نکاتی درباره مهریه

در خصوص مشاوره حقوقی مطالبه مهریه می بایست در ابتدا تعریف آن مشخص شود مطابق شرع ، مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج مرد متعهد به پرداخت آن به همسرش می شود که ممکن است به صورت نقدی و یا اموال اعم از منقول و یا غیرمنقول باشد البته در مواردی نیز هزینه سفر به حج و عتبات عالیات می‌تواند موضوع مهریه قرار بگیرد در شرع هر چیز که مالیت داشته و قابل ارزش گذاری باشد می تواند به عنوان مهریه مشخص شود مانند آموزش خواندن و نوشتن و یا حرفه ای خاص لازم به ذکر است تعیین میزان آن در عقد ازدواج دائم و یا موقت در نظر گرفته می شود .

مشاوره حقوقی مهریه

آنچه مشخص است اصولاً در زمان عقد ، به صورت عندالمطالبه بر عهده مرد قرار می گیرد لیکن در مواردی ممکن است اینطور شرط شود که در صورت استطاعت مرد ، ایشان موظف به پرداخت باشد به هر ترتیب زوجه می‌تواند در صورتی که مهریه حال باشد از تمکین نسبت به زوج خودداری نماید و البته در زمانی که کل مهریه اخذ گردید زوجه متعهد و ملزم به تمکین از مرد می باشد .

اخیراً موضوعی در جامعه تحت این عنوان مطرح گردیده که مطالبه مهر بیش از ۱۱۰ عدد سکه غیرممکن بوده و مرد تنها مسئول پرداخت ۱۱۰ عدد سکه به عنوان مهریه به همسر خود می باشد که البته این موضوع تصوری ناصحیح و بر داشتی اشتباه از قانون است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه  به مقاله وکیل مهریه تا 110 سکه مراجعه نمایید.

چرا که مطابق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ حداکثری برای میزان مهریه تعیین نشده لیکن قانون‌گذار صرفاً تا ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی و یا معادل ارزش ریالی آن برای مرد حکم جلب صادر می نماید که در صورت عدم پرداخت وجه می‌تواند با حکم جلب تا پرداخت مبلغ مذکور زوج را در حبس نگاه دارد .

بدیهی است در صورتی که اموالی از زوج به دست آید زن میتواند کلیه حقوق مالی خود که مطابق قانون مطالبه و وصول نماید ، به دیگر سخن تعیین میزان آن بیش از ۱۱۰ عدد سکه بهار آزادی و یا ارزش ریالی آن مانعی در قانون نداشته و زوجه می‌توانند کل مبلغ مندرج در سند نکاح را به عنوان مهریه مطالبه نماید.

روند رسیدگی

در خصوص مشاوره حقوقی روند رسیدگی مطالبه مهریه می‌بایست در ابتدا راه های مطالبه آن برابر قانون ذکر گردد.

مطالبه مهریه از طریق دوایر اجرای ثبت

نخستین راه و سریع ترین راه مراجعه به دوایر اجرای ثبت اسناد رسمی میباشد که در این خصوص زوجه می بایست ابتدا به دفترخانه که در آن ازدواج نموده و سند نکاح تنظیم شده است مراجعه و برابر قانون مهریه خود را مطالبه نماید بعد از صدور اخطار سردفتر محترم اسناد رسمی ازدواج پرونده به دوایر اجرای ثبت ارسال می شود و اجراییه ظرف مهلت قانونی در دوایر اجرای ثبت صادر و برای زوج ارسال می گردد و از این طریق زوجه میتواند کلیه حقوق مالی خود را وصول نماید لازم به ذکر است.

برابر قانون جدید نحوه اجرای محکومیتهای مالی امکان استعلام از ادارات و مراجع دولتی در جهت کشف اموال مرد میسر بوده و البته مطابق قوانین گذرنامه زوج می تواند همسر خود را تا پرداخت کامل مبلغ خواسته از مهریه ممنوع الخروج نماید .

مشاوره حقوقی مطالبه مهریه

مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده

طریقه دوم در خصوص مطالبه مهریه طرح دادخواست حقوقی در دادگاه خانواده محل اقامت زوجه و یا محل اقامت زوج توسط وکیل مهریه می باشد به این دادخواست با تامین خواسته میتوان کلیه اموال اعم از منقول و غیرمنقول را تا صدور رای قطعی دادگاه بازداشت نمود البته در تامین خواسته برابر قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی میتوان استعلام از بانک ها ، شهرداری ها ، ادارات ثبت و مراجع ذیصلاح را نیز خواستار شد .

مطالبه مهریه دعوای مالی بوده و در صورتی که مهریه سکه طلا باشد ملاک هزینه دادرسی قیمت روز سکه در زمان ثبت دادخواست می باشد و در صورتی که مهریه وجه نقد باشد برابر نرخ شاخص بانک مرکزی ارزش وجه نقد در زمان ثبت دادخواست محاسبه شده و آن مبلغ ملاک اعتبار خواهد بود .

دفاع زوج در مطالبه مهریه

البته در جهت دفاع از دعوای مطالبه مهریه می بایست به دو نکته توجه داشت نخست آنکه آیا اساساً به زوجه تعلق میگیرد و یا خیر؟ نکته دوم اینکه مهریه به زوج پرداخت شده است و یا خیر؟

اگر جواب سوال نخست آری باشد و جواب سوال دوم خیر دفاعی نسبت به دعوای مذکور متصور نیست و زوج متعهد و موظف به اجرای مفاد سند رسمی و پرداخت مهریه می باشد لیکن برابر ماده ۴۷۷ قانون مدنی و ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده و با استناد به قانون جدید نحوه اجرای محکومیت‌ های مالی در صورتی که زوج محکوم به پرداخت شود و ۳۰ روز از تاریخ اجراییه دعوای اعسار خود را مطرح نماید تا زمان تعیین تکلیف از جلب ایشان خودداری به عمل خواهد آمد.

در صورتی که دادگاه اعسار زوج را محرز بدانند حکم به تقسیط میزان مهریه خواهد داد و در صورتی که حکم به رد ادعای اعسار صادر شود زوجه میتواند ضمن توقیف اموال و فروش آن تا سقف ارزش ریالی ۱۱۰ عدد سکه ، مرد را جلب نماید .

دادگاه صالح در دعاوی خانوادگی همانطور که در موارد قبلی نیز بیان گردیده دادگاه محل اقامت طرف مقابل است لیکن زوجه میتواند در دادگاه خانواده محل اقامت خود طرح دعوی نماید البته در صورت صدور حکم طلاق اعم از گواهی عدم امکان سازش و یا الزام زوج به طلاق دادگاه در خصوص مهریه نیز تعیین تکلیف می نماید .

دادگاه صالح در اعسار مرد

مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی دادگاه صادر کننده حکم صالح به رسیدگی می باشد که البته زوج می بایست شرایط شکلی دادخواست را رعایت نماید چرا که دادخواست اعسار از مهریه همراه با ارائه لیست اموال و استشهادیه می باشد که نمونه آن در وبسایت وکیل نادری موجود می باشد و در صورت اثبات اعسار ممکن است بخشی از مهریه به صورت پیش پرداخت تعیین و مابقی بصورت اقساط هر ماه از زوج اخذ گردد .

مدارک مورد نیاز

اصل سند نکاح به همراه مدارک شناسایی معتبر و هم چنین ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیکی در ثبت دادخواست ضروری می باشد و در صورت تمایل در جهت بهره مندی از حمایت حقوقی می توان موضوع مطالبه مهریه و یا اعسار از پرداخت آنرا با همراهی وکیل دادگستری طرح و پیگیری نمود .

1 پاسخ
  1. امراله مهماندوست
    امراله مهماندوست گفته:

    خواهشمند است نظر (دیدگاه) اینجانب را به صورت عمومی منتشر کنید تا قانون گزاران و مجریاین قانون اقدامی را برای برداشتن قانون ظالمانه مهریه از زندگی مرد انجام دهند (جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه سلام اگر اینجانب از تمام حقوق و مزایای ماهیانه و … خود پس از پرداخت سهم مهریه همسرم و … و مخارج خورد و خوراک و …خود و همسر و فرزندانم (حق اینجانب از تمام حقوق ماهیانه و … خود غذا به اندازه ای باشد که از گرسنگی نمیرم و اکر حق اینجانب از تمام حقوق ماهیانه و … خود به اندازه ای باشد که دائم با پوشیدن لباس های کهنه و مندرس لخت مادرزاد نباشم و دیگر حقی از تمام حقوق ماهیانه و … خود نداشته باشم) و در غیر این صورت همسر و فرزندانم تقاضای طلاق و جدا شدن از ایجانب را داشته باشند از جنابعالی و همکارانتان برای اینجانب چه کاری ساخته است؟ مهریه = حرام شدن زندگی بر مرد حتی اگراین دستورخدا یا پیامبریا امامان شیعه باشد باز هم ظلم خیلی بزرگی بر مرد است. چه اینجانب باهمسر و فرزندانم به زندگی مشترکمان ادامه دهیم چه اینجانب با همسر و فرزندانم به زتدگی مشترکمان خاتمه دهیم درهرصورت آنکه نابود شده است اینجانب می باشم.)

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *