پاسخ به سوالات قانون کاهش مجازات حبس تعزیری 1399

پاسخ به برخی سوالات در خصوص قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب خرداد 1399
در این مطلب می‌خواهیم به تعدادی از سوالات و ابهاماتی که ممکن است در خصوص اصلاحات جدید قانون مجازات اسلامی پیش بیاید پاسخ داده و به آنها بپردازیم.

1) آیا پرونده هایی که به دادگاه کیفری ۱ ارجاع داده شده است پس از تخفیف مجازات و افزایش درجه آنها از درجه سه به درجه چهار همچنان بر صلاحیت خود استوار است یا باید به دادگاه کیفری ۲ ارجاع داده شود؟

طبق بند الف ماده ۱۱ قانون مجازات اسلامی قوانین مربوط به جرایم سابق فورا لازم الاجرا می شود لاکن با در نظر گرفتن ماده ۴۰۳ آیین دادرسی کیفری و تبصره ۳ ماده ۲۹۶ ، دادگاه کیفری1 که نسبت به پرونده جرم درجه ۳ رسیدگی می نمود با توجه به تغییر درجه ۳ به ۴ کماکان می بایست به این پرونده رسیدگی کند و پرونده نیز به دادگاه کیفری ۲ ارجاع داده نمی شود.

2) در صورتی که حکمی از طرف دادگاه کیفری یک صادر شده باشد ، پس از تصویب قانون جدید مرجع رسیدگی تجدید نظر ، دیوان عالی کشور است یا دادگاه تجدید نظر؟

با توجه به رای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور به شماره ۷۴۳ به تاریخ ۵/۸ /۹۴ مرجع رسیدگی صالح به این گونه پرونده‌ها دادگاه تجدیدنظر استان بوده و مورد تایید قرار گرفته است.

پاسخ به ابهامات قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

پاسخ-به-ابهامات-قانون-جدید-مجازات-اسلامی

ادامه پاسخ به سوالات قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

 

3) اگر در دادنامه قطعی مجازات تعیین شده در حدود مجازات قانون تازه تصویب باشد و به واسطه این قانون مجازات تقلیل یافته باشد آیا بند ب ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ اعمال می گردد؟

طبق بند ب ماده 10 قانون مذکور هرگاه به موجب قانون لاحق مجازات تخفیف یابد در هر مرحله از حکم که باشد قابل اجرا است
به بیان دیگر رعایت اصل به نفع متهم ایجاب می کند تا بند ب ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی اعمال گردد.

4) در شرایطی که قبل از تصویب قانون جدید دادگاه اقدام شروع تحقیق و تعقیب نماید و پس از تصویب قانون جدید مجازات آن جرم از درجه ۶به۷ تقلیل یابد ادامه دادرسی بر عهده کدام مرجع (دادسرا یا دادگاه کیفری )صالح است؟

از آنجایی که طبق بند الف و ب ماده ۱۱ قانون مجازات اسلامی قوانین جدید در خصوص صلاحیت ها و شیوه های دادرسی نسبت به جرم های سابق سریع اعمال و اجرا می‌شود و همچنین بر اساس ماده ۱۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری انجام تحقیقات جرایم درجه هفت و هشت ، بر عهده دادگاه های کیفری است که بنا بر این صلاحیت رسیدگی به پرونده مفروض بر عهده دادگاه کیفری صالح میباشد.

5) با توجه به اینکه مجازات تعزیرات طبق قانون جدید التصویب کاهش یافته است ، مجازات ربایش به واسطه عنف وتهدید ویا ربایش توسط حیله و دیگر روش های ممکن چه بوده و در شرایطی ممکن است سن مجنی‌علیه کمتر از ۱۵ سال تمام باشد یا به توسط وسیله نقلیه عمل ربایش صورت گرفته یا اینکه به هنگام اعمال جرم آسیب جسمی یا حیثیتی به مجنی علیه وارد شده باشد در این شرایط نحوه تعیین مجازات چگونه است؟

طبق بند ب ماده ۱۰ قانون کاهش مجازات مصوب ۱۳۹۹ اگر عمل آدم‌ربایی به صورت عنف و یا تهدید باشد مجازات درجه ۴ و در صورتی که با حیله و دیگر روش های ممکن صورت گیرد درجه ۵ خواهد بود همچنین در شرایطی که مجنی علیه زیر ۱۵ سال باشد و بودن آن توسط وسیله نقلیه انجام گیرد و دیگر اینکه به آن شخص آسیب حیثیتی و جسمی وارد شده باشد مجازات آن طبق ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی حداکثر مجازات خواهد بود و بر اساس قانون جدید تعزیرات مصوب سال ۹۹ حداکثر حبس درجه ۴و درجه ۵ می باشد.

پاسخ به سوالات قانون کاهش مجازات حبس تعزیری:

در صورت تمایل به مطالعه و رفع دیگر سوالات و ابهامات در خصوص قانون مجازات اسلامی مصوب خرداد ۱۳۹۹ و دیگر قوانین می‌توانید به دیگر مطالب موجود در سایت حقوقی وکیل نادری مراجعه فرموده و در صورت نیاز به مشاوره حقوقی از طریق راه های ارتباطی با ایشان تماس حاصل فرمایید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.