مشاوره حقوقی حضانت فرزند

نکاتی درباره حضانت , در خصوص مشاوره حقوقی حضانت فرزند می بایست در ابتدا معنی عبارت حضانت بررسی گردد در تعریف اصطلاح حضانت اینطور بیان شده که نگهداری از فرزند اعم از حمایت مالی و معنوی توسط والدین هرچند قانونگذار در خصوص حضانت تعریف مشخصی را بیان نموده لیکن آنچه به نظر می رسد.  آن است که حضانت صرفاً متعلق به فرزندان می باشد . که به سن قانونی و یا بلوغ نرسیده اند.

مشاوره حقوقی حضانت

لازم به ذکر است قانون‌گذار در خصوص تعیین پایان مدت حضانت نیز به صورت سریع تعیین تکلیف ننموده لیکن به هر ترتیب می توان اینطور استدلال نمود که حضانت حق و تکلیف متقابلی است که بر عهده والدین قرار می گیرد.  به عبارتی نگهداری فرزند توسط والدین حق شرعی و مورد پذیرش قانون است واز دیگر سو نگهداری شدن و تامین هزینه های مربوط به آن حق فرزند است و این حق تکلیفی است که بر ذمه والدین قرار میگیرد .

مشاوره حقوقی حضانت به دو بخش تقسیم می شود که یکی اخذ حضانت و دیگری سلب حضانت همانطور که مشخصات به دست آوردن حضانت توسط هر یک از والدین نسبت به طرف مقابل طرح می گردد ، در این خصوص مطابق قانون حمایت خانواده حضانت فرزند تا ۷ سال با مادر است . بدین ترتیب اصل بر حضانت طفل تا ۷ سال با مادر و بعد از آن با پدر است البته در این بین هر یک از والدین می توانند حضانت طرف مقابل را سلب نمایند و فرزند مشترک را از طرف مقابل بگیرند .

مشاوره حقوقی حضانت

موارد سلب حضانت به تشخیص دادگاه رسیدگی کننده می باشد لیکن از موارد سلب حضانت می توان اعتیاد هریک از والدین به هر نوع مواد مخدر و یا الکل اشاره کرد و یا فساد اخلاقی ایشان و یا بیماری‌های روحی و روانی که برای تو زیانبار تشخیص داده شود و سوء استفاده از طفل در انجام مشاغلی بر ضد اخلاق و یا تکدی گری و یا قاچاق البته ضرب و جرح های خارج از عرف معمول نیز مشمول موارد سلب حضانت از هر یک از والدین خواهد شد .

روند رسیدگی

در جهت تکمیل مشاوره حقوقی حضانت می‌بایست روند رسیدگی این پرونده در دادگاه خانواده مورد بررسی قرار گیرد برابر ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده زوجه می تواند هم در دادگاه خانواده محل اقامت خود و هم در دادگاه خانواده محل اقامت زوج طرح دعوا نماید در خصوص دادخواست حضانت طفل نیز همین امر صادق بوده و زوجه حق انتخاب یکی از دو مرجع صالح را جهت طرح دعوا خواهد داشت . رای دادگاه بدوی ظرف ۲۰ روز قابل تجدید نظر در دادگاه تجدیدنظر استان خواهد بود لازم به ذکر است طرح دادخواست در این خصوص محدودیت ‌نداشته و هر یک از طرفین میتوانند در صورت حصول شرایط مربوط به سلب حضانت نسبت به طرح دادخواست اقدام نماید .

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز جهت طرح دادخواست حضانت عبارتند از اصل سند نکاح اصل شناسنامه و کارت ملی ثبت نام در سیستم ثنا که همان ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی می باشد و مراجعه به وکیل حضانت جهت اعطای وکالت در این خصوص میتواند شما را در حصول بهترین نتیجه یاری نماید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *