اسناد لازم الاجرا

اسناد لازم الاجرا : موضوعی که از سلسله مباحث حقوقی مورد بحث قرار می‌گیرد در خصوص اسناد لازم الاجرا است .
همانطور که میدانیم در قانون از این عبارت در خصوص برخی از اسناد تحت این عنوان که این سند لازم الاجرا است استفاده شده .

لازم الاجرا بودن سند یعنی چه؟

منظور قانون از اسناد لازم الاجرا اسنادی هست که اجرای این سند نیاز به حکم دادگاه نداشته و اداراتی به نام اداره اجرای ثبت یا اجرائیات ثبت ،این اسناد را بدون حکم دادگاه اجرا می‌کنند .

اسناد لازم الاجرا
اسناد لازم الاجرای غیر رسمی

باید توجه داشت که اسناد لازم الاجرا الزاماً اسناد رسمی نیستند به عنوان مثال چک یک سند تجاری عادی میباشد ولی سند لازم الاجرا است و بدون حکم دادگاه میتوان از طریق دوایر اجرای ثبت مبلغ چک را وصول کرد .

نکته* صرفاً شخصی میتواند مبلغ چک را وصول کند که گواهی عدم پرداخت به نام آن صادر شده و مبلغ از شخصی که زیر چک را امضاء کرده دریافت میشود .

به عنوان مثالی دیگر قانونی به نام قانون تملک آپارتمانها تصویب گردیده که در این قانون شرایط شارژ ساختمان را به صورت تفصیل بیان کرده است.

طبق این قانون اگریکی از ساکنین شارژ نپردازد مدیر ساختمان اظهارنامه ای با این عنوان که :مستاجر یا مالکی که در این طبقه سکونت دارید شارژ ساختمان خود را پرداخت کنید ودر صورت عدم پرداخت به دو برابر این مبلغ جریمه خواهید شد.

این اظهارنامه در حکم سند لازم الاجراست نیاز به حکم دادگاه نداشته و مستقیماً از طریق اجرای ثبت قابلیت مطالبه و وصول دارد.

اسناد لازم الاجرای رسمی :

در دسته دیگر اسنادی هم هستند که سند رسمی و لازم‌الاجراست مثل سند ازدواج .
ازدواج سند رسمی است که مهریه یکی از مواد آن است که از اسناد لازم الاجرا برشمرده میشود و از طریق دفترخانه نیز مطالبه میگردد و اگر زوج آن را پرداخت نکند در اداره اجرای ثبت مورد مطالبه قرار خواهد گرفت .

 

 

نکته‌ای که باید در آن دقت نظر داشته باشیم در خصوص مطالبه مهریه طبق قوانین جدید و شرایط که در کل کشور شکل گرفته است میباشد به این صورت که خانمها اول باید مهریه شان را از طریق دوایر اجرای ثبت مطالبه کنند اگر چنانچه مهریه ایشان پرداخت نشد.

و زوج(مرد) از تمکن مالی برخوردار بود ، می توانند گواهی عدم پرداخت مهریه بگیرند و دادخواست خودشان را در دادگاه مطرح کنند یعنی مهریه را از طریق دادگاه دریافت نمایند.

اگر در این شرایط زوج مهریه را پرداخت نکند طبق ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی حکم جلب صادر خواهد شد.

پس با توجه به مطالبی که بیان شد اسناد لازم الاجرا اسنادی است که اجرای آن نیازمند حکم دادگاه نبوده و از طریق دوایر اجرای ثبت اجرا میشود و اساساً لازم الاجرا بودن یک سند هم هیچ ارتباطی به عادی بودن سند یا رسمی بودن آن نخواهد داشت.

با توجه به مطالب بیان شده در صورت نیاز به وکیل متخصص و مشاوره حقوقی میتوانید از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *