وکیل زمین شهری + قوانین مربوطه

وکیل زمین شهری – پوریا نادری وکسل پایه یک دادگستری : زمین به خصوص زمینی که در بافت شهر قرار دارد به دلیل اینکه منبع درآمد بسیار مناسبی برای اقشار مختلف جامعه به حساب می آید. در معرض عرضه و تقاضای زیادی گاها با قیمت های گزاف قرار دارد و ناگزیر مورد سوء استفاده هایی است.

فلذا قیمت موجود زمین و املاک بایستی تعدیل و تثبیت شود تا رفاه عمومی جامعه در راستای تامین مسکن به وجود آید. و متعاقبا از اقتصاد پویا و پیشرفته ای در سطح کلان بهرمند شد. از سوی دیگر زمین شهری همواره به دلیل ناآگاهی های مردم نسبت به قوانین و مقررات مرتبط به آن با مشکلات فراوانی رو به روست که در این خصوص قانون زمین شهری و آیین نامه اجرائی قانون زمین شهری توسط مقنن به تصویب رسیده است. در ادامه با وکیل نادری همراه باشید..

وکیل زمین شهری

انواع زمین شهری

در آرایی که از سوی محاکم قضایی صادر می ‌شود نوع زمین نقش بسزایی دارد. و باید مشخصا تعیین شود که زمین از چه نوعی است. بر همین اساس انواع زمین عبارتند از زمین بایر، زمین دایر، زمین موات و زمین شهری.

صلاحیت تشخیص نوع زمین

برای مشخص شدن اینکه زمین از چه نوعی می باشد. لازم است که از وزارت مسکن و شهرسازی استعلام گرفت. این مهم زمانی بیشتر اهمیت فراوانی پیدا می کند که ساخت و ساز یا حفر چاه یا نقل و انتقالی در مرحله انجام است. و در این مواقع استعلام الزامی است تا با مشکلات آینده مواجه نشد. این وظیفه را وزارت مسکن و شهرسازی به عهده کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری واگذار کرده است.

تصمیم نادرست در تشخیص نوع زمین توسط مراجع مربوطه

در صورتی که تصمیمی اشتباه و نادرست از کمیسیون ماده 12 در خصوص تشخیص نوع زمین و موضوعات مربوط به آن اتخاذ شود. می توان از آن تصمیم نزد محاکم قضایی شکایت کرد. به طور مثال اگر کمیسیون زمینی را موات تشخیص بدهد و در عین حال فرد در زمین ساخت و ساز انجام داده است. و به تبع آن طبق ماده 6 قانون زمین شهری منتقل به دولت شود. امکان شکایت و تظلم خواهی از چنین تصمیمی وجود خواهد داشت.

وکیل نادری ؛ وکیل زمین شهری

طبق قوانین و مقررات موجود در کشور زمین های موات و غیرموات که برای مصالح عمومی نیاز است می توانند مورد استفاده دولت به معنای حاکمیت قرار گیرد. فلذا در این مواقع حضور وکیل زمین شهری_وکیل نادری بیش از پیش مورد احتیاج خواهد بود. تا در صورتی که برخلاف حق و عدالت حکمی از سوی کمیسیون های قانون زمین شهری صادر شد بتوان به نحو صحیح و درست به ارائه دادخواست یا شکوائیه اقدام نمود. این نوع دعاوی به دلیل اینکه یک طرف آن دولت است در دیوان عدالت اداری طرح خواهند شد.

قانون زمین شهری و آیین نامه اجرایی آن

وکیل نادری – وکیل زمین شهری در پیگیری دعاوی که در دیوان عدالت اداری صورت می گیرد. با استفاده از دانش و تجربه خود با استناد به قوانین مرتبط در این زمینه مانند قانون زمین شهری مصوب سال 1366 و آیین نامه اجرایی قانون زمین شهری مصوب سال 1371 توفیقاتی حاصل خواهد کرد.

استعلام از مراجع ذیصلاح جهت اخذ مجوز

قبل از اینکه پروانه ای برای ساخت و ساز یا حفر چاه از سوی مراجع صالح صادر شود. باید استعلامات لازمه در باب نوع زمین اخذ شود و در صورتی که کمیسیون ظرف یک ماه از استعلام جوابی ندهد راسا اقدام خواهد شد. گاهی نیاز به استعلام نیست و با توجه به مواد آیین نامه می توان نوع زمین را تشخیص داد.

آیا ممکن است از انتقال زمین موات که در بافت شهر قرار دارد به دولت جلوگیری کرد تا شخص مالک راسا اقدام به تامین مسکن برای خود کند؟

زمین موات موجود در بافت شهر به طور معمول اگر به دولت واگذار شود در صورتی که اشخاصی که مالک اصلی زمین های موات باشند و مسکن مناسبی نداشته باشند مطابق قانون زمین شهری می توانند زمین موات را تملک کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *