سیر تا پیاز افراز ملک مشاع

شما چقدر با نحوه ی افراز ملک مشاع آشنایی دارید؟ آیا از ساز و کار قانونی آن اطلاعی دارید؟ مالکیت مشاعی می تواند بسترساز بروز مشکلات زیادی بین شرکا باشد. به همین دلیل گاه شرکا میلی به ادامه ی مالکیت مشاعی نداشته و در صدد پایان دادن به آن هستند. در چنین شرایطی گزینه های متعددی پیش روی شرکا قرار می گیرد.

تصور کنید زمینی به مساحت 2400 متر مربع در مالکیت سه نفر قرار دارد. این نوع مالکیت از نظر حقوقی مشاع شناخته می شود. الف مالک 2 دانگ، ب مالک 3 دانگ و ج مالک 1 دانگ از این قطعه زمین می باشد.  با توجه به اینکه در چنین مواردی مالکیت زمین به صورت مشاع می باشد پس هیچ یک از مالکین سهم مشخص شده ای ندارند. به عبارت دیگر حدود و مرز مالکیت آنها در قطعه زمین مزبور مشخص نیست و هر کس در جزء به جزء آن سهیم است.

حال یکی از مالکین قصد دارد سهم خود را از کل زمین جدا کرده و به مالکیت مشاع خود پایان دهد. یعنی تصرفات شخصی خودش را آغاز نماید. به نظر شما از نظر حقوقی چه راه حلی برای این موضوع وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

افراز ملک مشاع

افراز ملک مشاع به چه معناست؟

افراز ملک مشاع مختص اموال غیرمنقول مشاعی شناخته می شود. در این قسمت با دو تعریف مهم مواجه هستیم. اموال غیر منقول و مالکیت مشاعی .

اموال غیرمنقول به دارایی هایی اطلاق می گردد که قابلیت حمل و نقل ندارند. به طوری که حمل و نقل آنها مستلزم خرابی و از بین رفتن آن مال می باشد. مانند ملک و زمین.

وکیل تفکیک ملک مشاعی : مالکیت مشاعی به این معناست که ملک در مالکیت دو یا چند نفر قرار دارد.  با افـراز مـلک مـشاع سهام شرکا از حالت مشاعی و اشتراکی خارج می شود.

افراز ملک مشاع به معنای جداکردن سهام مشاعی افراد از ملک مشاع و تقسیم کردن آن بین شرکا می باشد.

به مثالی که در آغاز مطلب بیان کرده ایم باز می گردیم.قطعه زمینی در مساحت 2400 متر را در نظر بگیرید. با تقاضای افراز ملک زمین مورد نظر تقسیم شده و به هر کدام از شرکا قطعه زمین مشخصی با توجه به میزان سهام اولیه ی آنها خواهد رسید.

برای مثال زمین شخص الف با توجه به مالکیت 2 دانگ، معادل 800 متر مربع خواهد شد. برای شخص ب 1200 متر مربع زمین در نظر گرفته می شود؛ همچنین برای شخص ج معادل 1دانگ یا 400 متر مربع از کل زمین در نظر گرفته می شوذ, با انجام افـراز مـلک مشـاع مالکیت مشاعی شرکا به پایان رسیده و هریک صاحب قطعه زمین جداگانه ای می گردند.

البته این را در نظر داشته باشید که افراز ملک مشاع فقط برای یکی از شرکا نیز امکانپذیر است. به این شکل که مالکیت مشاعی باقی شرکا پابرجا می ماند و فقط سهم یکی از شرکا جدا می شود.

نحوه ی درخواست افراز ملک

برای افراز ملک مشاع متقاضی باید ابتدا دادخواست اولیه ی خود را توسط وکیل افراز تقدیم دادگاه صالح نماید. تقاضای افراز ملک مشاع را باید در مراجع قضایی و از طریق دادگاه پیگیری کرد. اما در نظر داشته باشید که پیگیری آن از طریق مراجع ثبتی نیز امکانپذیر است.

در افراز ملک مشاع سهام هر شریک از قطعه ی اصلی جدا شده و بدین ترتیب می توان به اختلافات شرکا پایان داد. البته توافق یا عدم توافق هر یک از شرکا در بحث تقاضای افراز ملک مشاع مطرح نیست. یعنی هر یک از شرکا می توانند تقاضای افراز ملک را مطرح کنند.

توجه داشته باشید که افـراز ملـک مـشاع تنها با حکم دادگاه قابلیت اجرا خواهد داشت. همچنین مرجع حل اختلاف و اعتراض به آرای قضایی افراز ملک مشاع، مراجع قضایی می باشد.

 رسیدگی به درخواست افـراز ملـک 

برای طرح تقاضای افراز ملک مشاع  ، ملک مورد نظر باید دارای سند رسمی باشد. از نظر قانونی ملک فاقد سند رسمی قابلیت افراز نخواهد داشت. در صورتی که قابلیت افراز ملک مورد نظر احراز شد. رئیس اداره ثبت محل پرونده ی ملک را برای نقشه برداری ثبت ارسال می کند. این کار به منظور انجام عملیات نقشه برداری و معاینه ی محلی صورت می پذیرد.

پس از انجام مراحل فوق در صورتی که مشخص گردید ملک مورد نظر قابلیت افراز دارد. این موضوع به تمامی شرکا اطلاع داده می شود, برای تمامی شرکا 10 روز حق اعتراض در نظر گرفته شده که می توانند اعتراض خود را در دادگاه حقوقی محل وقوع ملک مطرح نمایند ، در صورت عدم اعتراض افراز ملک مشاع صورت پذیرفته و پس از آن حق اعتراضی برای شرکا وجود ندارد.

در این مرحله نماینده ی ثبت با توجه به نقشه ی ملک ، صورتجلسه ی افراز آن را تنظیم می نماید.  هر قطعه ای که از زمین اصلی جدا شده بر اساس توافق میان شرکا قابل تقسیم است. اگر توافقی میان شرکا حاصل نشد، تقسیم قطعات بر اساس قرعه انجام می شود.

در پایان با امضای نماینده ی ثبت و نقشه بردار و امضای متقاضی افراز و سایر شرکا، افراز ملک مشاع به پایان می رسد. همچنین نتیجه ی نهایی نحوه ی افراز ملک و صورتجلسه ی آن برای مسئول اداره ثبت منطقه ارسال می گردد.

نحوه ی رسیدگی و اعتراض به درخواست افراز ملک

تمامی تصمیمات و آرای صادره از اداره ی ثبت که در رابطه با افراز ملک اخذ گردیده ، قابلیت اعتراض دارند. این اعتراض را باید در دادگاه صالح محل وقوع ملک مطرح کرد. همچنین حکمی که از طرف دادگاه صادر شده ، قابلیت شکایت فرجامی در دیوان عالی کشور را هم دارد. داخواست اعتراض از نوع حقوقی بوده و باید از طریق دفتر خدمات قضایی تنظیم و ثبت گردد.

بنابر آیین نامه ی اجرایی مربوطه، اجرای احکام و آرای قطعی افراز ملک تابع مقررات اجرای احکام مدنی می باشد.

نکته : اگر موضوع رسیدگی به افراز ملک مشاع از صلاحیت اداره ثبت خارج شود، در دادگاه صالح رسیدگی به آن آغاز خواهد شد.

انجام مشاوره حقوقی ملکی

مالکیت مشاعی می تواند با اختلافات و چالش های زیادی بین شرکا همراه باشد. و قانون راهکار های خوب و کارآمدی برای حل این مساله در نظر گرفته است, افراز ملک یکی از بهترین گزینه ها برای پایان دادن به اختلافات شرکاست. در نظر داشته باشید که افـراز ملـک مشـاع تفاوت های ماهوی زیادی با مقوله ی تفکیک ملک دارد و این دو به یک معنا نیستند.

افراز ملک مشاع می تواند در کنار پایان دادن به اختلافات شرکا ، مالکیت هر یک از شرکا را تداوم بخشیده و بدین ترتیب تعاملات و روابط افراد را می توان تحت سیطره ی قانون قرار داد. البته این منوط به این امر است که از مشاوره و همراهی یک وکیل ملکی متخصص آگاه و باتجربه برخوردار باشید. تا در کوتاه ترین زمان بهترین نتیجه برای شما حاصل گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره حقوقی در این زمینه می توانید با پوریا نادری وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.