وکیل حق حبس زن در عقد نکاح (شرایط و قوانین)

پیگیری حق حبس زن در عقد نکاح با وکیل نادری : یکی از حقوقی که می‌توان برای زوجه به رسمیت شناخت حق حبس در نکاح است . بدین معنا که زوجه میتواند تا زمان دریافت کامل مهریه از انجام وظایفی که در قبال زوج دارد امتناع نماید.این حق (حق حبس) نام دارد.

در واقع حق حبس حقی است که برای متعاقدین در حقوق معوض قرار داده شده بدین منظور که طرفین عقد می‌توانند اجرای تعهد را منوط به تعهد طرف مقابل نمایند و به زبان ساده هرکدام از طرفین عقد می توانند از انجام تعهد خودداری نمایند تا طرف دیگر به تعهداتش عمل نماید .

این حق در عقد نکاح نیز همچون عقود دیگر پذیرفته شده است. و در قانون مدنی در مواد ۱۰۸۵ و ۱۰۸۶ به حق حبس زوجه اشاره شده است . حال شرایطی برای اعمال حق حبس در مهریه وجود دارد که عنوان می نماییم . در ادامه با وکیل نادری همراه باشید…

وکیل حق حبس زن در عقد نکاح

دادخواست الزام به تمکین

اگر زوجه قبلاً تمکین نکرده باشد می تواند در پاسخ به دادخواست الزام به تمکین شوهر استناد به حق حبس کند و از تمکین خودداری کند و آن را موکول به پرداخت کامل مهریه کند.

نفقه و حق حبس

استفاده از حق حبس زوجه موجب از بین رفتن نفقه نمی ‌شود. به عبارت دیگر زنی که از حق حبس استفاده می کند علیرغم اینکه تمکین نکرده است مستحق دریافت نفقه از شوهر است. و اگر مرد از پرداخت نفقه استنکاف کند از موجبات طلاق زوجه به حساب می‌ آید.

شرایط بهرمندی از حق حبس

برای بهره مندی از حق حبس لازم است که:

1) مهریه ضمن عقد تعیین شده باشد

بنابراین اگر عقد بدون مهریه منعقد گردد به معنای اسقاط حق حبس زوجه می باشد .

2) مهریه حال باشد

یعنی اگر برای مهریه اجلی معین شده باشد زوج تا قبل از حلول اجل حق امتناع از تمکن ندارد .
ماده ۱۰۸۵ نیز اشاره با این موضوع داشته :

(…… مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود .)

لازم به ذکر است اسقاط حق حبس برای زوجه وجود دارد. زیرا حق حبس جزو حقوق الناس بوده و امتیازی است که هر شخص در عقد نکاح از آن بهره‌مند خواهد شد. و طبق قاعده کلی فقهی و حقوقی صاحب این حق از امکان اسقاط آن برخوردار خواهد بود .

3) زوج قبل از دریافت مهریه تمکین نکرده باشد

ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی چنین بیان داشته که :

( چنانچه زوج قبل از اخذ مهریه به اختیار و وظایف زناشویی خویش را در قبال شوهر انجام دهد حق حبس وی ساقط خواهد شد .)

بنابراین چنانچه بر اثر اجبار و اکراه و مواردی از این قبیل تمکین نماید حق حبس باقی خواهد بود .

در مورد تمکین خاص یعنی داشتن روابط زناشویی چه قبل از مراسم عروسی باشد. چه بعد از مراسم عروسی اختلافی درباره اسقاط حق حبس وجود ندارد وانگهی در مورد تمکین عام هم با توجه به رأی وحدت رویه مورخ 13/02/1390 هیأت عمومی دیوان عالی کشور اگر زن بدون داشتن رابطه‌ی جنسی از شوهر تمکین عام کند. مثلاً در منزل شوهر شروع به زندگی کرده است دیگر امکان استناد به حق حبس را ندارد.

شرایط بهرمندی از حق حبس زن

حق حبس در مهریه عند الاستطاعه

حق حبس در مهریه عند الاستطاعه جاری نیست. در واقع اگر مهریه زن عند الاستطاعه بود دیگر زن امکان استفاده از حق حبس را نخواهد داشت. بنابراین زن در هنگام تنظیم سند نکاح باید دقت داشته باشد که هر کلمه می تواند بار حقوقی داشته باشد و در صورت رعایت ‌نکردن نکات حقوقی به مشکل حقوقی دچار خواهد شد.

پرداخت مهریه حق حبس در عقد نکاح

در صورتی که زوجه مهریه را به صورت کامل دریافت نماید حق حبس او ساقط خواهد شد. طبق ماده ۱۰۸۵ یعنی زن پس از تسلیم مهر نمی‌تواند از ایفای وظایف در مقابل شوهر امتناع نماید . چنانچه زوجه با دریافت کامل مهرمون تمکین ننماید بنابر نظر اکثر فقها ناشزه محسوب می شود. و نکته قابل توجه اینکه تعدیه تمام مهر مسقط حق حبس میباشد .

اعسار زوج حق حبس در عقد نکاح

اگر مهریه قسط ‌بندی شود و اعسار مرد پذیرفته شود تا پرداخت کامل مهریه که ممکن است سال ها طول بکشد. باز هم زوجه می تواند به حق حبس خود استناد کند. به عبارت دیگر مطابق رأی وحدت رویه مورخ 22/05/1387 هیات عمومی دیوان عالی کشور زن را محق برای استفاده از حق حبس حتی با تقسیط مهریه و پرداخت کامل آن دانسته است.

حق حبس در عقد نکاح

بنابر این با توجه به جمع بندی نظرات بهتر از حکم به اسقاط حق حبس زوجه نمود و چنین بیان نمود :

اگر زوجه علم به اعسار زوج داشته باشد از حق حبس برخوردار نخواهد بود. و چنانچه جهل به اعسار زوج داشته باشد با صدور حکم تقسیط مهر و با پرداخت اولین قسط حق حبس زوجه ساقط می گردد .

اثر اعمال حق حبس زوجه در صورت اعمال حق حبس از جانب زوجه حقوق دیگری برای او حاصل می گردد :

  1. زوجه مستحق نفقه خواهد بود .
  2. در صورت عدم پرداخت نفقه از جانب زوج به زوجه از حق شکایت کیفری برخوردار خواهد بود .
  3. زوج ملزم به ایفای وظایف زناشویی به تمکین در قبال همسر نمیباشد .
  4. چنانچه پرداخت مهریه تقسیط گردد حق حبس دریافت کامل اقساط به قوت خود باقی است .

وکیل حق حبس در عقد نکاح

با توجه به مطالب فوق و در صورت تمایل بیشتر به مطالعه در خصوص این موارد میتوانید به دیگر مطالب موجود در سایت وکیل نادری مراجعه کرده. و در صورت نیاز به وکیل متخصص امور خانواده از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

اگر زنی قبل از دریافت مهریه تمکین کرده باشد امکان مطالبه مهریه از شوهر وجود دارد؟

بله، زوجه هر زمانی می تواند برای گرفتن مهریه خود اقدام کند چه اینکه تمکین کرده باشد چه تمکین نکرده باشد و چه اینکه استناد به حق حبس کرده باشد چه نکرده باشد.

حق حبس در نکاحی که مهر در آن تعیین نشده است چگونه است؟

در نکاحی که مهر در آن تعیین نشده یا عدم مهر در آن شرط شده است برای زن حق حبس نیست.

آیا شرط اسقاط حق حبس در شروط ضمن عقد نکاح ممکن است؟

بله، ماده 1085 قانون مدنی قاعده‌ تکمیلی است و می توان بر خلاف آن شرط کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *