نکاتی درباره خیانت در امانت

در خصوص مشاوره حقوقی خیانت در امانت می بایست اینطور بیان گردد خیانت در امانت در دو فرض قابل طرح می باشد نخست آن که از سفید امضای شخص سوء استفاده شود دوم آن که از اموال و یا اوراقی که در اختیار شخص امانت گیر است به نحو تصرف تصاحب استعمال تلف و مفقودی سوء استفاده صورت بگیرد .

مشاوره حقوقی خیانت در امانت

البته در خصوص وصف امانی بودن اموال و یا اوراق بها دار و یا اسناد تجاری اختلاف نظر می باشد چرا که برخی وکیل کیفری و یا مستاجر را امین تلقی می نمایند و اقداماتی از قبیل تصرف و یا تلف توسط این افراد را مجرمانه و قابل مجازات می‌دانند لیکن رویه قضایی از این نظر پیروی نکرده و صرفا شخصی را امین قلمداد می نماید که مطابق امانت نامه مسئولیت آن اموال را به عنوان امانت پذیرفته باشد .

مشاوره حقوقی خیانت در امانت

1- عنصر مادی

در مورد مشاوره حقوقی خیانت در امانت می بایست سه عنصر مادی ، معنوی و قانونی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد عنصر مادی این جرم اقداماتی است که قانونگذار به صورت حصری مشخص نموده از جمله استعمال ، تصاحب ، تلف و یا مفقود کردن.

2- عنصر معنوی

در خصوص عنصر معنوی این جرم نیز مانند الباقی جرائم وجود سوء نیت عام با این وصف که شخص علم به این موضوع داشته که اقدامش مجرمانه می باشد کفایت می نماید .

3- عنصر قانونی

در مورد عنصر قانونی خیانت در امانت ، قانون گذار در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ مواد ۶۷۳ و ۶۷۴ مجازات هر دو قسم خیانت در سفید امضا و خیانت در اموال را مشخص نموده است.

مراحل رسیدگی

در صورت تمایل بزه دیده در طرح شکایت و پیگیری قضایی می توان اینطور مشاوره حقوقی مطرح نمود که ابتدا با طرح شکایت در دادسرای عمومی و انقلاب موضوع به مرجع قضایی تحقیق ارجاع می گردد.  و امانی بودن تصرفات متهم که ممکن است به وسیله شهادت شهود و یا امانت نامه باشد ، اثبات می شود . و در ادامه چهار فعل مجرمانه استعمال تصاحب تلف یا مفقود نمودن به اثبات می رسد .

پس از احراز وقوع جرم بازپرس متهم را احضار نموده و قرار تامین کیفری برابر قانون برای وی پس از تفهیم اتهام تعیین می شود.  و با اقناع بازپرس محترم به انجام جرم توسط متهم آخرین دفاع از متهم اخذ شده و پرونده با قرار جلب به دادرسی جهت اظهار نظر به دادیار مربوطه ارجاع می گردد.  و پس از تایید دادیار اظهار نظر پرونده با کیفرخواست دادستان به دادگاه کیفری ۲ ارسال میشود رای دادگاه در این خصوص ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی خواهد بود.

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز جهت طرح شکایت توسط وکیل دادگستری تهیه و ارائه مدارک و مستندات امانی بودن سفید امضا و یا اموال در اختیار متهم به همراه دلایل اثبات استعمال تصاحب و غیره می باشد ثبت نام در سیستم ثنا به همراه داشتن کارت شناسایی معتبر نیز مانند الباقی موارد طرح شکایت‌ الزامی است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *