وضعیت هدایا در دوران نامزدی در صورت طلاق

وضعیت هدایا در دوران نامزدی : در ابتدا لازم است بدانیم که نامزدی عرفی با نامزدی حقوقی به یک معنا نیست بدین صورت که بعضاً در عرف از فاصله بین عقد و عروسی را دوران نامزدی گویند اما در قانون از فاصله بین خواستگاری تا عقد را دوران نامزدی می گویند حال آنکه در فاصله بین خواستگاری تا عقد هدایای بین طرفین رد و بدل شود اما بنا به دلایلی نامزدی به سرانجام نرسد و به هم بخورد تکلیف این هدایای چه می‌شود؟
توضیح : گذاشته از هزینه هایی که نامزدان در دوره نامزدی می‌کنند ممکن است هدایایی نیز به یکدیگر بدهند هدیه اصطلاحاً یک نوع هبه است.

هدایا در دوران نامزدی

هدیه-نامزدی

هبه قراردادی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجانی به کسی می‌دهد و دریافت‌کننده هدیه ، مالک آن می‌شود و می‌تواند در آن تصرف مالکانه نماید یعنی هر طور که می‌خواهد از آن استفاده کند.
طبق قانون در بحث پس گرفتن هدایا به صورت به هم خوردن نامزدی باید ، بین هدایایی که عین آنها موجود است و هدایایی که از بین رفته تفاوت قائل شد .

بدین صورت که :

 1. اگر عین هدایا در حال حاضر موجود باشد هدیه دهنده در صورت به هم خوردن نامزدی می‌تواند آنها را پس بگیرد زیرا با به هم خوردن وصلت علت هدیه دادن که همان ازدواج بوده است از بین رفته و به جا است که هدیه به دهنده آن بازگردد .
 2. اگر این هدایا موجود نباشد تحت شرایطی هدیه دهنده می تواند قیمت (نه مثل) آن را مطالبه کند و تحت شرایطی هم چنین حقی ندارد.
 • یعنی مجدداً باید بین دو فرض تفاوت قائل شویم:
  فرض اول: هدیه از بین رفته از چیزهایی بود که معمولا نگهداشته نمی‌شود یعنی مصرف شدنی است مثل شیرینی صابون ادکلن و عطر.
  فرض دوم هدیه از چیزهایی بوده که معمولا نگه داشته می‌شود مثل ساعت مچی ، پارچه ، حلقه و ….
  درخصوص شیرینی صابون و مواد خوراکی و به طور کلی آنچه نگه داشته نمی شود چون مصرف شده اند هدیه دهنده نمی تواند حق مطالبه قیمت آنها را داشته باشد.
  ولی در مورد فرض دوم یعنی ساعت مچی و پارچه که معمولاً نگه داشته می‌شود حق مطالبه قیمت هدیه را خواهد داشت.
  مگر در دو مورد:
  که با از بین رفتن ساعت یا حلقه حق مطالبه قیمت را نخواهد داشت:
 • موردی که هدیه بدون تقصیر گیرنده تلف شده باشد مثلاً ساعت در اثر زلزله از بین رفته باشد.
 • موردی که به هم خوردن نامزدی ناشی از فوت یکی از نامزدها باشد.

وضعیت هدایا در دوران نامزدی

گفتنی است در بحث هدایای نامزدی که بررسی آن گذشت، اصولاً تابع قوانین در عقد هبه می‌خوانیم نیست بلکه تابع احکام خودش است به این دلیل که بحث حاضر در فصل خواستگاری موضوع مواد ۱۰۳۴ تا ۱۰۴۰ قانون مدنی بیان شده در حالیکه عقد هبه و قواعدش در مواد ۷۹۵ تا ۸۰۷ قانون مذکور بیان شده .

به عنوان مثال در درس هم می خوانیم که اگر عین موهوبه از بین برود واهب نمی تواند بابت مثل یا قیمت به متهب رجوع کند.
در حالیکه در بحث نامزدی خواندیم که اگر هدیه از بین برود تحت شرایطی دهنده هدیه می تواند برای دریافت قیمت به دیگری رجوع نماید.
در صورت تمیل به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق سایت  مشاوره حقوقی وکیل نادری باما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.