انواع وکالت در طلاق و 5 نکته مهم

انواع وکالت در طلاق در قانون ایران : طلاق یک عمل حقوقی یک طرفه(ایقاع) است که همواره راسا توسط مرد(زوج) صورت نمی گیرد. فلذا وکالت در طلاق انواع و اقسامی دارد. بطور مثال زمانی که زن دچار عسر و حرج و سختی و مشقت چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی شود می تواند تحت شرایطی اقدام به جدایی از زوج کند.

اعطای وکالت در طلاق به زوجه

زوج به زوجه از دو طریق می تواند وکالت در طلاق بدهد:

1. از طریق درج در ضمن عقد نکاح

عقد نکاح عقد لازمی است و شروطی نیز که در ضمن آن می آید لازم می باشد. بنابراین عقد وکالت ضمن آن هم لازم می شود و وکالت زن در طلاق غیرقابل عزل می باشد.

2. از طریق تنظیم وکالتنامه در دفاتر اسناد رسمی

عقد وکالت عقدی جایز است و مرد می تواند زن را هر وقت که بخواهد از وکالت عزل کند. بنابراین مرسوم است که وکالت را در ضمن عقد لازم به زن اعطاء می کنند.

انواع وکالت در طلاق

اعطای وکالت در طلاق به شخص ثالث

بطور مثال اگر شخصی در خارج از کشور باشد و قصد طلاق زن خود را داشته باشد. و امکان طلاق زوجه خود را نداشته باشد به برادر خود وکالت می دهد تا واقعه طلاق را انجام دهد.

اعطای وکالت در طلاق به وکیل پایه یک دادگستری

کارآموز وکالت به دلیل اینکه در دعاوی که رسیدگی فرجامی دارند نمی توانند قبول دعاوی کنند. فلذا چون طلاق از جمله دعاوی می باشد که قابل فرجام است بنابراین کارآموز وکالت به هیچ عنوان حق ندارد دعاوی طلاق را قبول کند. وکیل پایه یک دادگستری می تواند از طریق تنظیم وکالتنامه‌ الکترونیکی اقدام به قبول دعاوی طلاق چه از جانب زوج و چه از جانب زوجه کند.

اعطای وکالت در طلاق به دفتر رسمی طلاق

وکیل طلاق توافقی : زمانی که زن علیرغم اینکه وکالت در طلاق ندارد اما به دلیل عسر و حرجی که برای او پیش آمده است تقاضای طلاق داده باشد و دادگاه حکم طلاق را صادر کند و مرد از حضور در دفتر طلاق برای اجرای صیغه طلاق امتناع کند دادگاه به دفترخانه نیابت می دهد تا صیغه طلاق را جاری کند و زن را مطلقه کند که به نوعی دفتر خانه وکیل زوج برای اجرای صیغه طلاق می باشد.

نکات اساسی در حق طلاق

در وکالتنامه ‌ای که زوج به زوجه در دفترخانه به صورت رسمی می دهد باید نکات ذیل در وکالتنامه مذکور ذکر شود تا این سند جامع و کامل تنظیم شود:

  1. وکالتنامه باید قابل توکیل به غیر باشد که زوجه در هنگامی که قصد طلاق دارد بتواند به وکیل دادگستری وکالت بدهد تا به نیابت از همسر خود اقدام به طلاق کند.
  2. در وکالتنامه بلاعزلی که تنظیم می شود باید برای جلوگیری از بلا اثر شدن آن حق ضم امین یا وکیل یا انجام توسط خود زوج در وکالتنامه ساقط شود.
  3. اگر زوجین دارای فرزندی هستند در خصوص حضانت و نفقه و ملاقات باید در وکالتنامه تعیین تکلیف کنند که در غیر اینصورت حضانت طبق قانون خواهد بود مگر اینکه طرفین نزد داور مرضی الطرفین به توافق برسند.
  4. در وکالتنامه حتما به اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام ‌خواهی اشاره کنند. زیرا در صورت عدم اشاره زوجین بعد از صدور رأی نمی توانند بلافاصله به دفترخانه رجوع کنند. و صیغه طلاق جاری کنند و به مدت 44 روز (20 روز تجدیدنظر خواهی و 20 روز فرجام خواهی با احتساب روز ابلاغ و روز اقدام) باید صبر کنند تا بتوانند بطور رسمی از یکدیگر جدا شوند.
  5. در وکالتنامه حتما تصریح شود که اجرای صیغه طلاق به هر قسمی که باشد خالی از اشکال نمی باشد.

نکته آخر

وکالت در طلاق باید حتما محضری باشد یعنی در سند رسمی باشد؛ خواه ضمن سند ازدواج یا به صورت وکالتنامه طلاق محضری.

آیا وکالت در طلاق باید در هنگام عقد نکاح باشد یا اینکه هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتد؟

مهم توافقی است که زوجین انجام داده ‌اند و زمان اعطای وکالت اهمیتی ندارد و هر زمانی می تواند اتفاق بیافتد.

آیا واگذاری حق طلاق به زوجه باطل است؟

بله؛ بطور مثال عبارت”زوجه شرط نمود که حق طلاق با زوجه باشد و زوج قبول نمود” اعطای وکالت در طلاق نیست. بلکه واگذاری حق طلاق است که باطل است. زیرا حق طلاق از حقوق مرد است و با شرط ضمن عقد نیز قابل واگذاری به زن نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *