مجازات های پیرامون مواد مخدر

مجازات های پیرامون مواد مخدر : پخش موادمخدر ، نگهداری موادمخدر و سایر اعمال مرتبط به موادمخدر از سوی قانونگذار محترم ، به دلیل قبح بسیار بالای این عمل قبیح ، مورد عنایت قرار گرفته است و برای مرتکبان این اعمال ، مجازات سنگین پیش‌بینی کرده است. در ادامه با توضیحات وکیل مواد مخدر همراه باشید..

اعمال مجرمانه‌ی مرتبط با مواد مخدر

کشت‌کردن ، واردکردن ، صادرکردن ، تولید‌کردن ، نگهداری‌کردن ، حمل‌کردن ، خریدکردن ، عرضه‌کردن ، استعمال‌کردن ، دایر و اداره‌کردن مکان برای استعمال موادمخدر ، تولید و خرید و فروش‌کردن ابزار مربوط به ساخت و استعمال موادمخدر ، پناه‌دادن و فراری‌دادن متهمین و محکومین موادمخدر یا از بین‌بردن دلایل جرم موادمخدر ، قراردادن موادمخدر در محلی به قصد متهم‌کردن دیگری ، همگی از اعمال مرتبط با موادمخدر هستند که از سوی حاکمیت ، مجازات سنگینی برای مرتکبین آنها مدنظر قرار گرفته‌است.

مجازات های پیرامون مواد مخدر

مرجع صالح رسیدگی

طبق ماده 303 قانون آیین‌دادرسی‌کیفری مصوب سال 1392 اصلاحی در سال 1394 ، تمام جرایم مربوط به موادمخدر ، روان‌گردان و پیش‌سازهای آن در صلاحیت دادگاه‌ انقلاب میباشد .

مجازات فروش تریاک

اگر شخصی اقدام به فروش تریاک یا حتی تفاله تریاک کند ، بسته به مقدار تریاک ، مجازاتهای متنوعی برای آن پیش‌بینی شده است که در نهایت اگر بیش از پنج کیلوگرم باشد ، مجرم را اعدام خواهند کرد و کلیه اموال او را که ناشی از همان‌جرم است ، مصادره خواهد شد .

توجه داشته باشید که اگر وزن تریاک بالای بیست‌کیلوگرم باشد ، حتی اگر شخص برای اولین بار انجام داده باشد و موفق به فروش تریاک نشده باشد ، مرتکب تحت هرشرایطی اعدام خواهد شد.

مجازات خرید تریاک

اگر شخصی اقدام به خرید تریاک یا حتی تفاله تریاک کند ، اگر تریاک تا 50 گرم باشد ، 300 هزار تومان جزای نقدی به‌اضافه تا 50 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

اما اگر مقدار تریاک بیش از 100 کیلوگرم باشد و شخص برای دومین بار دست به این اقدام زده باشد ، اعدام خواهد شد و کلیه اموال او که ناشی از جرم موادمخدر است ، مصادره خواهد شد.

مجازات خرید و فروش شیشه

قانونگذار محترم در خصوص موادمخدر شیشه ، باتوجه به بسیار مخرب‌بودن این مواد، مجازات بسیار سنگینی را تقنین کرده است ک عبارتند از :

الف) اگر شیشه مورد معامله ، تا یک گرم باشد ، مرتکب تا هفتاد ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

ب) اگر شیشه مورد معامله تا چهارگرم باشد ، مرتکب علاوه بر تا هفتاد ضربه شلاق ، به حبس تا 5 سال محکوم خواهد شد .

ج) در نهایت اگر شیشه ، بیش از 50 گرم باشد ، مرتکب به اعدام محکوم خواهد شد .

پاپوش درست‌کردن برای توجه اتهام به شخص بی‌گناه

طبق قانون ، هرکس به قصد متهم کردن دیگری ، موادمخدر یا وسایل استعمال آن را در محلی قرار دهد ، بسته به مقدار و نوع مواد مخدر ، به حداکثر مجازات آن جرم محکوم میشود.

بطور مثال اگر شخصی 600 گرم تریاک در خودروی شخصی بی‌گناه قرار دهد تا مامورین انتظامی او را دستگیر کرده و در نهایت محکوم شود ، 15 سال زندان محکوم خواهد شد .

وسیله نقلیه‌ای که حامل موادمخدر است ، چه اتفاقی برای آن بعد از کشف موادمخدر توسط مامورین ، میافتد ؟

به نفع دولت ضبط میشود و با تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر ، در اختیار سازمان کاشف قرار میگیرد؛ اما اگر حمل موادمخدر بدون اطلاع مالک صورت گرفته باشد ، وسیله نقلیه به مالک مسترد میشود.

آیا شخصی از روی عمد ، در دادگاه ، شخص دیگری را در مظان اتهام قرار دهد ، مجرم است ؟

طبق ماده 27 قانون مبارزه با موادمخدر ، فرد مذکور مجرم شناخته میشود و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

پوریا نادری – وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *