مساحقه چیست ؟ توضیح + مجازات

مساحقه چیست ؟ مساحقه در لغت از ریشه سحق به معنای کوبیدن ، مالیدن ، نرم و له کردن است و در اصطلاح به معنای همجنس بازی زنان را از آن جهت مساحقه می نامند که زنان آلت تناسلی خود را به یکدیگر می مالند.

عنصر قانونی جرم مساحقه

مساحقه چیست ؟ در ماده 338 و ماده 339 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 به ترتیب صراحتا به تعریف جرم مساحقه و مجازات آن پرداخته است و بنابراین این عمل قبیح ، توسط شارع مقدس جرم انگاری شده است.

مساحقه چیست

مساحقه چیست

عنصر مادی جرم مساحقه

قرار دادن اندام تناسلی جنس مونث بر اندام تناسلی جنس مونث دیگر ، پیکره جرم مساحقه را تشکیل میدهد. اگر زنان با دست هم با آلت تناسلی یکدیگر بازی کنند ، همجنس بازی با آلت تناسلی صدق میکند.

عنصر معنوی جرم مساحقه

اگر زنی که مرتکب جرم مساحقه شده است ، ادعا کند که آگاه به حرام بودن عمل ارتکابی نبوده است ، در صورتی که احتمال صدق گفتار وی داده شود ، ادعای مذکور بدون نیاز به بینه و سوگند پذیرفته میشود.

همچنین اگر متهم ادعا کند که قصد ارتکاب جرم را نداشته است ، صرف ادعای او کافی برای رفع مسوولیت کیفری می باشد. این ویژگی های گفته شده صرفا مخصوص جرایم حدی میباشد و در جرایم دیگر راهی ندارد.

مجازات جرم مساحقه

مجازات مساحقه از نوع شلاق است و میزان آن 100 عدد میباشد بدون اینکه دادگاه اختیاری در کم یا زیاد کردن مجازات داشته باشد.

نابالغ بودن یکی از طرفین

در مواردی که یکی از طرفین بالغ ، عاقل یا مختار نیست ، فقط حد نسبت به یک طرف اعمال خواهد شد و لازم نیست حتما حد نسبت به دو طرف اجرا شود.

فاعل و مفعول در جرم مساحقه

منظور قانونگذار از فاعل و مفعول در جرم مساحقه ، موردی است که یک طرف با آلت تناسلی دیگری بازی کند اما فقط هدفش آن باشد که طرف مقابل را ارضا کند و درصدد ارضای خودش نباشد.

در اجرای حد مساحقه ، فرقی بین فاعل و مفعول نیست . به عبارت اخری ، هم فاعل صد ضربه شلاق دریافت میکند و هم مفعول صد ضربه شلاق دریافت میکند.

نکته جالب

مرتکبین جرم مساحقه چه مسلمان باشند یا غیرمسلمان ، چه محصن باشند یا غیر محصن ، چه با عنف باشد یا غیرعنف ، هیچ تفاوتی در اجرای حد مساحقه ندارد و در تمام موارد ، مرتکبین جرم مساحقه 100 ضربه شلاق دریافت می کنند.

البته پرواضح است که اگر مفعول با زور و ضرب و شتم موجب تعرض واقع شود و اندام تناسلی او لمس شود یا به زور اندام تناسلی او را بر روی اندام تناسلی دیگری قرار بدهند ، به هیچ وجه مجرم شناخته نمی شود و مجازات نخواهد شد.

ادله اثبات دعوی در جرم مساحقه

الف) اقرار

در کلیه جرایم ، یک بار اقرار کافی است اما در جرم مساحقه 4 بار اقرار باید اقامه شود.

ب) شهادت

نصاب شهادت در کلیه جرایم ، دو شاهد مرد است مگر در جرم مساحقه که با 4 شاهد مرد اثبات می گردد.

جرایم موجب حد با شهادت بر شهادت اثبات نخواهد شد.

 

اگر نصاب اقرار در مساحقه ، کمتر از 4 بار باشد ، چه اتفاقی رخ میدهد؟

هر گاه زنی کمتر از 4 بار اقرار به مساحقه کند ، دیگر 100 ضربه شلاق دریافت نمیکند اما از 31 ضربه تا 74 ضربه شلاق تعزیری درجه شش محکوم خواهد شد.

مصادیق جرایم منافی عفت شامل کدام جرایم است ؟

جرم زنا ، جرم لواط ، جرم مساحقه و جرم تفخیذ مصادیق بارز جرایم منافی عفت هستند.

پوریا نادری – وکیل پایه یک دادگستری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *