وکیل ماده 100 شهرداری

ماده 100 شهر داری

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری یکی از مواد قانون شهرداری هاست که مربوط به تخلفات ساختمانی و عواقب و جریمه‌های اینگونه تخلفات(نوسازی و تعمیرات) است.

طبق این ماده مالکین اراضی و املاک باید قبل از هرگونه عمل عمرانی مانند نوسازی و تعمیرات، تفکیک اراضی و شروع ساخت از شهرداری پروانه ساخت دریافت کنند و شهرداری می‌تواند از هرگونه عملیات ساختمانی بدون مجوز جلوگیری کند.


این ماده شامل تبصره هایی است که به اختصار توضیح داده می شود:

1. طبق تبصره ۱ این ماده در مواردی که اصول شهرداری رعایت نشده باشد و یا بدون مجوز ساخته شده باشد و یا منطبق با پروانه ساخت نباشد شهرداری مهلتی جهت ارائه توضیحات می‌دهد و سپس حکم تخریب یا عدم تخریب می‌دهد.
در صورت حکم تخریب( قلع) شهرداری مستقیماً اقدام کرده و هزینه‌های حاصل از آن را مالک باید بپردازد.

ماده صددرخصوص اضافه بنا:

2. در تبصره شماره ۲ ذکر شده اگر اضافه بنایی نسبت به مجوز ساخت مشاهده شود کمیسیون شهرداری می تواند حکم تخریب یا عدم تخریب دهد.
در صورت حکم عدم تخریب مالک مکلف به پرداخت جریمه است که میزان آن برای بنای مسکونی برابر با حداقل یک دوم(2/1) ارزش هر متر مربع و حداکثر سه برابر ارزش هر متر مربع اضافه بناست.

درخصوص اضافه بنای تجاری:

3. در تبصره شماره ۳ این رو رویه برای بنای تجاری اداری و صنعتی حداقل دو برابر ارزش هر متر و حداکثر چهار برابر ارزش معاملاتی هر متر مربع است که در صورت عدم پرداخت جریمه شهرداری درخواست رای تخریب می‌کند.

در صورت ساخت بدون مجوز:

4. در تبصره ۴ ذکر شده است هرگاه بنایی مطابق اصول فنی و بهداشتی ساخته شده باشد اما اقدام به اخذ جواز ساختمان صورت نگرفته باشد شهرداری برای صدور برگه پایان کار مالک را موظف به پرداخت جریمه که مقدار آن بر اساس و به ازای هر متر مربع بنا بدون مجوز یک دهم(10/1) ارزش معاملاتی آن و اگر ارزش سرقفلی داشته باشد یک پنجم(5/1) ارزش سرقفلی آن. بنا بر این که هر کدام مبلغ بیشتری باشد.

در خصوص عدم احداث یا تغییر کاربری فضای پارکینگ:

5. در تبصره شماره ۵ آمده است که در صورت عدم احداث پارکینگ و یا غیر قابل استفاده بودن آن شهرداری با توجه به موقعیت مکانی و نوع استفاده از فضای آن مثال:( استفاده از فضای پارکینگ به عنوان یک واحد و یا یک مغازه).
مالک را به پرداخت جریمه حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر ارزش ساختمان برای هر متر مربع فضای از بین رفته موظف می‌کند.

در خصوص اصلاح اراضی و معابر:

6. تبصره شماره ۶ در رابطه با اصلاحات شهرداری در خصوص معابر است که در آن مالکین موظفند این اصلاحات را هنگام نوسازی اعمال کنند و در صورت عدم اعمال شهرداری می‌تواند مانع ادامه عملیات ساخت شود.

در خصوص وظایف مهندسین ناظر:

7. در خصوص مهندسین ناظر در تبصره ۷ مواردی ذکر شده است مبنی بر این که مهندسین ناظر مکلف است نسبت به اجرای دقیق عملیات ساختمان مطابق پروانه ساخت، نقشه و محاسبات فنی و مستمراً نظارت کنند و در پایان کار مطابق آن گواهی دهند.
در صورت تخلف مهندس ناظر:
در صورت تخلفات مهندسین شهرداری به وسیله نظام معماری و ساختمانی مهندس خاطی را از ۶ ماه تا سه سال از کار محروم کند و در این مدت شهرداری وظیفه نظارت را برعهده دارد.

در خصوص دفاتر اسناد رسمی هنگام تنظیم سند:

8. تبصره شماره ۸ بیان میکند دفتر اسناد رسمی وظیفه دارد قبل از انجام معامله قطعی، گواهی پایان ساخت و در رابطه با ساختمان نیمه کاره( پیش فروش) سند عدم تخلف تا تاریخ عقد معامله را در سند قید کند.

وکیل ماده 100 شهرداری:

با توجه به موارد فوق که ذکر شد اینگونه برداشت می‌شود که محاسبه جریمه تخلفات ساختمانی طبق ماده  ۱۰۰ شهرداری بسیار آسان است اما باید توجه داشت در خصوص اراضی وسیع و پروژه های ساختمانی کلان محاسبه و قیمت گذاری درست در مقدار مبلغ جریمه تاثیر بسزایی دارد.
به همین دلیل بهتر است در چنین شرایطی از یک وکیل ماده 100 شهرداری مجرب استفاده کرد تا از ضررهای مالی جبران‌ناپذیر جلوگیری کند البته این در شرایطی است که دستور به حکم تخریب داده نشده باشد.
لازم به ذکر است در برخی از عملیات‌های ساختمانی عظیم اگر حکم تخریب صادر شود ضررهای مالی هنگفتی به سرمایه‌گذار و سازنده وارد میگردد پس در چنین شرایطی وکیل ماده 100 شهرداری می تواند از این گونه ضررهای مالی پیشگیری کند.
از آنجا که وکیل ماده 100 شهرداری تجربیات بسیاری در این خصوص دارد می‌تواند به صورت همه‌جانبه از حقوق موکل خود دفاع کند و از صدور حکم تخریب جلوگیری کند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *