مشاوره حقوقی جعل

در خصوص مشاوره حقوقی جعل باید گفت اساساً جرم جعل به دو صورت جعل مادی و جعل معنوی یا همان جعل مفادی قابل تقسیم است مطابق قانون جعل و تزویر برابر یکدیگر و تحت یک عنوان مجرمانه به کار رفته است جعل با افعالی از قبیل اضافه کردن ، از بین بردن، پاک کردن و نگارش بر روی اسناد اعم از رسمی و غیررسمی صورت می گیرد که در واقع جاعل حقیقتی را از بین برده و موضوع کذبی را در سند ایجاد می کند .

مشاوره حقوقی جعل

جعل مفادی یا همان جعل معنوی عباراتی را به صورت فیزیکی در متن سند ایجاد و یا محو نمیکند ولی جاعل در زمان تحریر سند مواردی را بر خلاف واقع در سند اضافه می کند و این جرم بیشتر در اسناد رسمی و توسط شخصی که مفاد سند را تنظیم می نماید صورت می گیرد.

1-عنصر مادی

عنصر مادی در جرم جعل و تزویر در قانون به صراحت بیان شده که بیشتر آن توسط کارشناسان خبره دادگستری و کارآگاهان ویژه تشخیص اصالت اسناد قابل تشخیص است و به دو صورت اضافه کردن متن و یا خارج کردن متن و یا تغییر نوشته صورت می گیرد.

2- عنصر معنوی

در خصوص عنصر معنوی جرم همانطور که بیان شد شخص می بایست نیت مجرمانه داشته باشد و با این اقدام ، حقیقتی را مخفی نماید و البته مطابق رویه قضایی در جرم جعل ورود ضرر می بایست به اثبات برسد .

3- عنصر قانونی

در خصوص مشاوره حقوقی جعل می‌بایست بیان شود در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات از ماده ۵۲۳ لغایت ۵۴۲ مصادیق و مجازات این جرم مشخص گردیده است .

مشاوره حقوقی جعل

مراحل رسیدگی

جهت مشاوره حقوقی و بیان روند رسیدگی این جرم باید اشاره شود همانند الباقی جرائم طرح شکایت در دادسرای عمومی و انقلاب صورت‌گرفته موضوع تحقیقات حسب مورد به کارشناس خبره دادگستری و یا اداره آگاهی مربوطه ارجاع می گردد .

پس از اثبات جعلی بودن سند و مبنای ورود ضرر توسط مرجع محترم تحقیق ، متهم حسب مقررات قانونی به دادسرا جهت تفهیم اتهام احضار می‌شود.  که پس از تفهیم اتهام قرار تامین کیفری متناسب با جرم و ضرر حاصله آن برابر قانون جدید آیین دادرسی تعیین میگردد.  و پس از تکمیل تحقیقات بازپرس پرونده ضمن صدور قرار جلب به دادرسی پرونده را جهت تصمیم گیری به دادیار اظهار نظر ارسال می نماید پس از تایید دادیار مربوط ، پرونده با کیفرخواست دادستان به دادگاه کیفری دو ارسال می گردد رای دادگاه کیفری ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان است .

در انتها لازم به ذکر است عنوان نماییم شکایت شاکی خصوصی در خصوص جرم شرط لازم نبوده و مدعی العموم می ‌توانند در صورت کشف اسناد جعلی نسبت به طرح شکایت در این خصوص اقدام نمایند اسناد مجعول به رای دادگاه ابطال شده و اعاده به وضع سابق صورت می گیرد .

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز جهت طرح شکایت و یا اقدام توسط وکیل نادری ارائه اسناد مجعول و یا رونوشت آنها ، مدارک مثبته ورود ضرر دلایل و مستندات انتساب جرم به متهم و هم چنین ثبت نام در سیستم ثنا به همراه ارائه کارت شناسایی معتبر می باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *