اثبات-اقاله

وکیل اثبات اقاله

بسیار پیش امده است که طرفین قرارداد پس از به وجود اوردن ان به هر علتی از ادامه دادن به قرارداد منصرف شده و خواستار از بین بردن قرارداد به وجود امده و بازگشت به حالت پیش از قرارداد هستند.یکی از مواردی که مقنن در این شرایط پیش بینی کرده است مبحث اقاله میباشد که طبق ان طرفین یک قرارداد میتوانند همانگونه که ان را به وجود اورده اند با خواست و اراده یکدیگر قرارداد را از بین ببرند

وکیل اثبات اقاله :

طبق ماده ۲۶۴ قانون مدنی یکی از روش‌های سقوط قرارداد ، اقاله است .

اقاله در شرایطی به وجود می آید که طرفین پس از انعقاد قرارداد با موافقت یکدیگر اقدام به برهم زدن عقد می کنند .

اقاله مربوط به عقود لازم است .

و طبق ماده ۱۸۵ قانون مدنی ، به عقدی که طرفین آن حق فسخ آن را نداشته باشند عقد لازم گفته می شود به جز در مواردی که تعیین شده باشد .

دعوای اقاله :

اقاله در مرحله اول به صورت قرارداد و توافق است  در صورتی که در اقاله قرارداد ،اختلاف به وجود آید  دعوای اقاله مطرح می شود .

دعوای اقاله به دو صورت دعوای نخستین و دعوای متقابل است .

فسخ، انفساخ ، تفاسخ :

از جمله موارد دیگر به هم خوردن قرارداد ها می‌توان به فسخ کردن قرارداد اشاره کرد . منظور از فسخ به هم خوردن قرارداد توسط یکی از طرفین قرارداد استاثبات-اقاله

تفاوت اقاله و فسخ :

فسخ قرارداد صرفا نیاز به اراده یکی از طرفین قرارداد دارد در حالی که اقاله با خواست و اراده دو طرف است.

دعوای اقاله به عنوان دعوای نخستین :

ارکان دعوای اقاله نخستین شامل موارد زیر می شود :

۱. وجود قرارداد لازم الاجرا

۲. توافق کتبی یا شفاهی برای اقاله

نحوه دادرسی دعوای اثبات اقاله :

دعوای اثبات اقاله از جمله دعاوی مالی محسوب شده و هزینه دادرسی آن طبق مقررات دعاوی مالی است. خواهان در این دعوا فردی است که دادخواست تنظیم کرده و  ادعا می‌کند که بین خوانده و او عقد و قراردادی منعقد شده که با رضایت یکدیگر آن را بر هم زده اند . موضوع دعوا یا به عبارتی خواسته دعوا اثبات و اعلام اقاله و صدور حکم به آن است .

دعوای اقاله به عنوان دعوای متقابل :

 هنگامی که شخصی در رابطه با یک قرارداد اقدام به طر ح دعوا و مطالبه حقی ناشی از قرارداد میکند خوانده در مقابل باادعای اقاله قراردادی که خواهان طبق ان خود راذیحق میداند ، اقدام به دفاع می کند و ادعا می کند که معامله اقاله شده است.

مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای اثبات اقاله :

مرجع صالح دعوای اثبات اقاله ، دادگاه عمومی است و در صورتی که دعوا به عنوان دعوای نخستین مطرح شده باشد مرجع صالح ، دادگاه محل اقامت خوانده است و اگر به عنوان دعوای تقابل مطرح شود همان دادگاه رسیدگی کننده به دعوای نخستین صلاحیت رسیدگی دارد .

شرایط صحت اقاله :

1. تراضی و توافق طرفین معامله برای به هم زدن معامله .

وکیل اثبات اقاله :

اثبات اقاله از جمله امور پیچیده است که نیازمند مشورت با وکیل است زیرا وکیل با تجربیات خود در این زمینه به بهترین شکل می تواند از حقوق موکل دفاع کند در صورت نیاز به وکیل متخصص حقوقی از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *