مسدود کردن کد ملی محکوم علیه

تشکیل پرونده اجرایی در اجرای احکام و مسدود کردن کد ملی محکوم علیه : هنگامی که فرد به موجب رای قطعی دادگاه، برگه اجرائیه پیرو لایحه تقاضای صدور اجراییه به نفع او صادر میشود. رای برای اجرا به اجرای احکام مدنی منتقل میشود و پرونده اجرایی تشکیل میشود. زمانی که در اجرای احکام مدنی استعلامات سه گانه گرفته میشود. استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک استعلام از پلیس راهور استعلام از بانک مرکزی و هیچ کدام از این موارد مالی از محکوم علیه یافت نشود. محکوم له میتواند تقاضای جلب محکوم علیه را بدهد تا او روانه زندان بشود. در ادامه با وکیل نادری همراه باشید…

مسدود کردن کد ملی محکوم علیه

عدم شناسایی محل استقرار محکوم علیه

گاهی اوقات به دلیل اینکه مکان محکوم علیه مشخص نیست و نمی‌توان از حکم جلب و یا جلب سیار برای یافتن او و در پیرو آن، مالی پیدا کند. به همین دلیل یکی از راهکارهایی که وجود دارد مسدود کردن کد ملی است. که با مسدودیت آن عملاً کارهای دیگر محکوم علیه دچار اختلال خواهد شد و مجبور می‌شود برای پرداخت محکوم له به اجرای احکام مدنی مراجعه کند.

مزایای مسدود کردن کد ملی

کسی از طریق اجرای احکام مدنی کد ملی وی مسدود شده باشد نمی‌تواند در بانک حساب جدید باز کند و یا حساب بانکی خود را تمدید کند. امکان استخدام در هیچ ارگان دولتی و رسمی را نخواهد داشت. همه این اعمال مذکور با کارت ملی انجام میشود. نقل و انتقال هر مالی از مبادی رسمی مثلا انتقال خانه یا ماشین در بنگاه معاملاتی به توسط کد ملی امکان‌پذیر است که در صورت مسدود بودن آن، امکان معاملات وجود نخواهد داشت.

طریقه مسدود کردن کد ملی

فردی که متقاضی مسدودی کد ملی می‌باشد کافیست که از دادورز اجرای احکام یا قاضی اجرای احکام مدنی در قالب لایحه‌ای با موضوع مسدودیت کد ملی محکوم علیه تقاضا کند که دادورز یا قاضی اجرای احکام مدنی با اداره ثبت احوال مکاتبه کند و در پی آن کد ملی مسدود شود.

راهکار رفع مسدودی از کد ملی

برای رفع مسدودی از کد ملی روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین اقدام روشن این است که آنچه که به عنوان بدهی بر ذمه محکوم علیه وجود دارد. با مراجعه به اجرای احکام به پرداخت آن اقدام کند. دومین راهکار این است که با صلح و سازش بین محکوم علیه و محکوم له بر نحوه پرداخت محکوم به، با رضایت محکوم له مسدود بودن کد ملی را مرتفع کنند.

روش‌های وصول محکوم به و دستیابی به محکوم علیه

بطورکلی برای دستیابی به محکومان و ادای دین سه راهکار وجود دارد. معمول‌ترین راهکار این است که اموال او توقیف شود. و اگر اموالی نداشته باشد توسط جلب، او را روانه حبس کرد. دومین راهکار ممنوع الخروج کردن فرد می‌باشد. راهکار بعدی از طریق شماره تلفن همراه محکوم علیه با نقطه زنی و مکان یابی محکوم علیه را میتوان پیدا کرد.

امتناع دادورز از مسدود کردن کد ملی

اگر قاضی اجرای احکام از مسدود کردن کد ملی به هر علت موجه یا ناموجهی امتناع کند. با مراجعه به دادگاه نخستین صادرکننده رای، تقاضای مذکور را از طریق دادگاه نخستین پیگیری می‌شود.

مستند قانونی مسدودی کد ملی

مسدودی کد ملی براساس بند ح ماده ۱۸ دستورالعمل ساماندهی و تسریع در اجرای احکام مدنی از سوی قانونگذار محترم اجازه داده شده است.

فایده مسدود کردن کد ملی چیست؟

مسدود کردن کد ملی محکوم علیه بعنوان یک اهرم فشار، وی را اجبار میکند تا هر چه زودتر در اجرای حکم سریع‌تر اقدام کند.

آیا امکان جعلی بودن کد ملی از سوی محکوم علیه وجود دارد؟

خیر؛ بدلیل اینکه کد ملی بعنوان یک عامل احراز هویت مطمئن در دسترس دولت به معنای اعم کلمه است. و امکان جعل و نادرستی آن خیلی کم و شاید هم ناممکن به نظر میرسد.

4 پاسخ
 1. حمیددشتی
  حمیددشتی گفته:

  متاسفانه بنده طی حکمی محکومیت مالی طرف راگرفته ومشارالیه بانقل مکان مدام مجهول المکان وعلیرغم درخواست نقطه زنی نشانی محکوم درانتظامی کوتاهی ودررابطه بامسدودی کدملی اعلام میدارند،پرونده حقوقی وباریاست جمهوری رئیسی این مسدودی لغوشده وچندسال افرادی چون بنده وسایرین سردرگم ونوعی حمایت ازیاغیان ومتمردان ومالخوران جامعه گردیده.لطفاراهنمایی ودراین موردبمنظوراحقاق حق اقدام عاجل صورت گیرد.باسپاس

  پاسخ
 2. علیرضا
  علیرضا گفته:

  بابت مهریه تمام دارو ندارم را گرفته و بعد قاضی حکم پیش پرداخت مهریه را ۵سکه داده الانم حکم جلب را گرفته از کجا بیارم تازه میگند کد ملی هم مسدود کرده انصاف و راهکار ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *