وکیل تغییر سن

وکیل تغییر سن:

 

وکیل تغییر سن : ثبت مشخصات افراد در شناسنامه از دوره پهلوی در ایران اجباری شد اما باید یادآوری کرد برخی از خانواده‌ها با این تغییرات و این قانون مخالف بوده و یا اهمیت آن را درک نکرده و تنها از روی اجبار اقدام به دریافت شناسنامه برای خود و فرزندان خود می نمودند.
به همین دلیل در مواردی ممکن است پیش بیاید که در گذشته سن اشخاص در شناسنامه خود به درستی درج نشده باشد و بخواهند آن را تصحیح کنند.

دلایل مختلفی وجود دارد که سن داخل شناسنامه به اشتباه ذکر شده باشد. مانند:
* مامور ثبت احوال به اشتباه عددی را ثبت کرده باشد.
*استفاده شناسنامه دیگران برای نوزاد متولد شده که تقریباً هم‌سن مشابهی داشته که فوت شده است و….

تغییر سن در کشور ما دارای مقررات و قوانین سختگیرانه‌ای است که مختصراً با آن آشنا می شویم.

برای تغییر سن قوانینی وجود دارد که به تصویب رسیده مانند: ( قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آن).
به واسطه قانون ذکرشده تغییر سن اشخاص ممنوع بوده و تنها در شرایط خاص امکان تغییر وجود دارد که خود پروسه سختی را به دنبال دارد.
شخص باید تمام ادله و شواهد برای سن واقعی خود را در محضر دادگاه اثبات کند و همچنین هر فرد حق دارد یک بار این تغییرات را در شناسنامه خود ایجاد کند.

صلاحیت مرجع رسیدگی:

یکی از شرایط برای تعیین دادگستری صلاحیت دار مقدار سن اختلافی است.
بطور مثال: اگر سن اختلافی کمتر از ۵ سال باشد با توجه به رای وحدت رویه ۵۹۹ که به تصویب هیئت عمومی دیوان عالی کشور رسیده است دادگاه صالح برای رسیدگی دادگستری محل سکونت شخص است.
و اگر بیشتر از ۵ سال باشد متقاضی باید به کمیسیون تشخیص سن که معمولاً در فرمانداری محل صدور مدارک هویتی شخص متقاضی است مراجعه نماید.

کمسیون تشخیص سن:

کمیسیون مذکور متشکل از فرماندار یا بخشدار، پزشک مورد اعتماد، مدیر عامل سازمان بهداری شهر و استان محل صدور شناسنامه و همچنین رئیس شورای اسلامی شهر و روستا باشد که ریاست آن نیز بر عهده قاضی دادگاه خواهد بود.

به طور مثال برای موارد فوق :
شخصی ادعا می‌کند که ۳۰ سال سن دارد ولی در شناسنامه ۳۷ سال ذکر شده است و یا بالعکس.می‌بایست به کمیسیون تغییر سن که توضیح داده شد مراجعه کند.
ولی در حالت دیگر که کمتر از پنج سال اختلاف باشد مثل اینکه فردی ۲۰ سال داشته باشد ولی در شناسنامه ۲۲ سال سن یا بالعکس ذکر شده است باید مستقیماً به دادگاه محل سکونت خود مراجعه کند.

اسناد معتبر برای اثبات سن واقعی:

همانطور که ذکر شد قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با تغییر سن در شناسنامه وجود دارد و برای تغییر سن مراحل دشواری باید طی کرد.

روشهای اثبات:

1) یکی از راه‌های اثبات اسناد مدارک تحصیلی است که مشخص می کند فرد متقاضی در چه سنی وارد محیط آموزشی شده و در چه سالی مدارک تحصیلی خود را دریافت کرده است.
2) همچنین شهادت شهود در دادگاه .
3) همچنین تایید پزشکی قانونی مبنی بر سن واقعی شخص از جمله این موارد برای اثبات درخواست فرد متقاضی است.

نکته * لازم به ذکر است تقریباً نیمی از درخواست‌های تغییر سن به دلیل نبودن مدارک کافی از سوی دادگاه رد می‌شود پس بهتر است برای صرفه جویی در وقت و هزینه دادرسی ابتدا با یک وکیل تغییر سن مشورت کرده و از مزایای آن استفاده کرد.

وکیل تغییر سن

خدماتی که یک وکیل تغییر سن می تواند ارائه کند به شرح زیر است:
۱) با بررسی دلایل و شواهد شخص متقاضی می تواند احتمال موفقیت این پرونده را تخمین بزند.
۲) برای درخواست افزایش یا کاهش سن نیاز به پیگیری و دوندگی فراوان است و اکثر افراد وقت و فرصت آن را ندارند با گرفتن وکیل تغییر سن تمامی امور مربوط به او سپرده می شود و به دلایل تجربه وکیل تغییر سن در این زمینه سرعت پیشرفت پرونده سریع تر می شود.
۳) آشنایی کامل وکیل تغییر سن با قوانین و مقررات ثبت احوال و اسناد سجلی نیز می‌تواند به پیشرفت پرونده کمک شایانی بکند.

در صورت نیاز به وکیل امور حسبی در خصوص تغییر سن میتوانید با ما تماس حاصل فرمایید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *