نکاتی درباره اهدای جنین – اهدای تخمک – اهدای اسپرم

اهدای جنین – اهدای تخمک – اهدای اسپرم : همانطور که میدانیم به علت تغییرات بسیار در زندگی اجتماعی انسان و تاثیرات مخرب مواد شیمایی بر بدن انسان نرخ ناباروری بیشتر شده و البته افزایش سن ازدواج نیز طبیعتاً در این ناباروری بی تاثیر نبوده است .

همین موارد باعث پیشرفت علوم مربوط به ناباروری در رشته پزشکی شده چرا که متقاضیان بچه دار شدن در زوجین نابارور بیشتر شده است از همین رو کشور ما نیز اقدامات قابل ستایشی در بومی سازی این شاخه از علم پزشکی داشته است .

با توجه به تغییرات سریع جهان در این موضوع و تمایل عمومی مردم ، قانون گذار را وادار به تدوین مقرراتی در این زمینه نموده است که موضوع بحث مقاله حاضر در خصوص نحوه دادخواست اهدای جنین و مراحل قانونی اخذ حکم دادگاه است که البته توصیه می گردد بهتر است در این خصوص در جهت تسریع در روند رسیگی از حمایت قضایی وکیل متخصص اهدای جنین بهره مند شوید .

اهدای جنین – اهدای تخمک – اهدای اسپرم

یکی از راهکارهای پزشکی در رفع ناباروری و تولید مثل اقدام به دریافت جنین است که بیشتر اختلاف حقوقی در این مبحث است در صورت تمایل به اطلاع از اختلافات حقوقی در اقدامات دیگری در رفع ناباروری می توانید و مقاله مربوطه مراجعه نمایید .

همانطور که بیان گردید در سال 1382 قانونی در ایران بنام قانون اهدای جنین به زوجین نابارور به تصویب رسید که طی این قانون مراحل و ساز و کار اهدای جنین به روشنی مشخص گردید و مطابق این قانون با عمل های باروری غیر قانونی و دلالی در این زمینه تا حد بسیار زیادی مقابله گردید که در حال حاضر شاهد کاهش چشمگیر اهدای جنین بصورت غیر قانونی هستیم و از طرفی مراکز درمان ناباروری با اجرای این قانون مقابل دلالی جنین و سود جویی افراد بسیاری را مسدود نمودند .

شرایط اهدای جنین در قانون

در ابتدا متذکر می شویم اهدای جنین بر خلاف اهدای تخمک و یا اهدای اسپرم نیازمند حکم از دادگاه صالح می باشد بدیهی است در حال حاضر هیچ قانون مدونی در خصوص لزوم حکم قضایی در اهدای تخمک و یا اهدای اسپرم وجود ندارد .

با توجه به این امر که شرایط اعلامی در قانون اهدای جنین به زوجین نابارور بسیار زیر و با بیان حقوقی می باشد تفسیر ساده و مختصر آن برای اطلاع زوجین متقاضی دریافت جنین بسیار ضروری است که به شرح ذیل بیان می گردد :

 1. جنین باید ناشی از عقد شرعی زن و مرد بوجود آمده باشد .
 2. زن و شوهر متقاضی دریافت جنین باید با هم به دادگاه دادخواست بدهند .
 3. زن و شوهر باید سلامت جسمی و روحی داشته و تابعیت ایرانی داشته باشند و البته تابعیت کشور دیگر علاوه بر ایرانی مانعی ندارد .
 4. گواهی پزشکی مبنی بر عدم امکان تولید مثل ، ولی توانایی شخص زن برای حمل جنین ارائه گردد .
 5. ارسال دادخواست تقاضای احراز صلاحیت متقاضیان دریافت جنین از طریق دفتر خدمات قضایی به دادگاه خانواده .

دو نکته در قانون مورد بررسی حائز اهمیت است نخست آنکه رسیدگی به این تقاضا بصورت خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات بوده و دوم آنکه ممکن است دادگاه صلاحیت زوجین برای دریافت جنین را احراز ننماید در این صورت 2 راهکار برای این افراد وجود دارد یا دادخواست مجددی را با رفع ایراد اعلامی دادگاه ثبت نمایند و یا با اصرار به عدم وجود ایراد نسبت به رای صادره اعتراض نمایند بدیهی است این رای نیز مانند آرائ دیگر در دادگاه تجدید نظر رسیدگی میگردد که ممکن است نقض و یا تایید گردد .

بررسی آیین نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور

اهدای اسپرم

در ماده 5 قانون مورد بحث وزارت بهداشت را موظف به تنظیم آیین نامه ای اجرایی در این خصوص نمود که البته آیین نامه اجرایی در این خصوص تصویب گردید لیکن متاسفانه ابهامات بسیاری را ناگفته گذارده و مواد قانون را تکرار نموده بهر ترتیب نکات مهم و اساسی آن قانون نیز به شرح ذیل دسته بندی می گردد :

 1. اهدای جنین می بایست رایگان باشد (این ماده فاقد ضمانت اجرای مشخص است یعنی اگر در مقابل اهدای جنین مالی اخذ شود تکلیف آن مشخص نیست)
 2. برخلاف دریافت کنندگان جنین نیازی به تابعیت ایرانی اهدا کنندگان جنین نیست اما وجود ضریب هوشی مناسب اهدا کنندگان جنین ضروری است .
 3. تشخیص شرایط اهدا کننده جنین با مراکز مجاز ناباروری است .
 4. هویت اهدا کنندگان کاملاً محرمانه میباشد (امکان پیگیری تحویل جنین به چه افرادی غیر ممکن باشد )
 5. اطلاعات اهدا کننده و دریافت کننده جز طبقه بندی به کلی سری میباشد اما ارائه آن مطابق قانون به مراجع قضایی امکان پذیر می باشد .
 6. تفکیک جنین های حاصل زوجین مسلمان و غیر مسلمان و رعایت تناسبات دینی و مذهبی (یعنی باید دین و مذهب زوجین اهدا کننده جنین با زوجین دریافت کنندگان جنین یکسان باشد )

ابهامات موجود در قانون و آیین نامه اهدای جنین

همانطور که بیان گردید ابهامات بزرگی در این قانون و آیین نامه وجود داشته و تا کنون نیز بی پاسخ مانده است که به صورت مختصر به آن اشاره می گردد :

اهدای جنین

 1. تکلیف قواعد ارث بری و نفقه و موارد از این دست جنین در قانون مشخص نگردیده است (آیا با اثبات نسبت جنین با اهدا کنندگان قواعد ارث بری برقرار می شود و یا خیر ؟)
 2. تعداد اهدای جنین برای زوجین چه میزان در سال است ؟
 3. در صورت دریافت وجه از توسط اهدا کنندگان ، چه ضمانت اجرایی خواهد داشت ؟
 4. تکلیف دلالان غیر قانونی معرفی اهدا کننده جنین مشخص نشده ؟
 5. راهکار جلوگیری از تبدیل شدن اهدای جنین به شغل زوجین کم توان مالی پیش بینی نگردیده .
 6. باقی ماندن ابهام چرایی اهدای جنین بدون دریافت مبلغ (هیچ زنی حاضر نمیشود بصورت رایگان خود را در معرض خطر قرار دهد و جنین خود را اهدا نماید )
 7. بهتر بود رابطه هوشمندانه در قواعد سقط جنین و اهدای جنین ایجاد شود تا عمل ناپسند سقط جنین با امکان اهدای آن به زوجین نابارور تاثیر زشت خود را از دست بدهد ( البته وجود شرایط پزشکی نیز ضروری است )

چرا بهتر است برای دریافت جنین به وکیل دادگستری مراجعه کنیم ؟

همانطور که بیان گردید دادگاه خانواده به مواردی برای احراز صلاحیت توجه مینماید که ارائه آن در یک چهارچوب حقوقی ضروری بوده و توصیه میشود دسته بندی مدارک لازم را به وکیل متخصص خانواده در این زمینه واگذار نمایید ، البته فارغ از این موضوع با توجه به این امر که در تمامی مراحل ثبت دادخواست و پیگیری حضور زوجین به اتفاق یکدیگر ضروری بوده در جهت صرفه جویی از هزینه و وقت اصلح اعطای وکالت به وکیل دادگستری است .

مدارک و منضمات مورد نیاز جهت طرح دعوای اهداء جنین

با توجه به الکترونیکی شدن سیستم دادگستری این دادخواست نیز مانند الباقی دادخواست های حقوقی نیازمند مراجعه به دفتر خدمات قضایی و یا دفتر وکیل دادگستری و در ادامه ثبت دادخواست می باشد اما باید توجه داشت در زمان ثبت دادخواست وجود مدارک زیر ضروری بوده

 • ارائه اصل سند ازدواج متقاصیان احراز شرایط دریافت جنین
 • گواهی پزشکی متخصص مبنی بر ناباروری و امکان دریافت جنین توسط زوجه
 • کارت شناسایی معتبر و ثبت نام در سامانه ثنا

جهت کسب اطلاعات در این خصوص می توانید به با وکیل اهدای جنین مشورت نمایید .

قانون و آیین نامه اجرایی اهدای جنین برای دانلود :

قانون اهدای جنین آیین نامه اهدای جنین

 

 

 

 

 

 

 

 

.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *