مجازات کودک آزاری ، آیا کودک آزاری جرم است ؟

مجازات کودک آزاری و برخورد با این پدیده شوم : کودک موجودی ساده و بی‌‌غرض است که اقداماتی که انجام میدهد ، فاقد هیچ هدف مغرضانه‌ای میباشد ولی برخی افراد به دلیل نوع تربیتی که در کودکی داشته‌اند یا عقده‌ای که برای آنها به دلایل مختلف از جمله مشکلات معیشتی ایجاد شده است ، کودک را به منزله‌ی یک انسانی بالغ و کامل میپندارند و به دلیل کارهای اشتباهی که کودک بی‌دفاع انجام میدهد آن را مستحق مجازات و آزار میدانند.

آزار را از دو بعد میتوان به آن نگریست؛ آزار روحی و آزار جسمی . متاسفانه برخی از پدر و مادرها عامل کودک آزاری میباشند.

پدیده‌ی شوم کودک آزاری میتواند باعث شود که شخص در بزرگسالی با عقده‌ها و کمبودهایی که حاصل دوران کودکی است ، دست به جرایمی زند که جامعه را به ورطه‌ی هلاکت کشاند ؛ به همین منظور قانون در این عرصه ورود کرده است تا بتواند از این اقدامات ناجوانمردانه و مخرب جلوگیری کند. در ادامه با توضیحات وکیل نادری همراه باشید…

مصادیق کودک آزاری :

قانون در خصوص تعریف کودک‌آزاری صراحتا مطلبی را بیان نکرده فلذا به تعریفی که سازمان بهداشت جهانی ارایه داده است ، توجه میکنیم.

مجازات کودک آزاری

سازمان جهانی بهداشت تمام افرادی که زیر 18 سال هستند را کودک قلمداد میکند و در تعریف کودک‌آزاری آورده است که آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه و بهزیستی کودک به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسئول هستند

یکی از نمونه‌های آزار کودک ، ضرب و شتم او توسط پدر اوست.زمانی که پدر از محل کار به خانه می‌آید و به دلیل درگیری ذهنی که دارد ، با کوچکترین خطای فرزند خود ، در اصطلاح او را زیر بار کتک میگیرد.این عمل نه تنها جسم کودک را جریحه‌دار میکند ، بلکه به روح و روان کودک نیز لطمه وارد میکند و یکی از پیامدهای آن ، عدم اعتماد به نفس در کودک میشود.

یکی دیگر از نمونه‌های کودک آزاری وارد کردن فشارهای روحی به کودک است.بعنوان مثال مادر خطاب به فرزند خود از الفاظ ناشایستی استفاده میکند که روح زلال کودکانه را دگرگون میکند.

مجازات کودک آزاری

طبق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال 1381 ، هرگونه صدمه و اذیت و آزار و شکنجه جسمی و روحی کودکان و نادیده‌گرفتن‌ عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان جرم است و مرتکبین به زندان یا جریمه نقدی محکوم خواهند شد.
به همین منظور ‌مرتکب به سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا تا ده‌میلیون (000 000 10) ریال جزای‌نقدی محکوم می‌گردد.

غیرقابل گذشت بودن جرم کودک آزاری :

قانونگذار ایران در خصوص جرم کودک‌آزاری ذره‌ای مسامحه نکرده است و این ضدارزش را در زمره جرایم غیرقابل‌گذشت آورده است.بنابراین کافی است که از سوی افراد مطلع این جرم گزارش داده شود تا مدعی‌العموم فرد خاطی را بسزای عمل قبیح خویش برساند.

وظیفه ناظرین کودک آزاری

حتی برای کسانی که شاهد کودک‌آزاری هستند و هیچ اقدامی جهت جلوگیری از آن انجام نمیدهند ، مجازات تعیین شده است . بدین شرح که کلیه افرادی که به نحوی مسؤولیت نگاهداری کودکان را بر عهده دارند مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری مراتب را‌جهت پیگرد قانونی مرتکب و اتخاذ تصمیم مقتضی به مقامات صالح قضائی اعلام نمایند‌ .تخلف از این تکلیف موجب حبس تا شش ماه یا جزای نقدی تا پنج میلیون (000 000 5)‌ریال
خواهد بود.

آیا به کارگیری کودک به کار میتواند جرم باشد؟

مطابق ماده ۷۹ قانون کار، به کارگیری افراد زیر ۱۵ سال به کار و به کار گماردن افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال در کارهای سخت جرم است.

آیا در قانون در مقابله با کودک‌همسری پیش‌بینی شده است؟

خیر ؛ در قانون تنها پیش‌بینی شده است که فردی که قصد ازدواج دارد باید به سن بلوغ رسیده باشد. بنابراین اگر دختری 10 ساله به اراده خانواده خود ، شوهر اختیار کند ، هیچ منع قانونی وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.