وکیل استرداد جهیزیه

وکیل استرداد جهیزیه : در قانون مدنی تعریفی از جهیزیه ارائه نشده است ولی طبق عرف جهیزیه به مالی گفته میشود که خانواده دختر به هنگام ازدواج به وی اهداء مینمایند تا با خود به خانواده شوهر ببرد.
با وجود اینکه مطابق ماده 1107 قانون مدنی که تهیه وسایل زندگی را برعهده مرد گذاشته است ولی بر طبق عرف و سنت تهیه وسایل مورد نیاز زندگی دختر در حد توان برعهده خانواده دختر تعریف شده است. پس میتوان نتیجه گرفت که اگر دختری به هنگام ازدواج جهیزیه با خود به خانواده شوهر نبرد، ترک فعلی از جانب وی صورت نگرفته است.

وکیل استرداد جهیزیه

وکیل استرداد جهیزیه

تعریف جهیزیه

مالکیت نسبت به عین جهیزیه از آن دختر میباشد و زوج حق انتفاع و استفاده از آن را دارد و هر زمان که بخواهد میتواند آن را مطالبه نماید.

در صورت مطالبه دختر نسبت به جهیزیه وی باید توسط وکیل استرداد جهیزیه دادخواستی را تحت عنوان دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه تقدیم دارد.

زمان استرداد جهیزیه و اقدام نسبت به آن توسط وکیل استرداد جهیزیه به وکالت از طرف دختر تفاوتی نمی نماید که در چه زمانی باشد خواه در طول زندگی مشترک و یا خواه پس از وقوع طلاق به صورت رجعی و یا توافقی.
جهت کسب اطلاع در مورد طلاق و انواع آن میتوانید به مقالات وکیل طلاق و همچنین وکیل طلاق توافقی مراجعه فرمایید.
مرسوم است که جهت پیشگیری از اختلافات احتمالی دختر و خانواده وی صورتی را از جهیزیه که سیاهه جهیزیه نام دارد به امضاء شوهر و دو نفر شاهد میرسانند. لازم به ذکر است که در صورتی که سیاهه جهیزیه به امضاء شوهر نرسد اعتباری نخواهد داشت.

تعریف جهیزیه

تعریف جهیزیه

فروش مال غیر و استرداد جهیزیه

در صورتی که زوج اقلامی از جهیزیه و یا تمامی آن را بدون اذن زوجه به فروش برساتد، این عمل زوج تحت عنوان فروش مال غیر میباشد چرا که زوج حق تملکی نسبت به آن ندارد، چرا که زوج نسبت به عین و منفعت آن حق تملکی ندارد.
در صورتی که زوج با پیگیریهای وکیل استرداد جهیزیه محکوم گردد باید بدوا عین مال را به زوجه مسترد دارد و در صورتی که تلف عین زوج در برابر زوجه ضامن مثل یا قیمت آن خواهد بود.

دعوای استرداد جهیزیه

از آنجایی که هر ادعایی نیاز به دلیل برای اثبات دارد، پس دعوای استرداد جهیزیه هم از این قاعده مستثنی نمیباشد.
زوجه باید با مشورت با وکیل استرداد جهیزیه اثبات نماید که جهیزیه را به خانه شوهر برده و هنوز هم درآنجا باقی میباشد و ادله اثبات ادعا به شرح ذیل میباشد.

دعوای استرداد جهیزیه

دعوای استرداد جهیزیه

ادله اثبات دعوای استرداد جهیزیه

به طور کلی ادله اثبات دعوای استرداد جهیزیه توسط وکیل استرداد جهیزیه عبارتند از:

 • سیاهه جهیزیه
 • شهادندو نفر شاهد عادل
 • فاکتورهای خرید جهیزیه
 • سوگند زوجه
 • سایر ادله که کلی ترین و اصلی ترین ادله موارد فوق الذکر میباشد.
ادله اثبات دعوای استرداد جهیزیه

ادله اثبات دعوای استرداد جهیزیه

آئین رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه

زوجه یا وکیل استرداد جهیزیه در ابتدا باید جهت تشکیل پرونده و طرح دادخواست استرداد جهیزیه به دفاتر خدامت قضائب الکترونیک مراجعه نموده و دادخواست خود را در سیستم ثبت کند.
سپس پرونده به شعبه تعیین شده ارجاع داده میشود تا اظهارات طرفین توسط دادگاه استماع گردد و چنانچه بر دادگاه محرز و مسلم گردد که ادعای زوجه توسط دادگاه صحیح و منطبق بر واقع بوه است، پس در نتیجه شوهر را به استردادجهیزیه ملزم مینماید.
ممکن است دادگاه قرار استماع شهادت شهود را صادر نماید، که در صورت مقبولیت اظهارات شهادت شهود دادگاه حکم به استردا جهیزیه را صادر میکند . در تمامی موارد فوق پرونده با پیگیری وکیل استرداد جهیزیه مطرح شده و به خواهد ثمر خواهد
مرجع تقدیم دادخواست استردا جهیزیه

در مورد مرجع رسیدگی باید گفت که اگر خواسته دعوا کمتر از بیست میلیون ریال باشد، رسیدگی به موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف میباشد اما در صورتیکه خواسته دعوا بیش از 20 میلیدن ریال میباشد.

جهت مطالعه بیشتر در مورد جهیزیه میتوانید به مقاله نکاتی درباره استرداد جهیزیه رجوع کنید.

مدارک مورد نیاز جهت دادخواست استرداد جهزیه

 • فهرست یا سیاهه جهیزیه (به امضاء زوج ی یا دونفر شاهد رسیده باشد)
 • فاکتورهای خرید
 • شهادت شود
 • اصل کارت ملی و شناشناسنامه
  به طور کلی وکیل خانواده میتواند مرجع مشورتی شمادر این مورد نیز قرار گیرد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.