نحوه اعتراض به احکام قضایی

نحوه اعتراض به احکام قضایی : انسان ممکن الخطاست . بنابراین قاضی نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد . به موجب همین ، قانونگذار محترم نهاد اعتراض به احکام را تاسیس کرده است تا حقی پایمال نشود و در عادلانه ترین حالت ، شخص به حقوق خود برسد.

انواع اعتراض به احکام :

اعتراض به احکام قضایی به دو دسته تقسیم میشوند:

  1. طرق عادی شکایت که عبارتند از واخواهی و تجدیدنظرخواهی
  2. طرق فوق العاده شکایت که عبارتند از فرجام خواهی ، اعتراض شخص ثالث، اعاده دادرسی

اعتراض به حکم غیابی :

یکی از طرق شکایت از آرا ، واخواهی میباشد . نهاد مذکور زمانی به کار گرفته میشود که محکوم علیه در هیچ یک از جلسات دادرسی حضور پیدا نکرده است و همچنین وقت رسیدگی به او ابلاغ واقعی نشده است .

زمانی که در این حالت ، حکم علیه شخص صادر میشود ، فرد حق دارد از تاریخ ابلاغ رای ، به مدت 20 روز به حکم دادگاه اعتراض کند.

اعتراض به احکام قضایی

در اصطلاح ، واخواهی عدولی است . به این معنا که مرجع صالح جهت رسیدگی به حکم غیابی همان دادگاهی است که رای را صادر کرده است.

توجه داشته باشید احکام نسبت به خواهان همواره حضوری خواهد بود و حکم غیابی فقط نسبت به خوانده دعوا اجرا خواهد شد.

تجدیدنظرخواهی از احکام :

روش متداول در اعتراض به احکام حقوقی ، تجدیدنظرخواهی است . درست است که قانونگذار ، اصل را بر قطعی بودن احکام قضایی گذاشته است اما عملا با توجه به مواد 331 و 332 قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال 1379 ، غالبا احکام دادگاه ها غیرقطعی و قابل تجدیدنظر خواهی هستند.

پس از صادر شدن حکم توسط قاضی ، شخصی که حکم علیه او صادر شده باشد ، چه خواهان و چه خوانده ، میتواند به مدت 20 روز از تاریخ ابلاغ رای ، از تاسیس تجدیدنظرخواهی استفاده کند.

فرجام خواهی از احکام :

از طرق فوق العاده شکایت ، فرجام خواهی میباشد . بدین توضیح که در احکام حقوقی ، فرجام خواهی مرحله سوم اعتراض به احکام به حساب می آید.

وقتی که حکم غیرقطعی از دادگاه بدوی صادر میشود ، با توسل به تجدیدنظرخواهی ، حکم قطعی میشود و در این مرحله نیز با توجه به مواد 367 و 368 قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال 1379 ، با اعتراض در دیوان عالی کشور ، موجب نهایی شدن رای خواهد شد .
مهلت فرجام خواهی از احکام ، 20 روز میباشد. بدین توضیح که اگر رای توسط دادگاه تجدیدنظر صادر شده باشد ، از روز ابلاغ و اگر رای توسط دادگاه بدوی صادر شده باشد ، از تاریخ انقضای مهلت تجدیدنظر ، شروع مهلت فرجام خواهی است.

اعاده دادرسی:

اعتراض از طریق اعاده دادرسی خلاف قاعده میباشد . چه اینکه زمانی که قاضی رایی را صادر میکند ، قاعده اعتبار امر مختومه حاکم میشود و دیگر نمیتوان به رای صادر شده ، تعرض کرد.

اما اعاده دادرسی این امکان را فراهم می آورد که فقط از طریق جهاتی که قانونگذار احصاء کرده است ، فرد محکوم علیه به حکم قطعی خلل وارد کند.

اعتراض شخص ثالث:

هنگامی که رایی صادر میشود و به موجب آن خللی به حقوق شخص ثالثی که هیچ دخالتی در دعوای اقامه شده ندارد ، وارد شود ، قانونگذار این امتیاز را ایجاد کرده است که شخص ثالث به حکم دادگاه اعتراض کند.

آیا قرارهایی که توسط دادگاه صادر میشود ، میتوانند غیابی باشند؟

خیر ؛ قرارها همواره حضوری خواهد بود و غیابی بودن مختص حکم خواهد بود.

مهلت درخواست اعاده دادرسی چه مقدار است ؟

مهلت درخواست اعاده دادرسی 20 روز میباشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *