نکاتی درباره حقوق خانواده

نکاتی درباره قانون خانواده

نکاتی درباره حقوق خانواده : میخواهیم در این مطلب به برخی از نکات مهم و کاربردی موجود در قانون خانواده که مربوط به مباحث حقوق خانواده است در زمینه های مختلف بپردازیم.

نکاتی در خصوص اشتغال همسر (زوجه) در حقوق خانواده :

* در صورتی مرد میتواند مانع از ادامه کار همسر خود شود که شغل زن با مصلحت خانوادگی یا حیثیت زوجین تضاد داشته و این امر در دادگاه ثابت شده باشد.
* شوهر میتواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی با مصالح خانوادگی یا حیثیات خود زن باشد منع کند و تفاوتی بین کار مستمر و موقت یا دولتی یا خصوصی ندارد .

نکاتی در خصوص تمکین :

* آثار عدم اجرای حکم تمکین توسط زوجه این است که حق او را نسبت به دریافت نفقه ثابت می‌کند.
تمکین دو نوع است:
تمکین عام : یعنی پذیرفتن ریاست مرد و اطاعت از او.
تمکین خاص : یعنی رابطه زناشویی (مباشرت).
* در خصوص تمکین زن از مرد و همچنین بررسی تهیه وسایل زندگی در شهر همسر برای زندگی مشترک توسط مرد با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری صورت می‌گیرد .

حقوق-خانواده

نکاتی درباره حقوق خانواده

نکاتی درخصوص نفقه :

* پرداخت نفقه فرزندان تکلیف پدر بوده و نمی‌توان این حق را از خود ساقط کند.

نفقه : یعنی همان نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل لباس غذا اسباب منزل و هزینه درمان و بهداشت .

* اگر زن قبل از صدور حکم الزام به تمکین به منزل مشترک برگردد در یک همچین مربوط می‌شود و زن مستحق نفقه خواهد بود .
* در صورتی که مرد همسر خود را به اجبار از منزل مشترک بیرون نماید و اجازه مراجعت ندهد نمی‌تواند از تعهد به پرداخت نفقه شانه خالی کند نمی‌تواند از قاعده نشوز استفاده نماید .
نشوز : یعنی تخلف زن در انجام وظایف زناشویی از جمله ترک منزل بدون اذن شوهر وانجام وظایف زناشویی .

نکاتی در خصوص عقد موقت در حقوق خانواده :

* نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع شده باشد بنابراین تعبیر صیغه ۹۹ ساله نیز حکایت از عقد موقت دارد.
* در ازدواج موقت در صورتی که پرداخت نفقه شرط شده باشد و مرد از این شرط تخلف نمایند زن می‌تواند از طریق محکمه درخواست فسخ نکاح با الزام شوهر به بذل مدت را بنماید.
* با اثبات موارد عسر و حرج در ازدواج موقت نیز می‌توان به حکم دادگاه زوج را اجبار به بذل مدت و در صورت میسر نشدن آن حکم به انحلال زوجیت صادر نمود.
* در صورتی که اختلاف حاصل شود که عقد دائم است یا عقد موقت است اصل بر این است که عقد دائم است .
* از آثار عقد موقت ارث نبردن طرفین از یکدیگر تعیین مدت معین و نداشتن نفقه در خلال مدت زوجیت است ولازم به ذکر است شرط نفقه می‌توان کرد اما شرط ارث بری خیر.

نکاتی در خصوص فسخ نکاح و مطالبه جهزیه :

* در صورتی که مرد قبل از ازدواج به دروغ صفاتی را مطرح کند یا دارای بیماری صعب العلاج بوده و این را از مخفی نماید پس از عقد آشکار شود زن میتواند به عنوان تدلیس در ازدواج تقاضای فسخ نکاح نماید.
* زن می تواند به موجب دادخواست استرداد جهیزیه خود را از دادگاه بخواهد البته برای اثبات اقلام جهیزیه سیاهه جهیزیه که به امضای شوهرش رسیده باشد یا شهادت شهود یا اقرار شوهر یا فاکتور خرید لازم است .

قانون-حمایت-خانواده

نکاتی درباره حقوق خانواده

نکاتی درباره حضانت ومهریه :

* حضانت فرزندان توسط ابوین تکلیف حق قانونی است که به طور کلی قابل اسقاط نبوده و هر یک از زوجین می توانند این حق را به دیگری واگذار نماید.
* حضانت فرزندان تا7 سالگی با مادر وپس از آن دختر تا 9 سالگی با پدر وسپس به انتخاب او. وهمچنین حضانت پسر از7 تا 15 با پدر وسپس به انتخاب پسر است.
* مهریه در هر شرایطی مگر با ( فسخ نکاح قبل از رابطه زناشویی ) به زن تعلق میگیرد حتی اگر زن تمکین کرده ویا مرتکب خیانت و….. شده باشد.
* بابت مهریه نیز میتواند حقوق همسر حساب‌های بانکی و مطالبات او از اشخاص ثالث و اموال وی را توقیف نماید در صورت عدم توان برای پرداخت یکجای مهریه مرد میتواند در خواست تقسیط مهریه به دادگاه ارائه نماید و میزان اقساط مهریه با توجه به اوضاع و احوال و میزان توان مرد تعیین می‌گردد .

درصورت بروز اختلافات و مشکلات خانوادگی میتوانید از مشاوره های آنلاین و 24 ساعته وکیل امور خانوده بهرمند شوید.

2 پاسخ
  1. رضا
    رضا گفته:

    از روزی که ۲ قشر به بازار کار هجوم آوردند فاتحه خانواده ایرانی خوانده شد و روز بروز آمار جدایی‌ها بالا رفت یکی وکلا و فارغ التحصیلان حقوق و دیگری روانشناسان خداوکیلی نان زندگیتان را در خون مردم نزنید ایران را دارید ویران میکنید به اندک بحثی به زنان می‌گویید مهرت را مطالبه کن دیگر آن زن و مرد کارد و پنیر می‌شوند و بیچاره فرزندان بی پناه آنها

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *