مشاوره حقوقی به صورت تخصصی و حرفه ای – اینترنتی ، حضوری و تلفنی , مشاوره در دو معنای عام و خاص به کار برده می شود همانطور که میدانیم علم حقوقی به عنوان یکی از رشته های تحصیلی در دانشگاه مطرح بوده و به واسطه تحصیل این رشته مشاغل مرتبط با آن نیز قابل انتخاب خواهد بود .

برخی از مشاغل وابسته به رشته حقوق نیازمند اخذ مجوز و پروانه مخصوص می باشد به عنوان مثال وکالت دادگستری ، سردفتری اسناد رسمی ، کارشناس رسمی دادگستری و… باید توجه داشت مشاوره حقوقی نیز از زیر مجموعه های وکالت بوده و مطابق قانون انجام مشاوره صرفاً از جانب وکلای دادگستری مجاز و مورد تایید می باشد .

مشاوره حقوقی توسط وکیل نادری

مشاوره حقوقی توسط وکیل نادری

در معنای اخص ، مشاوره حقوقی به ارائه مشاوره ای تخصصی نسبت به بخش خاصی از علم حقوق اطلاق میشود در واقع علم حقوق متشکل از زیر مجموعه های بسیار متنوعی از جمله امور حقوقی ، امور کیفری ، امور اداری و عمومی ، امور بین الملل و … می باشد .

مشاوره حقوقی صرفاً منحصر به اختلافات مالی و روابط کاری افراد نبوده بلکه شامل تمامی گرایشان حقوق می شود .

ملاک و معیار مجموعه و سایت پژوهشی وکیل نادری از مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری ، ارائه مشاوره تخصصی درتمامی اختلافات افراد ناشی از قراردادها مالی ، تجاری و یا اختلافات خانوادگی و پرونده های کیفری می باشد .

دایره شمول دعاوی مربوط به این گرایش از حقوق بسیار متنوع بوده و مباحث بسیار تخصصی در این زمینه مطرح شده و نتیجتاً ارائه مشاوره در این زمینه نیازمند تحصیلات دانشگاهی و تجربه بسیار بالایی بوده که در صفحه حاضر سعی بر آن شده موضوعات زیر مجموعه به همراه نمونه دادخواستها ، نمونه آراء دادگاهها و قوانین مربوطه در کنار هم گردآوری گردد که علاقمندان و دنبال کنندگان به راحتی امکان دستیابی به اطلاعات لازم را داشته باشند .

نکته بسیار مهم در دعاوی حقوقی آن است که اصولاً افراد در جهت احقاق حق صرفاً یکبار مجاز به طرح دادخواست می باشند بدیهی است در این صورت مراجعه به مشاور حقوقی و یا بهره مندی از وکیل متخصص در این زمینه امری ضروری می باشد .

قانون حقوقی

قوانین اصلی در امور حقوقی بسیار زیاد بوده لیکن مادر تمام قوانین حقوقی قانون مدنی و قانون تجارت است که این دو قانون به عنوان قانون عام شمرده شده و در مقابل آن قوانین خاص قرار می گیرد که می توان به قانون بسیاری اشاره نموده از جمله قانون حمایت از مولفان و یا قانون علائم تجاری و …. اشاره نمود و راستای ایین و نحوه رسیدگی به این نوع دعاوی نیز قوانینی تصویب شده از جمله آن می توان به قانون آیین دادرسی مدنی و قانون اجرای احکام مدنی و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اشاره نمود .

وکیل حقوقی

اقسام مختلف وکلای حقوقی

همچنین لازم به ذکر است وکلای حقوقی و مشاوران حقوقی به اقسام مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام شرایط خاصی دارد که مختصراً توضیح داده خواهد شد:

۱. وکیل انتخابی:

در این دسته از مشاوره حقوقی و وکالت اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای انجام امور حقوقی خود به اختیار وکیل مد نظر را انتخاب می‌کنند و با قرارداد وکالت نامه و قراردادهای مالی حق الوکاله و همچنین میزان حق الوکاله. داشتن یا نداشتن حق توکیل به غیر و…..را نیز در قرارداد خود ذکر می نمایند.

۲. وکیل معاضدتی:

در شرایطی ممکن است پیش بیاید که شخصی بضاعت مالی برای مشورت با مشاوره حقوقی ؛ دریافت وکیل و پرداخت حق الوکاله را ندارد در چنین حالتی می بایست درخواست وکیل معاضدتی بنماید و پس از اعلام درخواست کمسیون معاضدت کانون وکلای دادگستری اقدام به اثبات و احراز عدم توانایی مالی فرد متقاضی برای پرداخت حق الوکاله می نماید و پس از آن وکیلی به عنوان وکیل معاضدتی برای شخص متقاضی انتخاب و به ایشان معرفی می نماید.
.
*لازم به ذکر است وکیل معاضدتی حق دریافت هیچگونه حق الوکاله ؛ دستمزد؛حق مشاوره و…….را از موکل خود ندارد.

۳. وکیل تسخیری:

عنوان وکیل تسخیری عموماً در خصوص پرونده های کیفری به کار گرفته می‌شود در واقع به این دلیل که عناوین کیفری در خصوص جرائم و مجازات است از اهمیت بسزایی نیز برخوردار می‌باشد و دادگاه‌ها نیز بر اساس سنگین بودن مجازات اقدام به تعیین وکیل تسخیری می نمایند تا متهم بتوانند از بهترین دفاع در خصوص خود بهره‌مند شود این در شرایطی است که متهم اقدام به معرفی وکیل شخصی برای خود نکرده باشد و حتی اگر استطاعت مالی نیز داشته باشد.
وکیل تسخیری در خصوص مجازات های زیر تعیین می گردد:
حکم به اعدام ؛حبس ابد ؛حبس های طولانی مدت (بیش از ۱۰ سال برای افراد بالای ۱۸ سال و نگهداری از کودکان و نوجوانان در کانون اصلاح و تربیت بیش از ۶ ماه ) ؛جرایم قطع عضو ؛جرایم با مجازات مصادره کل اموال و همچنین مجازات نقدی بیش از ۳۶ میلیون تومان.

۴.وکیل اتفاقی:

به طور کلی وکلای اتفاقی به اشخاصی گفته می‌شود که شرایط و معلومات کافی برای وکالت را داشته باشند ولی شغل آنها وکالت در دادگستری نباشد .
این اشخاص در صورتی که بخواهند برای اقوام خود امر وکالت را انجام دهند طبق شرایط ممکن است دادگاه سالانه ۳ نوبت جواز وکالت اتفاقی برای این افراد را صادر نماید.
شرایط لازم برای دریافت جواز وکالت:
۱. شخص دارای معلومات حقوقی باشد (داشتن مدرک کارشناسی حقوقی یکی از روش‌های اثبات آن است )
۲. وکیل دادگستری و یا مشاوره حقوقی نباشد.
۳. شخص متقاضی حداکثر سه بار در سال و آن هم تنها در خصوص بستگان نسبی و سببی خود به شکلی که در ماده قانونی آن ذکر شده باشد میتواند وکالت کند.

در صورت تکمیل بودن این شرایط فرد متقاضی می تواند درخواست خود را همراه با مدارک کامل به کانون وکلای مستقل در حوزه دادگاهی تقدیم نماید و سپس کانون وکلا نسبت به صدور حکم وکالت اتفاقی اقدام می نماید.

دادگاه های حقوقی تهران

با توجه به حجم بالای مخاطبین از شهر تهران دادگاههای حقوقی در شهر تهران به تفکیک حوزه صلاحیت و نشانی پستی و ردیابی در صفحه گوگل مپ گرد آوری گردیده ، امید که در آینده نزدیک تمامی اطلاعات مربوط به دادگاههای حقوقی سراسر کشور تهیه و ارائه گردد .

با ما تماس بگیرید….

مقالات مشاوره حقوقی

خرید وکالتیhttps://vakilnaderi.com/
نکاتی درباره اعسار
[تعداد: 5   میانگین: 4.8/5]