وکیل حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق یا فوت و ازدواج موقت

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق با وکیل پایه یک دادگستری در کمترین زمان – انجام کلیه امور اداری مربوطه : نام همسر در شناسنامه و همچنین درج طلاق در صفحه دوم شناسنامه، برای برخی از افراد دغدغه ای بزرگ به‌شمار میرود. که در پی حذف آن مطالب از شناسنامه میباشند. در این اتفاق بین زن و مرد هیچ تفاوتی وجود ندارد . باید دید که آیا ممکن است که سوابقی که در شناسنامه ذکر شده است ، قابل حذف میباشند. یا خیر؟ در ادامه با توضیحات وکیل متخصص خانواده همراه باشید…

معرفی خواستگار

یکی از اقداماتی که زن میتواند برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه عنوان کند. معرفی خواستگار به دفتر ثبت ازدواج و اخذ گواهی تمایل طرفین برای عقد میباشد. و سپس ارایه گواهی مذکور به اداره ثبت احوال برای صادر شدن شناسنامه المثنی میباشد. بنابراین از این طریق نام همسر سابق از شناسنامه حذف میشود .

وکیل حذف نام همسر از شناسنامه

اقدام از طریق دادگاه  و وکیل

وکیل طلاق توافقی : مرد یا زن میتوانند با تقدیم دادخواست با خواسته حذف واقعه طلاق و نام همسر از صفحات شناسنامه به دادگاه محل صدور شناسنامه به طرفیت اداره ثبت احوال اقامه دعوا کنند. در این فرآیند دادگاه با بررسی مدارکی از قبیل دادنامه طلاق و اصل طلاق نامه ، تصمیم میگیرد که آیا صلاح هست که سوابق حذف شوند.

تاثیر عدم نزدیکی در حذف نام همسر

یکی از اقداماتی که احتمال زیاد منتج به نتیجه حذف نام همسر از شناسنامه خواهد شد. عدم نزدیکی با همسر سابق میباشد. در این امر هیچ تفاوتی بین زن و مرد نمیکند. زن یا مرد با مراجعه به سازمان پزشکی قانونی ، پس از معاینات پزشکی و اخذ گواهی پزشکی قانونی دال بر عدم نزدیکی ، به اداره ثبت احوال مراجعه میکنند. و با صدور شناسنامه المثنی با درخواست ایشان موافقت به عمل خواهد آمد.

حذف نام همسر بعد از فوت وی

حذف نام همسر بعد از فوت وی ، امری غیرممکن به نظر میرسد. به همین منظور اگر شوهر یا زن فوت کنند ، همسر متوفی طبق قانون نمیتواند اقدام به حذف نام همسر خود کند. حذف نام همسر در جایی که انحلال نکاح به سبب فوت باشد ، موضوعیت ندارد .

اما در برخی از رویه‌های قضایی نیز عمل مخالف دیده شده است .بدین‌صورت که اگر همسر فردی فوت کند. در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‎تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‎اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‎اش حذف کند.

حذف نام همسر در صورت فرزندار بودن

اطلاق قانون ، زوج یا زوجه‌ای که بعد از جدایی ، دارای فرزند هستند را نیز دربر‌میگیرد. فلذا زن مطلقه حتی اگر فرزند نیز داشته باشد میتواند از طریق مراجع قضایی اقدام به حذف نام همسرسابق خود از شناسنامه کند. اما توجه شود که نام پدر یا مادر را نمیتوان از شناسنامه فرزند به تبع این امر یا بالعکس نام فرزندان را نمیتوان از شناسنامه پدر و مادر حذف کرد. و فقط میتوان نام همسر را حذف کرد.

گواهی تجرد

وکیل حذف نام همسر از شناسنامه : زمانی میرسد که به دلیل اقدامات سودجویان برخی از افراد که مبادرت به حذف نام همسر خود کردند. طرفین اقدام به اخذ گواهی تجرد از سازمان ثبت احوال میکنند .

گواهی تجرد بدین معناست که صاحب شناسنامه ، سابقه ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر شده باشد.

حذف نام همسر در ازدواج موقت

می‌ دانید که ازدواج موقت یا صیغه نیازی به ثبت قانونی ندارد. امّا طبق قانون در سه حالت باید این ازدواج به ثبت برسد:

 1. زن باردار شده باشد.
 2. قبل از عقد طرفین توافق کرده باشند که ازدواج ثبت شود.
 3. ضمن عقد شرط شده باشد که ازدواج موقت ثبت شود.

ازدواج موقت معمولاً در شناسنامه ثبت نمی ‌شود. امّا اگر الزام قانونی مانند موارد بالا وجود داشت پس از جدایی برای حذف نام همسر از شناسنامه باید طبق شرایطی مذکور عمل کرد.

آیا اگر فرد بطور مثال برای پنجمین بار است که ازدواج کرده است. آیا امکان نامهای همسران پیشین او ممکن است؟

اطلاق قانون حتی این مورد اخیرالذکر را نیز دربرمیگیرد و این حالت خروج موضوعی ندارد.

پوریا نادری – وکیل پایه یک دادگستری

6 پاسخ
 1. امیر
  امیر گفته:

  با سلام.
  میخواستم بدونم راهی هست که نام همسر (زن) سابقم از شناسنامه حذف بشه؟
  دوشیزه نیست و شهرستانم.
  در صورت امکان انجام بفرمایید به چه صورت هست و اینکه شما میتوانید انجام دهید؟
  ممنونم

  پاسخ
  • Naderi
   Naderi گفته:

   مرد یا زن میتوانند با تقدیم دادخواست با خواسته حذف واقعه طلاق و نام همسر از صفحات شناسنامه به دادگاه محل صدور شناسنامه به طرفیت اداره ثبت احوال اقامه دعوا کنند. در این فرآیند دادگاه با بررسی مدارکی از قبیل دادنامه طلاق و اصل طلاق نامه، تصمیم میگیرد که آیا صلاح هست که سوابق حذف شوند.

   پاسخ
 2. محمدزاده
  محمدزاده گفته:

  سلام
  برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه در صورت باکره بودن
  باز هم نیاز ب وکیل و هزینه کردن هست
  یا همون نامه پزشکی قانونی و مراجعه ب ثبت احوال کفایت میکنه؟

  پاسخ
  • Naderi
   Naderi گفته:

   اگر خانم باکره باشد خانم می‌تواند با گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه به ثبت احوال مراجعه کند و بعد از اینکه فرمهای مخصوص را تکمیل کرد، تقاضای صدور المثنی میکند و سپس ثبت احوال شناسنامه المثنی را صادر میکند.

   پاسخ
 3. آوان
  آوان گفته:

  سلام من میخوام با آقایی ازدواج کنم که قبلا یه عقد داشتن الان میگم اسم رو از شناسنامه ات پاک کن میگه از ثبت احوال پرسیدم گفتن که چون زمان طولانی از طلاق گذشته نمیشه اسم رو از شناسنامه پاک کرد. میخواستم بدونم همچین چیزی صحت داره؟؟؟

  پاسخ
  • Naderi
   Naderi گفته:

   یکی از اقداماتی که احتمال زیاد منتج به نتیجه حذف نام همسر از شناسنامه خواهد شد، عدم نزدیکی با همسر سابق میباشد. در این امر هیچ تفاوتی بین زن و مرد نمیکند. زن یا مرد با مراجعه به سازمان پزشکی قانونی، پس از معاینات پزشکی و اخذ گواهی پزشکی قانونی دال بر عدم نزدیکی، به اداره ثبت احوال مراجعه میکنند و با صدور شناسنامه المثنی با درخواست ایشان موافقت به عمل خواهد آمد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *