شناخت سامانه ‌های مختلف قوه قضاییه

شناخت سامانه ‌های مختلف قوه قضاییه : قوه قضاییه برای انجام امور مختلف و کمک به سریعتر انجام شدن اطلاع‌رسانی و استعلامات مختلف، سامانه ‌هایی را طراحی و راه‌ اندازی کرده است که مطمئناً شناخت کارکرد این سامانه ‌ها و استفاده از آنها کمک زیادی به عموم مردم و خصوصاً وکلای محترم خواهد کرد.

سامانه ثنا

 

سامانه ثنا

ثنا مخفف عبارت ثبت نام الکترونیک ابلاغ قضایی می‌باشد. براساس سامانه‌ ثنا کلیه ابلاغ ‌های صادره به همراه پیوست‌ های آن، از طریق این درگاه به حساب کاربری مخاطب ارسال می‌گردد. حساب کاربری عبارت است از نشانی الکترونیکی که هر یک از مراجعان به قوه قضاییه بمنظور دسترسی به سامانه‌ی ابلاغ اختصاص یافته است. این نشانی حاوی یک شناسه کاربری و گذر واژه است. ماده 655 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 ابلاغ قضایی بصورت الکترونیکی را کافی دانسته است.

نحوه ثبت نام سامانه ثنا

سامانه ساما

اطلاعات کارچاق ‌کن ‌ها، محکومین فراری و افرادی که تحت تعقیب هستند برای جلوگیری از فساد و تسهیل دادرسی در سامانه ساما ثبت می‌شود و بصورت برخط در اختیار بیش از 9 هزار شعبه قرار داده می‌شود.

گاهی افرادی بصورت ضامن، شاکی، مصدوم، کفیل و شاهد حرفه ‌ای در فرایند دادرسی وارد می‌شوند و با توجه به تجاربی که دارند مسیر دادرسی را از مسیر عدالت خارج می‌کنند و اقدام به اخاذی و کلاهبرداری می‌کنند.

سامانه سما و سامانه سجاد

این سامانه‌ها بمنظور رصد پرونده‌های جرایم اقتصادی است. سامانه سما برای مدیریت شکلی پرونده و سامانه سجاد دارای قابلیت‌هایی از جمله نمایش اطلاعات هویتی و مشخصات متهمان و وابستگان، قابلیت نمایش اموال غیرمنقول متهمان وکالتاً و اصالتاً و نمایش پرینت حساب‌های بانکی متهمان و وابستگان است.

سامانه سجا

سجا مخفف عبارت سامانه جامع ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه است. برنامه‌های ارزشیابی و نظارت در سه محور نظارت سازمانی، نظارت مدیریتی و نظارت مردمی اجراء می‌شود. تقویت نظارت، تحکیم بنیان سلامت کارکنان و شناخت و ارتقای عملکرد کارکنان از اهداف سامانه ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضاییه است.

سامانه سجام

سامانه سجام

سجام مخفف عبارت سیستم جامع اطلاعات مردمی می‌باشد. سیستم جامع اطلاعات مردمی توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه راه‌ اندازی شد. هدف سجام این است که افرادی را بعنوان دیده‌ بان پیشگیری طبق دستورالعمل جذب کند. دیده‌بان پیشگیری باید وضعیتی که مشاهده می‌کند را اعلام کند و این اطلاع ‌رسانی از طریق سیستم به دستگاه مربوطه ارجاع می‌شود.

هدف کلی در این امر، پیشگیری از وقوع جرم و آسیب ‌های اجتماعی در همه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهایی است که به امر قانون موظف به همکاری با تشکیلات قضایی در راستای پیشگیری از وقوع جرم هستند.

سامانه سنام

سامانه جامع مترجمان رسمی(سنام) به دنبال وضعیت‌ سنجی، رصد مسائل، مشکلات و کاستی‌ ها و برآورد و پیش‌بینی نیازهای روز حوزه ترجمه رسمی است که با استفاده از فناوری‌ های نوین پیاده‌سازی و اجراء شده است و از قابلیت‌ های فنی متعددی برای رفع و پوشش نیازهای موجود برخوردار است. بهره‌برداری از این سامانه علاوه بر اینکه نظارت کارآمد بر کار مترجمان رسمی را افزایش خواهد داد، در ارتقاء کیفیت فرآیندهای مختلف ترجمه‌ی رسمی نقش بسزایی خواهد داشت.

احراز اصالت اسناد مورد ترجمه پیش از آغاز فرایند ترجمه، جلوگیری از ترجمه اسناد مجعول و یا تأیید ترجمه، جلوگیری از جعل مهر دفاتر ترجمه و امکان بهره ‌برداری بصورت سراسری در کل کشور، ارتباط برخط با وزارت امورخارجه، شفاف شدن امور مالی دفاتر ترجمه از نظر پرداخت مالیات و عوارض، نظارت بر تعرفه ‌های قانونی و مبالغ دریافتی از صاحبان ترجمه از جمله آثار مثبتی است که اجرای این سامانه در پی خواهد داشت.

آیا داشتن حساب ثنا برای اطلاع از آرای دادگاه الزامی است؟

تمام اوراق قضایی بصورت الکترونیکی ابلاغ و اطلاع ‌رسانی میشود.

آیا ثبت نام در سامانه ثنا بصورت غیرحضوری ممکن است؟

بله

سامانه ملی آرای قضایی عملکرد آن چگونه است؟

سامانه‌ای است که در آن حدود 20هزار رأی بارگذاری شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *