احکام قضایی بیت کوین در قانون ایران

بیت‌کوین در قانون ایران : گسترش روزافزون فناوری‌های جدید ، زندگی انسانها را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است . از مهم ترین این اثرات، ایجاد ابزارهای نوین برای انجام معاملات و پرداخت است .یکی از این ابزارهای بدیع و ظاهرا عجیب ، بیت کوین میباشد. مبنای ایجاد این ابزار یک بازی ریاضی یا محاسباتی بوده که در واقع از هیچ ساخته شده است و به عبارتی در ایجاد آن علم حقوق و اقتصاد نقشی نداشته است .

بیت کوین ابزاری است که اعتباری به افراد میدهد تا بتوانند به وسیله آن خرید انجام داده و به جای پول از آن برای ایفای تعهدات خویش استفاده نمایند. بیت کوین چیزی فراتر از یک کالای دیجیتال یا یک مال بوده و نقل و انتقال آن تابع نظام و سیستم خاصی می باشد که با سایر ارزهای خارجی نیز تفاوت دارد ولی به هر حال بیت کوین را باید پول الکترونیکی دانست تا بتوان بهتر با این پدیده نوظهور تعامل داشت و حقوق افراد را تضمین کرد. جایگاه این پدیده های مستحدثه نیز باید در علم حقوق نیز مورد تحلیل و بررسی قرارگرفته و ابعاد آن شفاف و روشن تر شده تا افرادی که از بیت‌کوین استفاده میکنند بتوانند از حمایت های قانونی نیز بهره‌مند شوند.

بیت کوین در قانون ایران

بیت کوین در قانون ایران

بیت کوین در گستره‌ی جرم‌شناسی

بیت کوین در قانون ایران : مطابق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 جمهوری اسلامی ایران ، هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد ، جرم محسوب میشود و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست ؛ مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

بنابراین به‌دلیل عدم وجود مجازات برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین ، نمی‌توان این اعمال را جرم دانست.
جرم نبودن استفاده از بیت کوین و نگهداری آن تنها در صورتی است که بیت کوین ابزار جرم دیگری نباشد یا قانون بالا دستی را نقض نکند. به‌عنوان مثال، از آنجایی که پول‌شویی جرم است، اگر با بیت کوین پول‌شویی یا هر فعالیت مجرمانه دیگر انجام شود، مشمول مجازات خواهد بود.

بیت‌کوین در سایر کشورهای جهان

برخی از دستگاه‌های قضایی مانند کشورهای آرژانتین و روسیه ، ارزهای خارجی را به شدت محدود و یا ممنوع کرده‌اند . بعضی دیگر از دستگاه‌های قضایی مانند تایلند ، ممکن است صدور گواهینامه برای بعضی موارد خاص مثلا صرافی‌های بیت‌کوینی را محدود کرده باشند.

قانونگذاران در دستگاه‌های قضایی کشورهای جهان ، در حال برداشتن گامهایی هستند تا برای افراد و کسب و کارها ، قوانینی برای پیوند این تکنولوژی جدید با یک سیستم مالی رسمی وتنظیم‌شده ، وضع نمایند.مثلا شبکه اجرای جرایم مالی که دفتری در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا است ، راهنمای غیرالزام‌آوری منتشر کرده و در آن به تشریح چگونگی فعالیت‌های معین در خصوص ارزهای مجازی پرداخته است.

پرسش و پاسخ

آیا اگر جرمی در خصوص خرید و فروش و فعالیت های مربوط به بیت‌کوین و سایر ارزهای خارجی رخ دهد امکان پیگیری قانونی و طرح شکایت وجود دارد؟

امکان طرح هرگونه دعوا و شکایت در مورد خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در کشور ما وجود دارد.

آیا ردیابی و شناسایی کیف پول های دیجیتال از طرق قانونی امکانپذیر است؟

در صورتی که با روشهای ویژه ای امنیت و حریم خصوصی آنها افزایش نیافته باشد ردیابی این کیف پول ها نیز از طرق مختلف امکانپذیر است

دریافت مشاوره حقوقی

برای اینکه در زمینه ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین دچار مشکل نشوید توصیه میشود قبل از شروع به فعالیت حتما آموزش لازم را در این زمینه ببینید و از طریق سایت ها و کیف پول های معتبری که از امنیت آنها اطمینان دارید اقدام به فعالیت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *