مجازات خرابکاری

مجازات خرابکاری : خرابکاری در لغت‌نامه‌ی دهخدا به معنیِ تباهی ، تخریب ، ویرانی ، انهدام ، فساد ، عیب ، نقص ، زیان ، ضرر ، آسیب آمده است . در قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1392 بدین فعل نابهنجار اشاره شده است و مرتکب آن مجرم شناخته میشود .

خرابکاری در مسجد

اگر شخصی با دارا بودن سوءنیت عام ( عامدا و عالما ) چه در سطح وسیع باشد یا نباشد ، به تخریب اموال مسجد اقدام کند ، مجازات زندان خواهد داشت .
بدین شرح که اگر مسجدی که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است ، مورد تخریب شخص یا اشخاصی قرار بگیرد ، مرتکب علاوه بر جبران خسارت ، از 1 تا 10 سال حبس محکوم میشود.

مجازات خرابکاری

ماده‌ی قانونی جالب و شاذ

برخلاف دید مردم ، فقط تخریب نمیتواند عامل مجازات باشد بلکه در مواردی ساختن و تعمیر کردن نیز میتواند سازنده و تعمیرکار را مجرم قلمداد کند .

 

بدین شرح که اگر شخص یا اشخاصی بدون اجازه‌ی سازمان میراث فرهنگی اقدام به مرمت و تعمیر اماکن فرهنگی_تاریخی مانند موزه کنند ، علاوه بر پرداخت خسارت ، به مجازات زندان از 6 ماه تا 2 سال محکوم خواهند شد !!!

توجه شود که اگر عمل سازندگی بوسیله اشخاص حقوقی انجام شود ، هر یک از مدیران دستور دهنده به مجازات مقرر محکوم خواهند شد.

خرابکاری در اموال متعلق به دیگران

هنگامی که شخصی عالما و عامدا اقدام به خرابکاری در اموال منقول یا غیرمنقول دیگران کند ، علاوه بر اینکه مسؤولیت مدنی دارد ، مسؤولیت کیفری نیز دارد .

بطور مثال شخصی به علت خصومتی که با همسایه‌ی خود داشته است ، با تکه سنگی بزرگ اقدام به شکستن شیشه‌ی اتومبیل او میکند . این عمل وی علاوه بر مسؤلیت مدنی وی که شامل جبران خسارت میشود ، با شکایت صاحب مال ، منجر به تعقیب کیفری مرتکب خواهد شد .

به موجب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال 1399 ، اگر میزان خسارت وارده 10 میلیون تومان یا کمتر باشد ، به جزای نقدی تا دو برابر معادل خسارت وارده محکوم خواهد شد و اگر بیش از 10 میلیون تومان باشد ، مجازات حبس از شش ماه تا سه سال خواهد داشت .

خرابکاری در وسایل عمومی

اگر شخص یا اشخاصی عالما و عامدا اقدام به تخریب وسایل و تاسیسات عمومی از قبیل تاسیسات مربوط به آب ، برق ، گاز و تلفن کنند ، مرتکب تخریب ، به مجازات زندان از 3 تا 10 سال محکوم خواهد شد.

وجود انگیزه در خرابکاری وسایل عمومی

انگیزه به معنای هدف اولیه مرتکب است که وی را بر آن داشته است که فعل ضدارزشی را انجام دهد . بطور مثال پسری با انگیزه‌ی رسیدن به ارث پدری ، اقدام به قتل پدر خود میکند . اصولا انگیزه در بوجود آمدن جرم تأثیری نخواهد داشت و فقط در شدت و میزان مجازات اثرگذار میباشد .

به‌همین منظور فرد خرابکار اگر با انگیزه‌ی اخلال در نظم و امنیت عمومی اقدام به خرابکاری کرده باشد ، مجازات محارب یعنی اعدام را خواهد داشت .

آیا شخصی که اقدام به تخریب ملک شخصی خود کند ، امکان دارد که به جرم خرابکاری مورد پیگرد قانونی قرار گیرد ؟

بلی ؛ در صورتی که ملک مورد تخریب ، ملک شخصی بوده و مالک از ثبت آن به عنوان آثار ملی اطلاع داشته باشد ، مجرم شناخته خواهد شد .

آیا یادگاری نوشتن مانند خراشیدن بنا در اماکن تاریخی مانند تخت‌جمشید که توسط برخی گردشگران انجام میشود ، جرم است ؟
بله ؛ طبق قانون فرد مرتکب از 1 سال تا 10 سال مطابق حکم دادگاه محبوس خواهد شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *