مشاوره حقوقی در دو معنای عام و خاص به کار برده می شود همانطور که میدانیم علم حقوقی به عنوان یکی از رشته های تحصیلی در دانشگاه بوده و به واسطه تحصیل این رشته مشاغل مرتبط با آن نیز قابل انتخاب خواهد بود که برخی از این مشاغل بصورت آزادانه قابل انتخاب نبوده و پذیرش در آن نیازمند طی مراحل قانونی و اخذ مجوز لازم می باشد از جمله آن میتوان به شغل وکالت ، قضاوت و سردفتری اسناد رسمی اشاره نمود که به معنای اعم ، مشاوره حقوقی به اقدامات مشاوره ای اطلاق می شود که توسط وکیل دادگستری ارائه می گردد .

مشاوره حقوقی توسط وکیل نادری

مشاوره حقوقی توسط وکیل نادری

لیکن در معنای اخص ، مشاوره حقوقی به ارائه مشاوره ای تخصصی نسبت به بخش خاصی از علم حقوق اطلاق میشود در واقع علم حقوق متشکل از زیر مجموعه های بسیار متنوعی از جمله امور حقوقی ، امور کیفری ، امور اداری و عمومی ، امور بین الملل و … می باشد و امور حقوقی گرایشی است که صرفاً مباحث اختلافات فی مابین افراد در آن مورد بررسی قرار می گیرد و در تحصیلات تکمیلی دانشگاهی به گرایش حقوق خصوصی شناخته شده است .

ملاک و معیار مجموعه و سایت پژوهشی وکیل نادری از مشاوره حقوقی ، ارائه مشاوره تخصصی صرفاً در زمینه حقوق خصوصی بوده که در واقع تبیین کننده روابط فی مابین افراد جامعه می باشد و اختلافات اشخاص را بررسی مینماید .

دایره شمول دعاوی مربوط به این گرایش از حقوق بسیار متنوع بوده و مباحث بسیار تخصصی در این زمینه مطرح شده و نتیجتاً ارائه مشاوره در این زمینه نیازمند تحصیلات دانشگاهی و تجربه بسیار بالایی بوده که در صفحه حاضر سعی بر آن شده موضوعات زیر مجموعه به همراه نمونه دادخواستها ، نمونه آراء دادگاهها و قوانین مربوطه در کنار هم گردآوری گردد که علاقمندان و دنبال کنندگان به راحتی امکان دستیابی به اطلاعات لازم را داشته باشند .

نکته بسیار مهم در دعاوی حقوقی آن است که اصولاً افراد در جهت احقاق حق صرفاً یکبار مجاز به طرح دادخواست می باشند بدیهی است در این صورت مراجعه به مشاور حقوقی و یا بهره مندی از وکیل متخصص در این زمینه امری ضروری می باشد .

قانون حقوقی

قوانین اصلی در امور حقوقی بسیار زیاد بوده لیکن مادر تمام قوانین حقوقی قانون مدنی و قانون تجارت است که این دو قانون به عنوان قانون عام شمرده شده و در مقابل آن قوانین خاص قرار می گیرد که می توان به قانون بسیاری اشاره نموده از جمله قانون حمایت از مولفان و یا قانون علائم تجاری و …. اشاره نمود و راستای ایین و نحوه رسیدگی به این نوع دعاوی نیز قوانینی تصویب شده از جمله آن می توان به قانون آیین دادرسی مدنی و قانون اجرای احکام مدنی و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اشاره نمود .

دادگاه های حقوقی تهران

با توجه به حجم بالای مخاطبین از شهر تهران دادگاههای حقوقی در شهر تهران به تفکیک حوزه صلاحیت و نشانی پستی و ردیابی در صفحه گوگل مپ گرد آوری گردیده ، امید که در آینده نزدیک تمامی اطلاعات مربوط به دادگاههای حقوقی سراسر کشور تهیه و ارائه گردد .

مقالات مشاوره حقوقی