مزاحمت همسایه و شکایت کیفری از آن

پیگیری و شکایت کیفری از مزاحمت همسایه  : امروزه در مراجع قضایی دعاوی متعددی مطرح میشود که طرفین آنها ، با یکدیگر همسایه هستند. تفاوتی نمیکند چه از بعد حقوقی باشد چه از بعد کیفری باشد.

به عنوان مثال از لحاظ کیفری شخصی از همسایه خود به خاطر سر و صداهای نابهنجاری که ایجاد میکنند. ، دست به تنظیم شکواییه میزند .

یا می توان از لحاظ جنبه حقوقی نیز این مساله را بررسی کرد. آنجایی که همسایه به دلیل تغییراتی که در خانه خود ایجاد می کند. ، باعث بوجود آمدن خسارتی در ملک مجاور خود می شود و شخص با طرح دعوی ، در پی جبران خسارت می باشد.

دعاوی حقوقی همسایگان

صرف نظر از اینکه طرفین دعوا با یکدیگر همسایه باشند یا نباشند. باید بررسی کرد که مساله بوجود آمده در قالب کدام عنوان حقوقی قرار میگیرد.

مزاحمت همسایه

به عنوان مثال زمانی که همسایه از رد شدن انشعابات ملک مجاور از ملک خود جلوگیری میکند. این دعوا با خواسته دعوای ممانعت از حق بررسی میشود.

یا مصداق دیگری که در عالم همسایه گری رخ میدهد ، ایجاد سر و صداهای نابهنجار در اوقاتی است که زمان استراحت می باشد. این دعوا نیز با خواسته دعوای مزاحمت در محاکم مورد بررسی قرار میگیرد.

دعاوی کیفری همسایگان

در یک دعوای کیفری باید توجه داشت که فعل یا ترک فعل زیر چتر کدام عنوان مجرمانه قرار میگیرد .

بطور مثال اگر همسایه باعث تخریب ملک مجاور خود شود. جرم تخریب اموال غیر صورت گرفته است. که می توان در مراجع کیفری شکایت کرد.

بررسی یک نظریه مشورتی

اگر همسایه با احداث باغچه در ملک خود باعث ایجاد ضرر و زیان به خانه مجاور شود. فرد خسارت دیده حق ندارد که دادخواست مسلوب المنفعه شدن باغچه را از دادگاه بخواهد. و اگر چنین امری را انجام بدهد ، دادگاه به آن ترتیب اثر نمیدهد.

اما اگر خسارت دیده تقاضای جبران خسارت و ضرر و زیان وارده را بنماید. دادگاه با احراز ورود خسارت و رابطه علیت بین تقصیر و فعل زیانبار میتواند مالک ملک مجاور را به رفع ضرر و غرامات محکوم نماید.

همسایه در قانون

همسایه موضوعی است که مورد توجه قانونگذار قانون مدنی قرار گرفته است. و مواد قانونی متعددی در این خصوص حکم کرده است که از جمله :

  • الف) طبق ماده 131 قانون مدنی مصوب سال 1307 ، همسایه حق ندارد که شاخه درخت خود را به ملک مجاور وارد کند. و اگر چنین اقدامی را انجام داد ، همسایه دیگر شاخه را از فضای خانه خود خارج میکند. یا اگر ممکن نشد شاخه را قطع میکند.
  • ب) یا طبق ماده 113 قانون مارالذکر ، هزینه دیوار مشترک بر عهده هر دو ملک مجاور میباشد.

نحوه پیگیری دعاوی مربوط به مزاحمت همسایه

اولین توصیه حقوقی در مزاحمت همسایه که لازم به ذکر است ، اگر همسایه ای در نظر خود احساس میکند که حقی از وی تضییع شده است. ابتدا باید اقدام به تنظیم اظهارنامه کند تا همسایه خود را از حق و حقوق خود آگاه کند.

این بهترین روشی میباشد که ابتدا باید انجام داد ؛ زیرا از یک جهت شاید همسایه ناخواسته دست به تضییع حق زده است و با آگاه شدن ، از اقدامات بعدی خود جلوگیری میکند.

از جهت دیگر هر چقدر از دعوای همسایه ها جلوگیری شود ، از لحاظ اخلاقی بهتر است . همانطور که در آیات و روایات نیز آمده است ، همسایگان حقوق زیادی بر گردن یکدیگر دارند .

آیا رها کردن زباله توسط همسایه ، میتواند قابلیت پیگیری قضایی داشته باشد؟

بله این فعل در قانون جرم انگاری شده است و تهدید علیه بهداشت عمومی میباشد.

آیا گذاشتن جاکفشی در راهروی آپارتمان ‌ها ممنوع می باشد؟

اگر تمام واحدها دارای جاکفشی باشند گذاشتن این کمد مخصوص کفش غیرقانونی نیست اما اگر منجر به از بین رفتن زیبایی ساختمان شود و شکایت سایر اعضاء را به دنبال داشته باشد این کار غیرقانونی به حساب می ‌آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *