصاویر مبتذل با انگیزه شرافتمندانه

اصل بر این است که انگیزه در وقوع جرم هیچ تاثیری ندارد و نهایتا شاید تحت عنوان جهات تخفیف از آن استفاده شود.
اما در برخی از جرایم انگیره به عنوان عنصری سازنده در ایجاد جرم مورد عنایت قانونگذار قرار گرفته است .
یکی از جرایمی که انگیزه در آن موثر است ، جرم اخیرالذکر می باشد. به عبارت اخری اگر اشخاصی که محتویات مبتذل و مستهجن را برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارایه یا توزیع یا انتشار یا معامله کنند ، از دید قانون مجرم نیستند.

مجازات شخص مرتکب

برای مرتکب جرم نشر آثار مستهجن ، مجازاتهای حبس و جزای نقدی پیش‌بینی شده است . بدین شرح که اگر شخصی تصویر مبتذلی را در فضای مجازی انتشار دهد ، به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 500 هزار تومان تا 4 میلیون تومان محکوم خواهد شد . البته قاضی اختیار دارد که مرتکب را به هر دو نوع مجازات محکوم کند .

اگر مرتکب در حد گسترده اقدام به انتشار تصاویر مستهجن کند ، آیا به همان مجازات مذکور در قانون جرایم رایانه‌ای محکوم میشود ؟

خیر ؛ کسی که در سطح گسترده اشاعه‌ی فحشا کند ، حتی به مجازات اعدام نیز محکوم خواهد شد.

آیا تعداد اشخاصی که تصاویر مبتذل به آنها ارسال شده است ، اندک باشد، در میزان مجازات مرتکب تاثیرگذار است ؟

بلی ؛ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون (1.000.000) ریال تا پنج میلیون (5.000.000) ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *