نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه (زن) و 4 نکته مهم

نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه : از نظر حقوقی ممنوع الخروجی به این معناست که فردی به دلیل وجود موانع قانونی نمی تواند از کشور خود خارج شده و به سایر کشورها سفر کند. در واقع اجاره ی خروج قانونی از مرزهای کشور را ندارد شاید در نگاه اول چنین چیزی نقض آزادی های فردی به نظر برسد. برای مثال ممنوع الخروجی زوجه که به کررات شاهد آن بودیم.  اما با تبیین علل و دلایل این امر متوجه می شوید که در پاره ای ای موارد این اهرم قانونی بسیار کارساز خواهد بود.

بسیاری از افراد نسبت به ممنوع الخروجی خود اطلاعی ندارند و غالبا زمانی متوجه این موضوع می شوند که بلیط خود را رزرو کرده و در فرودگاه از ورود آنها به هواپیما جلوگیری می شود.

سامانه استعلام ممنوع الخروجی

مهم ترین نکته ای که در رابطه با ممنوع الخروجی بایستی در نظر داشت این مساله است که ممنوع الخروجی چه از طریق اجرائیات ثبت باشد و چه از طریق دادگاه حکم آن صادر شده باشد به فرد ابلاغ نمی شود. بنابراین هیچ فردی از ممنوع الخروجی خود اطلاعی ندارد و معمولا در مواقع خروج از مرزهای کشور متوجه آن خواهد شد. در ادامه با وکیل نادری همراه باشید.

نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه

چه افرادی ممنوع الخروج می گردند؟

در نظر داشته باشید که برای ممنوع الخروجی افراد پاره ای دلایل قانونی وجود دارد . بنابراین هر فردی که اقدام به ارتکاب پاره ای جرایم نماید و یا به صورت قانونی واجد شرایط خاصی باشد ممنوع الخروجی او محتمل خواهد بود. اما به طور کلی اگر در هر یک از گروه های زیر قرار دارید ممنوع الخروجی شما از نظر قانونی امکانپذیر است :

 • افرادی که با حکم قطعی دادگاه یا توسط اجرائیات ثبت بدهکار شناخته شده و بدهی آنها قطعی باشد.
 • بدهکاران قطعی مالیاتی که بدهی آنها محرز شده است.
 • افرادی که در خارج از ایران به دلیل ارتکاب جرایمی همچون سرقت و یا کلاهبرداری محکوم شده باشند و یا به تکدی گری پرداخته و دارای هرگونه سوءشهرت باشند.
 • تمامی افرادی که خروج آنها از کشور خلاف مصلحت های جمهوری اسلامی باشد . در این مورد قانون ترتیبات خاصی را مشخص نموده و با دستور مقامات قضایی از خروج چنین افرادی جلوگیری می گردد.
 • هر شخصی که برای خروج از کشور و دریافت پاسپورت نیاز به اجازه ی فرد دیگری داشته باشد بدون کسب اجازه نمی تواند از کشور خارج شود. همچنین در چنین شرایطی امکان ممنوع الخروجی فرد از سوی طرف مقابل وجود دارد. برای خروج از کشور ،دختران زیر 18 سال به اجازه ی پدر و زنان به اجازه ی کتبی همسر خود نیاز دارند.

در رابطه با ممنوع الخروجی همسر هم زوج و هم زوجه می تواند همسر خود را ممنوع الخروج نماید. یکی از مهم ترین علل ممنوع الخروجی زوج مسأله ی پرداخت مهریه است. پس ممنوع الخروجی صرفا برای زنان نیست و برای مردان نیز قابل اعمال می باشد. 

نحوه ی ممنوع الخروج کردن زوجه

در صورتی که زنی پس از ازدواج برای دریافت گذرنامه اقدام نماید به اجازه ی شوهر خود نیاز دارد. اما اگر زن قبل از ازدواج و در دوران مجردی برای دریافت گذرنامه اقدام کرده باشد، برای خروج از کشور نیازمند اجازه از سوی همسر خود می باشد. همچنین در چنین شرایطی شوهر می تواند به دلایل متعدی ممنوع الخروجی همسر خود را انجام دهد.

در نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه ، مرد بایستی به اداره ی کل گذرنامه و اتباع نیروی انتظامی در تهران و یا دفاتر گذرنامه در شهرستان هامراجعه نموده و مراحل زیر را دنبال کند:

 • ارائه ی سند ازدواج یا رونوشتی از آن که رابطه ی زوجیت را تصدیق نماید.
 • همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی.
 • ارائه ی درخواست و تقاضای کتبی ممنوع الخروجی زن توسط شوهر.
 • بررسی مدارک متقاضی و رسیدگی به درخواست او جهت صدور حکم ممنوع الخروجی زوجه.
 • تأیید ممنوع الخروجی زوجه توسط رئیس اداره ی گذرنامه و ثبت پرونده ی او در سیستم های رایانه ای به منظور جلوگیری از خروج قانونی زوجه از کشور.

آیا استعلام ممنوع الخروجی زن امکانپذیر است؟

در حالت کلی زن شوهردار ممنوع الخروج به حساب می آید. کلیه ی زنان متاهل برای خروج از کشور به اجازه ی قانونی و کتبی همسر خود نیاز دارند. اما در رابطه با ممنوع الخروجی زن،  استعلام این مساله که آیا مردی همسر خود را ممنوع الخروج کرده یا خیر، به صورت آنلاین امکانپذیر نیست. در چنین شرایطی زن می تواند با همراه داشتن گذرنامه به اداره پلیس گذرنامه مراجعه نموده و به صورت مستقیم استعلام نماید.

4 نکته ی مهم در رابطه با ممنوع الخروجی زن

 1. مردانی که به اصل شناسنامه ی خود دسترسی ندارند، نمی توانند برای ممنوع الخروجی همسر خود اقدامی نمایند.
 2. مردانی که در خارج از ایران اقامت دارند، نمی توانند برای ممنوع الخروجی همسر خود اقدامی نمایند.
 3. ممنوع الخروجی زوجه توسط وکیل دادگستری از طریق اعطای وکالت نامه امکانپذیر است.
 4. امکان منع ممنوع الخروجی زوجه در عقد نامه و یا صورت اجازه نامه ی محضری جداگانه ی ضمن عقد امکانپذیر است.

دریافت مشاوره حقوقی از وکیل

با توجه به قوانین ایران ریاست خانواده و حفاظت از کیان آن یکی از مهم ترین وظایف مرد شناخته می شود. به همین علت موضوع ممنوع الخروجی زن و کسب اجازه از همسر برای خروج از کشور منطقی به نظر می رسد. تنها راه قانونی این مسأله هم کسب اجازه ی کتبی و یا رضایت نامه ی محضری و ضمن عقد می باشد. در غیر این صورت هیچ راهی برای خروج قانونی زن از کشور وجود ندارد.

البته در سال های اخیر تبعات منفی چنین قانونی به خصوص در رابطه با زنان ورزشکار کشورمان آشکار شد. با این حال قانون روش هایی را برای حل این مساله در نظر گرفته که از طریق آن می توان به احقاق حقوق زنان در این امر کمک کرد.

وکیل رفع ممنوع الخروجی : به طور کلی ممنوعیت خروج از کشور نوعی سلب آزادی های فردی و حقوق شهروندی به شمار می رود. به همین دلیل کسب دستور قضایی برای اعمال آن بسیار اهمیت دارد. با این حال اگر ممنوع الخروجی زن در راستای رفتار خصمانه ی همسر و بدون دلیل و توجیه قابل قبولی باشد ، زن می تواند در این خصوص شکایت خود را ثبت کرده و با ارائه ی دلایل منطقی ضرورت خروج از کشور خود را تبیین نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی در این زمینه می توانید با پوریا نادری وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

سوألات متداول

1- آیا ممنوع الخروجی مرد توسط زن امکانپذیر است؟

بله . دلایلی وجود دارد که از نظر قانونی می توان برای ممنوع الخروجی مرد اقدام نمود.

2- مردی که در خارج از ایران زندگی می کند می تواند همسر خود را از ایران ممنوع الخروج کند؟

خیر

3- آیا راهی برای منع ممنوع الخروجی زن پس از ازدواج وجود دارد؟

بله. می توان از طریق رضایت نامه ی ضمن عقد و یا رضایت نامه ی محضری حق ممنوع الخروجی زن توسط مرد را سلب کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *