وکیل جرایم مالیاتی + پیگیری پرونده

جرایم مالیاتی چیست؟ طبق قانون مالیاتهای مستقیم وظایفی تعیین شده است که مودیان مالیاتی در صورت عدم انجام آنها در مهلت قانونی یا حتی انجام آنها پس از مهلت قانونی یا جلوگیری از انجام آن ها موظف به پرداخت جرایمی علاوه بر اصل مالیات به سازمان امور مالیاتی هستند .

انواع جرایم مالیاتی در ماده ۲۷۴:

  • تنظیم دفاتر و اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آنها
  • اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن
  • ممانعت از دسترسی ماموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود
  • خودداری از انجام وظایف قانونی و تهیه و تنظیم خلاف واقع و عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی شامل درآمد و هزینه‌های مرتبط طی سه سال متوالی و..

مجازات جرايم مالیاتی

مجازات مجرمان مالیاتی مجازات درجه شش است. و در صورتی که شخص حقوقی مرتکب جرایم مالیاتی شده باشد. مدت ۶ ماه تا ۲ سال محکوم به یکی از مجازات های ممنوعیت از فعالیت شغلی، ممنوعیت از صدور برخی از اسناد تجاری می شود.

جرایم مالیاتی

نحوه دادرسی جرائم مالیاتی

دادرسی مالیاتی چیست ؟
اموری که مودی مالیاتی برای حل اختلافات مالیاتی خود با اداره مالیات انجام‌میدهد دادرسی مالیاتی تلقی می شود.

چرخه دادرسی روند قانونی کردن دادرسی مالیاتی است. که این چرخه شامل مراحل متعددی است اعم از :

  1. اداره امور مالیاتی مربوطه
  2. هیئت حل اختلافات مالیاتی
  3. شورای عالی مالیاتی
  4. هیئت سه نفره وزارت اقتصاد و دارایی
  5. دیوان عدالت اداری

مرحله اول

این مرحله مذاکره بین مودی و اداره مالیاتی است. طبق قانون موجودی به مدت ۳۰ روز مهلت دارد مدارک خود را به اداره امور مالیاتی تحویل دهد. و تعدیل در مالیات را درخواست کند اکثر پرونده های مالیاتی در این مرحله به پایان می رسند. اداره امور مالیاتی هم از زمان مراجعه به مدت ۳۰ روز زمان دارد که به شکایت مودی رسیدگی کند.

وکیل امور مالیاتی در تهران

اگر در این مرحله به توافق برسند مراتب در برگه تشخیص مالیاتی مودی درج می‌شود. و به امضای رئیس مالیاتی مربوط می رسد و در صورتی که اداره امور مالیاتی اعتراض را وارد نداند. مراتب در برگ تشخیص مالیاتی ذکر شده و به مرحله بعدی یعنی هیئت حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌شود.

مرحله دوم

در این مرحله اداره امور مالیاتی هیئت حل اختلاف تشکیل داده و زمان آن را به مودی ابلاغ می کند.

این هیئت در حضور قاضی ،نماینده سازمان امور مالیاتی و نماینده اتحادیه ،صنف پوشاک تشکل‌های حرفه‌ای به نمایندگی از مودی تشکیل می شود . پرونده مالیاتی مودی در این هیئت بررسی شده و رای صادر می‌شود.

اگر مودی به رای صادره تمکین کند برگ قطعی صادر شده ملاک پرداخت مالیات است. و روند دادرسی مالیاتی به پایان می‌رسد اما در صورت اعتراض مودی ظرف مدت سی روز پس از صدور حکم می تواند شکایت خود را به شورای عالی امنیت مالیاتی ارجاع دهد.

مرحله سوم

شورای عالی مالیاتی رای صادر شده در مورد پرونده مودی از سوی هیئت حل اختلافات مالیاتی را پس از سپری کردن تشریفات قانونی و بدون مدنظر بودن ماهیت پرونده، بررسی کرده و سرانجام رای را نقض یا تایید می‌کند.

اگر رای صادر شده رد شود پرونده به اداره مالیاتی ارجاع شده. و در یک هیئت حل اختلاف دیگر بررسی می شود. و در صورتی که تایید شود شکایت مودی به مرحله بعدی چرخه دادرسی مالیاتی یعنی هیئت سه نفره ارجاع میشود .

مرحله چهارم 

در صورتی که مشکل مودی در سه مرجع قبلی حل نشود شکایت وی در هیئت ۳ نفری وزارت اقتصاد بررسی می شود. این هیئت متشکل از سه نفر است که وزیر امور اقتصادی و دارایی آنها را تعیین می‌کند. پس از بررسی پرونده رای مربوطه صادر می گردد.

مرحله پنجم

در این مرحله مودی از طریق اختیار وکیل دادگستری شکایت خود را از سازمان امور مالیاتی در این دیوان مطرح می‌کند. و تا سه ماه پس از تاریخ صدور رای می تواند شکایت خود را از سازمان امور مالیاتی تسلیم دیوان عدالت اداری کند. البته وی می تواند پس از صدور رای از هیئت حل اختلاف به دیوان عدالت اداری رجوع کند .

وکیل جرايم مالیاتی در تهران

با توجه به مطالب فوق همانطور که بیان شد ممکن است در نحوه محاسبه و میزان مبلغ مالیات پرداختی اشتباهاتی رخ دهد. که باعث وارد شدن ضرارت مالی هنگفتی به اشخاص مقتضی گردد. به همین دلیل برای جلوگیری از این گونه ضررات مالی و کمترین صرف وقت حتما با وکیل جرايم مالیاتی مشورت کافی را انجام دهید. زیرا وکیل متخصص امور ثبتی با تجربیات خود در این زمینه می تواند به بهترین نحو ممکن از حقوق موکل خود دفاع کند.

در صورت نیاز به وکیل متخصص می توانید از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *