وکیل رشا و ارتشا – رشوه خواری

وکیل برای رشوه – رشا و ارتشا : در این مطلب میخواهیم به مفهوم این موضوع ونحوه شکایت و دادرسی ارتشا یا همان رشوه خواری بپردازیم .

معنی و مفهوم رشا و ارتشا

رشوه خواری از جمله جرائم کهن و قدیمی است که سابقه زیادی دارد و توسط دو نفر صورت می‌گیرد و شامل دو جرم است .رشوه تحویل دادن چیزی به کسی جهت انجام اموری خلاف وظیفه خود که منجر به ضایع شدن حق دیگران می شود.

رشا به معنی رشته دادن و ارتشاء به معنی رشته گرفتن است و به کسی که رشوه می دهد راشی و به کسی که رشوه می گیرد مرتشی می گویند.

وکیل برای رشوه - رشا و ارتشا

مجازات جرم رشوه

طبق ماده 590 قانون مجازات:

رشوه دهنده علاوه بر ضبط مال به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود و اگر قبل از کشف جرم از وقوع بزه ، مامورین را آگاه کند از مجازات ضبط مال پرداخت شده معاف میشود.

و مجازات افرادی که مرتکب ارتشا می شوند (رشوه گیرنده) طبق قانون علاوه بر استرداد اموال دریافت شده و رد آن به دولت به جزای نقدی معادل آن اموال و انفصال دائم از خدمات دولتی و حبس از ۱۵ سال تا ابد محکوم خواهند شد و اگر مفسد فی الارض تلقی شوند محکوم به اعدام می شوند.

نحوه شکایت و دادرسی جرم ارتشا

افرادی که قربانی این جرم می‌شوند با ارائه ادله و مدارک قابل قبول می توانند طرح شکایت کنند مثل قبوض پرداخت وجه به حساب شخص سوم.
برای شکایت در مورد رشا و ارتشاء افراد شکایت خود را نوشته و برای بررسی به دادسرا تحویل میدهند و دادسراها تحقیقات را شروع می‌کنند .
حتی در صورت رضایت شاکی تقیب از بین نمی رود زیرا این جرائم منافی آسایش عمومی جامعه است.

رسیدگی پرونده های مربوط به رشوه گیری در 3 مرحله انجام می شود:

  1. طرح شکایت
  2. رسیدگی در دادگاه بدوی
  3. رسیدگی در دادگاه تجدید نظر

بعد از طرح شکایت و تحقیقات انجام شده از سوی دادسرا پرونده به دادگاه ارجاع می‌شود و حکم صادر می‌شود و حکم صادره قابل تجدیدنظرخواهی تا ۲۰ روز است.

عنصر معنوی جرم ارتشا

جرم ارتشا از جمله جرائم غیر قابل گذشت است و گیرنده وجه یا مال باید با سو نیت این عمل را انجام دهد و از جرم بودن آن آگاهی داشته باشد.
اگر گیرنده ،مال را به عنوان هبه یا قرض دریافت کرده باشد و بعدا متوجه بشوند که برای انجام یک کار خاص آن را اخذ کرده به جهت عدم وجود سو نیت جرم ارتشا صورت نگرفته است .

وکیل رشوه  – رشا و ارتشا

اثبات تحقق جرم رشا و ارتشا کار دشواری به نظر می رسد و بهتر است در این امور با وکیل متخصص کیفری  مشورت انجام شود در صورت نیاز به وکیل متخصص رشا و ارتشا می توانید از طریق راه های ارتباطی با وکیل نادری تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *