وکیل برای حق حبس زن

وکیل برای حق حبس زن:حق حبس زن بدین معناست که زوجه میتواند تا زمانیکه مهریه وی به صورت کامل پرداخت نگردیده است از وظایف زناشویی امتناع نماید که ابته این حق ریشه در فقه ما دارد. حال باید بدانیم که زن در مقابل شوهر خود چه وظایفی برعهده دارد؟

وظایف زن در مقابل شوهر عبارت اند از:

 • حسن معاشرت
 • زندگی در محل مدنظر شوهر
  که دو مورد فوق به معنای تمکین عام میباشد امادر مقابل آن تمکین به معنای خاص قرار داردکه بدین معناست که زن میتواند از انجام وظایف زناشویی سرباز زند که درصورتیکه زوجه از همسرخود تمکین نکند در واقع از حق حبس خود استفاده نموده است.
  حال که با معنای حق حبس آشنا گشتیم در ادامه به شرح بیشتر آن خواهیم پرداخت.

شرایط اعمال حق حبس زن

حق حبس زن یک حق طبیعی میباشد که در زمان عقد نکاح به وی داده میشود که وی میتواند بعد از نکاح مهریه ای که دارد را اگر حال باشد از شوهرش طلب کند به این معنا که اگر مهریه به صورت عندالمطالبه باشد پس زن میتواند هرزمان که مهریه را ازهمسر خود مطالبه نمود، زوج موظف به پرداخت آن است اما اگر مهریه به صورت عندالأستطاعه بود، بدان معناست که هرزمان که زوج از نظر مالی توانایی پرداخت آن را داشت مهریه را به زوجه پرداخت مینماید. حال اگر قسمتی از مهریه زن به صورت حال و قسمتی از آن عندالأستطاعه باشد زوجه حق دارد تا زمانی که آن قسمت از مهر خود را که حال است گرفته نشده از تمکین جلوگیری کند و اگر شوهر آن قسمت از مهریه را که حال است پرداخت کند دیگر زوجه حق امتناع ندارد.مورد دیگر این است که زن قبل از پرداخت مهریه به وی وظایف زناشویی خود را به جای نیاورده باشد.

جهت مطالعه بیشتر درباره مهریه به مقاله نکاتی درباره مهریه مراجعه کنید.

ارتباط تمکین و حق حبس زن

باتوج به آنچه که بیان شد اگر زوجه قبلا تمکین نکرده باشد، در جواب دادخواست الزام به تمکین شوهر می تواند به حق حبس خود استناد نماید و از تمکین خودداری کند و آن را موکول به پرداخت کامل مهریه کند. اگر زنی قبل از دریافت مهریه تمکین کرده باشد امکان مطالبه مهریه برای زوجه در هر زمان وجود دارد.
ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی نیز مستند مطلب فوق الذکر میباشد که بیان میدارد : زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهرداردامتناع کندمشروط براینکه مهراوحال باشدواین امتناع مسقط حق نفقه نخواهدبود. حال ماده 1086 نکته ای را عنوان میکند:اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام نمود دیگر نمیتواند از حکم ماده قبل استفاده کند معذلک حقی که برای مطالبه مهریه دارد ساقط نخواهد شد.
به طورکلی برای اعمال این حق وکیل خانواده بهترین گزینه برای زوجه است زیرا به تمام مراحل دادخواست و دادرسی آگاه بوده و به راحتی توانایی گرفتن حق حبس زن را دارد.

وکیل برای حق حبس زن

وکیل برای حق حبس زن

موارد سقوط حق حبس زن در نکاح

موارد ساقط شدن حق حبس زن در عقد به دلایل زیر است:

 •  اگر مرد مهریه زن را پرداخت کند دیگر حق حبس زن ساقط می شود.
  طبق ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی در صورتی که زن قبل از دریافت مهریه خود از شوهرش به انجام وظایف زناشویی روی آورد دیگر حق ندارد از حق حبس زن بهره ببرد، پس تمکین زن موجب ساقط شدن حق حبس زن می شود. نکته قابل توجه این است که نظر بیشتر حقوقدان ها و فقها در مرد اعسار مرد از پرداخت کردن مهریه این است که اگر مرد نتواند نفقه زن را بپردازد حق حبس زن از گردن مرد نمی افتد و در این حالت مهریه حق حبس زن تا تمام شدن آن قسط بندی می شود. طبق رأی شماره ۷۰۸ مورخ ۲۲ / ۰۵ / ۱۳۸۷و طبق ماده ( ۱۰۸۵ ) قانون مدنی زوجه حق دارد تا مهریه او کامل پرداخت نشده وظایف زناشویی خود را انجام ندهد، البته اگر مهریه ی زن حال باشد این امکان پذیر است. درضمن اگر مرد توانایی پرداخت کامل مهریه را نداشته باشد، مرد می تواند مهریه زن را قسطی پرداخت کند. با در نظر گرفتن مهریه زن و وضعیت مالی مرد اگر نتواند همه مهریه را کامل بپردازد پس حکم تقسیط آن صادر می شود اما حق حبس زن از بین نمی رود و مقام و منزلت زن را تخریب نمی کند.
 • تمکین زوجه از هرنوع عام یا خاص که باشد
  درمورد اینکه کدام نوع از تمکین مسقط حق حبس زن میگردد موضوعی اختلافی است.آنچه که از ظاهر متن قانون مدنی مستفاد میگردد هردونوع از تمکین موجب سقوط حق حبس خواهد بود اما بالعکس آن نظر مشهور فقها تنها بر تمکین از نوع خاص میباشد که نظر مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه در رأی وحدت رویه شماره 718 مورخه 1390/02/13 هیأت عمومی دیوان عالی کشور نیز منطبق با نظر فقها میباشد و مغایرتی ندارد.ضمن آنکه قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 نیز موخر بر تاریخ صدور رأی وحدت رویه مزبور میباشد.
موارد سقوط حق حبس زن

موارد سقوط حق حبس زن

ارتباط نفقه و حق حبس زن

استفاده از حق حبس زوجه مسقط حق دریافت نفقه زوجه نخواهد بود.به عبارت دیگر زنی که از حق حبس خود استفاده مینماید علی رغم عدم تمکین از همسر خود مستحق دریافت نفقه خواهد بود و در صورتیکه شوهر مستنکف از پرداخت نفقه باشد از موجبات طلاق به درخواست زوجه خواهد بود.جهت کسب اطلاعات بیشتر من باب نفقه به مقاله نکاتی درباره نفقه در سایت ما رجوع فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *