وکیل مواد مخدر (حمل ، فروش و نگهداری) + مجازات های قانونی

پیگیری پرونده و شکایت توسط وکیل مواد مخدر در تهران و شهرستان + مجازات های قانونی در سال 1403 : این عبارت به کلیه موادی اطلاق می شود که ممکن است در آزمایشگاه شیمیایی و یا در طبیعت ساخته و شود. و درافراد مصرف کننده سرخوشی و لذتی به وجود آورد که به مرور زمان کنار گذاردن آن برای افراد سخت و دردناک باشد و به اصطلاح فرد را معتاد به خود نمایند .

دسته بندی مواد مخدر

مطابق قانون مواد مخدر به دو دسته اصلی مواد مخدر طبیعی و مواد مخدر صنعتی طبقه بندی می شود .

قانون گذار مجازات های سنگین تری را برای مواد مخدر صنعتی در نظر گرفته است. که البته مشخص است عوارض مصرف این مواد بسیار خطرناک تر نیز خواهد بود .
و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قانونگذاری نیز برای آن مجازات تعیین کرده است. که در ادامه به بررسی آن و نحوه رسیدگی در دادگاه و اقدامات وکیل مواد مخدر می‌پردازیم.

وکیل مواد مخدر

قانون مبارزه با مواد مخدر شامل ۴۶ ماده می باشد که مختصراً آن را به زبان ساده توضیح خواهیم داد :

در این قانون ذکر شده است کشت خشخاش و کوکا مطلقاً و کشت شاهدانه به منظور ساخت مواد مخدر و مصارف غیر دارویی ممنوع است.

و همچنین وارد کردن و صادر کردن و یا ساخت هر گونه مواد مخدر و دیگر اینکه مصرف مواد مخدر مگر استثنائات. و یا ساخت و نگهداری و همچنین فروش ابزار آلات مربوط به ساخت و استعمال مواد مخدر نیز جرم بوده و ممنوع است.

مجازات‌های مربوط به کاشتن مواد مخدر

اگر کسی به پرورش و کاشت خشخاش و یا کوکا برای تولید مواد مخدر بپردازد به احکام زیر محکوم می‌شود:

 1. بار اول ۱ تا ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی

 2. باردوم ۵ تا ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی

 3. بار سوم ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی و یک تا هفتاد ضربه شلاق و تا دو سال حبس

 4. برای بار چهارم به اعدام محکوم می‌گردد

*نکته* اگر کسی بذر خشخاش یاکوکا و یا بذر یا برگ شاهدانه را نگهداری مخفی و یا هم می‌کند. به ۱۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان جریمه نقدی یک تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

مجازات مواد مخدر سنتی

هرکس بنگ، چرس، گراس، تریاک ،شیر سوخته و یا دیگر موارد مخدر و روانگردان های صنعتی غیر دارویی وارد صادر و همچنین اقدام به تولید توزیع و فروش نماید. به موارد زیر محکوم می‌گردد که البته باید مصرف غیر دارویی بودن آن احراز شود:

 1. تا ۵۰ گرم تا ۴۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۵۰ ضربه شلاق.

 2. بیش از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم از ۴۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان جریمه. و از ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و در صورت صلاحدید دادگاه تا سه سال حبس.

 3. بیشتر از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم از ۵ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی. و از ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و سه تا پانزده سال حبس.

 4. بیش از ۵ کیلوگرم اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.

مجازات مواد مخدر صنعتی

غیر دارویی اعم از مرفین کوکائین هروئین و دیگر مشتقات شیمیایی مورفین و کوکائین هرکس اقدام به خرید و فروش حمل و تولید این گونه مواد مذکور شود طبق موارد ذیل محکوم می‌گردد:

 1. تا ۵ سانتی گرم از ۵۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۲۰ تا ۵۰ ضربه شلاق.

 2. بیش از ۵ سانت گرم تا یک گرم از ۲۰۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و سی تا هفتاد ضربه شلاق .

 3. بیـش از یک گرم تا ۴ گرم از ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون جریمه نقدی و دو تا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق .

 4. بیش از ۴ گرم تا پانزده گرم از دو میلیون تا چهار میلیون تومان جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

 5. پنج بیش از ۱۵ گرم تا سی گرم از ۴ میلیون تا ۶ میلیون تومان جریمه نقدی و ۱۰ تا ۱۵ سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

 6. بیش از ۳۰ گرم اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم

در بسیاری از موارد مصرف مواد مخدر دارای تشابهاتی با مصرف مواد دیگر است. که تفکیک آن با توجه به قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 دشوار می باشد که در جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله نکاتی در خصوص شرب خمر مراجعه نمایید .

نحوه دادرسی

باید توجه داشت با توجه به قانون مبارزه با مواد مخدر که یک قانون خاص می باشد. رسیدگی به جرائم این دسته از افراد در دادسرای انقلاب بوده که در معیت دادگاه انقلاب می باشد .

در بسیاری از شهرهای کوچک دادسرای انقلاب از دادسرای عمومی تفکیک نشده و یا دارای دادگاه بخش می باشد در این صورت تحقیقات در این جرائم در همان دادسرای عمومی و یا دادگاه بخش صورت میگیرد .

همانطور که بیان گردید رسیدگی و صدور حکم در این قبیل جرائم در صلاحیت ذاتی دادگاه انقلاب است .

ممنوع ‌الخروجی ناشی از حمل ، نگهداری و قاچاق مواد مخدر :

چنان چه اتباع جمهوری اسلامی ایران با هر قصدی که در ذهن دارند. اقدام به نگهداری ، حمل یا قاچاق هر مقدار از هر نوع مواد مخدر موضوع قانون مواد مخدر به داخل یا خارج از کشور نمایند. از زمان قطعی شدن حکم صادر شده از سوی دادگاه به مدت یک تا پنج سال گذر نامه آنها ابطال و ممنوع ‌الخروج خواهند شد. و در صورت تکرار جرم اخیر الذکر به مدت بیشتری محرومیت آن ها به طول می انجامد و این بار به مدت پنج تا پانزده سال گذر نامه آنها ابطال و ممنوع ‌الخروج خواهند شد .

وکیل مواد مخدر

وکیل مواد مخدر در این گونه پرونده‌ها نقش مهمی ایفا می کند. زیرا در مراحل اثبات ادله رفع اتهام و…. همگی نیازمند یک وکیل متخصص است.

وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند با در نظر گرفتن ادله و قرائن موجود و اثبات اعتیاد یا خرید و فروش و یا ساخت مواد مخدر توسط فرد مجرم بپردازد.

و در صورت رخ دادن سوءتفاهم با تخصص خود در این زمینه به رفع اتهام از موکل خود تلاش نماید.

وکیل مواد مخدر با تجربه خود در خصوص این گونه موارد می تواند به بهترین وجه ممکن از حقوق موکل خود دفاع نماید. در صورت نیاز برای آشنایی با وکیل متخصص مواد مخدر با ما تماس حاصل فرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *