وکیل اعتراض به ثبت علامت تجاری

اعتراض به ثبت علامت تجاری

 اعتراض به ثبت علامت تجاری در چه شرایطی مطرح میشود؟

در این مقاله سعی داریم به بهترین نحو ممکن شیوه اعتراض به ثبت علامت تجاری را بررسی کنیم. گاهی اوقات پیش می آید که افرادی از ثبت علامت تجاری دچار ضرر و زیان می شوند به منظور جلوگیری از این عمل، مطابق قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی، اعتراض نسبت به ثبت علامت های تجارتی پیش‌بینی شده است.

تفاوت اعتراض به ثبت علامت تجاری با ابطال آن :

ابطال علامت تجاری به دعوایی گفته می‌شود که پس از ثبت مطرح می شود اما این دعوای  قبل از ثبت مطرح شده و هدف آن جلوگیری از ثبت آن است .

ثبت-علامت-تجاری

در چه صورت اعتراض نسبت به علامت تجاری مورد قبول و امکان پذیر است ؟

از جمله مهمترین این موارد در زیر بیان شده است :
۱. علامتی که قابل تمایز نباشد و خدمات و کالا های اشخاص حقیقی و حقوقی را تشخیص ندهد.

۲. علامت هایی که مبدا جغرافیایی خدمات و کالاها را دچار خلل کنند .

۳. در صورتی که علامت از نشانه های پرچم و نظامی و…. که متعلق به کشور و سازمان های بین المللی و… است تقلید شده باشد و یا عیناً شبیه آنها باشد .

۴. اگر علامت علیرغم شرع و نظم عمومی و مصالح اسلامی و … باشد .

۵. در صورتی که علامت عیناً برای خدمات غیر مشابه ثبت شده باشد و منافع مالک آن را دچار اختلال کند.

نحوه اعتراض به ثبت علامت تجاری :

پس از آن که متقاضی،تقاضای ثبت برند و علامت تجاری خود را مطرح کند این تقاضا از طریق اداره مالکیت صنعتی بررسی می‌شود و پس از بررسی در آگهی منتشر می شود.

از تاریخ انتشار آگهی معترضین به مدت زمان ۳۰ روز می توانند اقدام به اعتراض نسبت به ثبت علامت تجاری کنند. آنها باید دلایل اعتراض خود را در اعتراض نامه حتماً ذکر کنند.

از طرفی اداره مالکیت صنعتی ۲۰ روز به متقاضی ثبت فرصت می‌دهد تا اظهار نظر کند.
در صورتی که طی ۲۰ روز متقاضی کتباً تقاضای خود را تاکید و مطرح نکند ثبت منتفی می‌شود اما اگر به صورت کتبی تقاضای خود را ارائه دهد فرآیند اعتراض ادامه می‌یابد.

در این وضعیت معترض از تاریخ ابلاغ ۲۰ روز مهلت دارد به کمیسیون حل اختلاف ناشی از ثبت اعتراض خود را مطرح کند. سرانجام کمیسیون با توجه به دلایل طرفین دعوا تصمیم اتخاذ می‌کند.

طبق ماده ۱۷۲ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات،تصمیم کمیسیون به مدت ۶۰ روز از زمان ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه صالح است که در ماده ۵۹ قانون ذکر شده است.

دادگاه صالح در خصوص بررسی و رسیدگی به اعتراض به تصمیم کمیسیون ،دادگاه عمومی تهران است .

چه کسانی می توانند نسبت به علامت تجاری اعتراض کنند ؟

۱. افرادی که علامت آنها با علامتی که قرار است ثبت شود شباهت زیادی داشته باشند به طوری که مصرف‌کنندگان دچار اشتباه شوند .

۲. افرادی که ادعا میکنند صاحب علامت تجاری هستند .

مجازات جعل علامت تجاری :

مطابق ماده ۱۲۲ افرادی که علامت تجاری ثبت شده را آگاهانه جعل کنند و یا مورد استفاده قرار دهند و یا محصولات مجاور را بفروشند و یا ویژگی هایی از آن را تغییر دهند محکوم به ۷۴ ضربه شلاق می‌شوند .

و طبق ماده ۱۲۳ هرکس محصولات دارای علامت معجول را وارد کشور و یا صادر به کشورهای خارجی کند محکوم به حبس از سه ماه تا شش سال خواهد شد .

وکیل ثبت علامت تجاری :

ثبت علامتهای تجاری و برند و اعتراض به آن از جمله امور پیچیده است که نیازمند مشورت و راهنمایی وکیل متخصص ثبتی است زیرا وکیل با تجربیات و مهارت خود در این زمینه به بهترین نحو می‌تواند از حقوق موکل خود دفاع کند در صورت نیاز به وکیل متخصص امور ثبتی از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *