تصادف خودرو و موارد مهم حقوقی آن

تصادف خودرو امر اجتناب‌ناپذیری است که ممکن است برای همه رانندگان اتفاق افتاده باشد. دلایل تصادف به امور متعددی میتواند مربوط باشد مانند خستگی راننده، ناهمواربودن جاده، عدم وجود مقررات مناسب رانندگی. هنگامی که فرد تصادف میکند غالباً خونسردی خود را از دست میدهد و اقدام به اعمال هیجانی میکند که میتواند در آینده برای او تبعات منفی داشته باشد.

فرار از صحنه تصادف

زمانی که راننده تصادفی میکند که منجر به خسارت مالی خودرو مقابل میشود، اگر از صحنه فرار کند تا از پرداخت خسارت بری شود، اقدام نادرستی است؛ زیرا با شکایت زیان‌ دیده در شورای حل اختلاف برای فرد راننده احضاریه خواهد آمد و در صورت عدم حضور، ضمن محکومیت به پرداخت خسارت مالی، هزینه‌ های دادرسی و کارشناسی را هم باید فرد خاطی پرداخت کند و زیان‌دیده میتواند توقیف فیزیکی و سیستمی خودرو را از دادگاه درخواست کند.

تصادف خودرو

در صورت توقیف، هرجا که خودرو به رؤیت پلیس برسد، بلافاصله توقیف و به پارکینگ هدایت میشود. همچنین هنگام فروش خودرو تا تسویه کامل با زیان‌دیده نمی‌توان خودرو را به فروش رساند.

عدم بیمه خودرو مقصر

اگر در تصادف، وسیله نقلیه مقصر حادثه، بیمه نداشته باشد، صندوق تأمین خسارتهای بدنی، نسبت به پرداخت دیه مصدوم یا متوفی اقدام می‌کند و سپس علیه راننده مقصر طرح دعوا میکند تا دیه پرداختی به صندوق مسترد گردد.

راننده فاقد گواهینامه و تصادف منجر به فوت

در میان مردم اینگونه شایع است که اگر کسی بدون دارابودن گواهینامه رانندگی، اقدام به رانندگی نماید، در صورت تصادف به ویژه در تصادفات فوتی، عمل وی قتل عمد محسوب میشود. در حالی که گواهینامه نداشتن، عمل راننده را به عمد یا غیرعمد بودن تغییر نمیدهد و تنها موجب تشدید مجازات عمومی راننده میگردد.

تصادف ساختگی

چنانچه دو نفر برای گرفتن خسارت از بیمه اقدام به ایجاد تصادف ساختگی نمایند، طبق ماده 61 قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث مصوب 1395 جرم‌ انگاری شده و چنانچه کسی با انجام اعمال متقلبانه مانند صحنه‌سازی صوری تصادف، تعویض خودرو یا ایجاد خسارت عمدی، وجوهی را بابت خسارت دریافت کند، به حبس از 6 ماه تا 2 سال و جزای نقدی معادل دو برابر وجوه دریافتی محکوم میشود.

دیه علی‌الحساب در حوادث رانندگی

در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی غیر از فوت، در صورت مطالبه زیان‌دیده و شرایط پیش‌بینی شده در قانون، بیمه‌ گر وسیله نقلیه مقصر حادثه و یا صندوق، حسب مورد مکلفند بلافاصله حداقل 50% از دیه تقریبی را به اشخاص ثالث زیان‌دیده پرداخت کنند و باقیمانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه یعنی پس از صدور رأی صادره از محاکم قضایی و مشخص شدن میزان دقیق دیه پرداخت می‌کنند.

اقدامات لازم در لحظه تصادف

هنگام تصادف ضمن حفظ خونسردی خود اقدامات ذیل را انجام دهید:

  1. تماس گرفتن با 110. اگر راننده مقابل به شما وعده داد که خود تعمیرات لازمه را انجام میدهد، بهتر است به این وعده‌ها اعتنایی نکنید و به پلیس زنگ بزنید.
  2. اتومبیل خود را به کنار جاده هدایت کنید. اگر وسط بزرگراه تصادف اتفاق افتاد لازم نیست دقیقاً در همان نقطه بمانید تا پلیس برسد؛ زیرا هر دو راننده قطعاً به دلیل سد معبر جریمه خواهند شد. اگر شاهدین در صحنه حاضرند که از شهادت آنها استفاده میشود و در غیر اینصورت با گوشی هوشمند خود از صحنه تصادف عکس ‌برداری کنید. البته اگر تصادف منجر به فوت شده باشد نباید موقعیت خودرو را تغییر داد.
  3. آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس و مشخص شدن مقصر مراجعه به بیمه است.

آیا نداشتن گواهینامه در هنگام تصادف دلیل بر مقصر شناخته شدن است؟

خیر؛ امری که اهمیت دارد وجود رابطه بین بی ‌احتیاطی و وقوع حادثه است.

آیا عدم تمدید گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه است؟

خیر؛ فرد حتی در صورت عدم تمدید گواهینامه نیز کما فی‌السابق گواهینامه دارد.

پوریا نادری – وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *