نکاتی درباره الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی

نکاتی درباره الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی : صورتمجلس تفکیکی مطابق قانون ثبت،صورتجلسه ای است که توسط کارشناس اداره ثبت اسناد و املاک منطقه ی مربوطه تنظیم میگردد.طی این صورتمجلس حدود املاک مشخص و تقسیمات در واحد های ساختمانی معین خواهد شد.حتی در صورتمجلس نحوه تقسیم مشاعات ساختمان نیز تعیین میگردد. این دعاوی در مواردی است که ملک فاقد صورتمجلس تفکیکی بوده.

همانا تفکیک ملک عبارت است از تفکیک مال غیر منقول(خانه،زمین،هر مالی که قابلیت نقل و انتقال نداشته باشد.)به قسمت های کوچکتر.

الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی

این دعاوی در زیر مجموع مشاوره حقوقی املاک قرار میگیرد.الزام به اخذ پایان کار ساختمان زمانی بوجود می آید که فردی ملکی را به صورت پیش فروش خریداری میکند در حالی که مراحل ساختمانی آن هنوز به اتمام نرسیده است.

صورتمجلس تفکیکی یکی از موارد دعاوی است که برای پیش فروش واحدها مورد استفاده قرار میگیرد،زیرا واحد های پیش فروش شده قطعا فاقد پایان کار و همچنین فاقد صورتمجلس نیز میباشند . الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی خواسته ای است که مابین دو خواسته دیگر صورت میگیرد،خواسته اول الزام به اخذ پایان کار و خواسته دوم الزام به تنظیم سند.

در واقع طرح دعاوی به صورت تنهایی،صرف الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی خواسته مرسومی نمیباشد،زیرا نفس دریافت صورت مجلس نفیاٌ و اثباتاٌ فاقد فایده میباشد.بنابراین این امر جدا از الزام به تنظیم سند منفعتی نخواهد داشت.

الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی

در بعضی از موارد ممکن است،انجام روند ساختمانی به صورت مدیریت پیمان به شخص پیمانکار واگذار شود و در این صورت در قرارداد قید خواهد شد که اخذ پایان کار و اخذ صورتمجلس تفکیکی به عهده پیمانکار میباشد یا خیر.اگر فرد(پیمان کار) در این صورت مسئولیت دریافت صورتمجلس تفکیکی را به عهده بگیرد،در این صورت پیمان کار شروع به مدیریت پیمان میکند.

روند رسیدگی

هنگامی که دادخواستی تحت این عنوان به دادگاه ارائه میگردد،در ابتدا دادگاه بررسی میکند که آیا خواهان مالک ملک هست یا خیر.سپس در وهله دوم بررسی های لازم راجع به پایان کار ملک است یا ملک در کدام مرحله از روند ساختمانی قرار دارد.سپس خواستار مدارکی است که خواهان طبق آن خوانده را موظف به اخذ صورتمجلس تفکیکی میداند.

حال اگر مسئولیت خوانده الزام به تنظیم سند رسمی یا مدیریت پیمان باشد،و مدارک لازم تعهد خوانده نیز به دادگاه ارائه شده باشد، دادگاه خوانده را محکوم به اخذ صورتمجلس را مینماید.حال خوانده موظف است،اقدامات لازم را انجام دهد.

اگر خوانده فروشنده واحد به خواهان یا مهندس مدیریت پیمان یا مهندس دفاترمهندسی باشد،این افراد متعهد هستند تمامی مراحل را خودشان انجام دهد.

مرحله اجرای حکم

اگر خوانده علیرغم محکومیت نسبت به انجام تعهداتی و اجرای رای اقدامی ننماید،در این فرض خواهان میتواند برابر ماده 47 قانون اجرای احکام مدنی خود شخصاٌ نسبت به اخذ صورتمجلس تفکیکی اقدام و یا موضوع را به شخص ثالثی ارجاع دهد.در این صورت انجام عملیات با هزینه محکوم علیه خواهد بود و بعد از طی مراحل قانونی ، هزینه های صرف شده از حساب محکوم علیه در مرحله اجرای حکم قابل مطالبه خواهد بود.

مدارک مورد نیاز

با توجه به مواردی که مطرح شد طرح دادخواست حقوقی در وهله اول،نیازمند ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا بوده.فلذا ثبت نام در این سامانه با حضور در دفاتر خدمات قضایی الزامی است. در صورتی که بخواهید موضوع را وکیل دادگستری ارجاع دهید،همراه داشتن مبایعه نامه،قرارداد مشارکت در ساخت و هرگونه توافق نامه ای که در آن تعهدات سازنده به اخذ صورتمجلس تفکیکی را ذکر کرده باشد،ضروری است.به همراه کارت ملی و وکالتی که وکیل ملکی تنظیم می نماید و اما اگر بخواهید خودتان شخصا به دفاتر خدمات قضایی مراجه نمایید،علاوه بر مدارکی که تعهدات و مالکیت نسبت به واحد را نشان دهد. برخی از قراردادها دارای شرط داوری هستند،در این صورت شما نمیتوانید دادخواست خود را در دادگاه مطرح کنید.داور باید نسبت به موضوع رای صادر کند و یا در غیراینصورت نسبت به موضوع باید انصراف دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *