نکات حقوقی درباره دلال

نکات حقوقی درباره دلال : دلال کسی است که یا واسطه انجام معامله میشود و یا برای شخصی طرف معامله پیدا میکند. به شخصی که به دلال وکالت میدهد آمر یا موکل گویند. مثلاً احمد به دوستش دستور دهد که برای خانه‌اش خریدار پیدا کند. احمد آمر و دوست او دلال می باشد.

دلالی و وکالت

نکات حقوقی درباره دلال : دلالی اصولاً تابع مقررات وکالت است مگر مواردی که در قانون تجارت استثناء شده است. باید در نظر داشت برخی از قوانین که بطور خاص برای دلالی در قانون تجارت و سایر قوانین آمده است با مقررات وکیل در تعارض است. در این حالت باید طبق مقررات خاص دلالی عمل کرد و به قوانین وکالت توجه و اعتنایی نباید کرد.

انواع دلالی

به موجب ماده 7 قانون راجع به دلالان 3 نوع دلالی میتوان در نظر گرفت:

  1. ملکی
  2. خوار و بار و سایر امور شهری
  3. بازرگانی

البته در آیین نامه دلالی رسمی بیمه مصوب 1352 شورای عالی بیمه، دلال رسمی بیمه پیش‌بینی شده است. دلال رسمی بیمه کسی است که در مقابل دریافت کارمزد، واسطه انجام معامله میان بیمه گر و بیمه گذار میشود. دلال رسمی بیمه، باید دارای پروانه رسمی بیمه باشد و این دلال تاجر میباشد.

نکات حقوقی درباره دلال

دلالی در رشته های مختلف

دلال میتواند در رشته های مختلف تجارت کند مانند آنکه هم واسطه خرید و فروش اتومبیل باشد و هم دلالی اموال تجاری. شخص میتواند هم کارمند باشد و هم دلال باشد.

دلالی همزمان برای چند آمر به موجب ماده 341 قانون تجارت منعی ندارد اما دلال باید آمرین را از این امر یا از هر امری که موجب تغییر رأی آنها میشود مطلع سازد؛ زیرا ممکن است باعث ضرر به آمرین بشود.

مثلاً شخصی میخواهد خانه خود را در عرض یک هفته بفروشد و شخصی را به عنوان دلال انتخاب میکند. حال اگر دلال برای چند نفر دیگر نیز دلالی کند باید این نکته را به اطلاع آمر برساند؛ زیرا ممکن است با توجه به کمی وقت، به آمر ضرر وارد شود و دلال نتواند تمام تلاش خود را برای فروش خانه انجام دهد و چون دلالی عقدی جایز است، این حق برای آمر وجود دارد که دلال را برکنار کند.

تعهد به دادن تأمین توسط دلال

به موجب ماده 3 قانون راجع به دلالان کسی که میخواهد تصدی به دلالی نماید برای جبران خساراتی که ممکن است قانوناً از عملیات او متوجه اصحاب معامله شود باید به یکی از طرق زیر تأمین بدهد:

  1. پرداخت وجه الضمان
  2. دادن وثیقه غیرمنقول و یا سهام
  3. ضمانت یکی از تجار معتبر یا بانک

همچنین اشخاصی که از جهت مداخله دلال بعنوان شغل دلالی در امور مربوط به آن‌ها طلبکار شده‌اند، بر سایر طلبکاران دلال حق تقدم دارند.

عدم مسئولیت دلال در قبال اجرای تعهدات

دلال واسطه است و در مقابل طرف معامله اصیل نیست و به همین دلیل، دلال مسئول اجرای تعهدات در مقابل طرف معامله نمی‌باشد مگر اینکه توافقی برخلاف آن شده باشد. طرف معامله نمی‌تواند مبیع یا ثمن را از دلال بخواهد یا این که مبیع یا ثمن را به دلال تحویل بدهد و اگر به او تحویل داد مثل این است که اصلاً هیچ تسلیمی انجام نشده است.

میزان حق الزحمه دلال چگونه است؟

امروزه قرارداد دلالی تابع تعرفه است و قراردادخصوصی در رابطه با میزان حق‌الزحمه دلال صحیح است، به این شرط که از میزان تعرفه دلالی تجاوز نکند.همچنین حق الزحمه دلال بر عهده آمر است مگر اینکه شرط خلاف شده باشد.

موارد سقوط حق دلالی چیست؟

  1. برخلاف وظیفه به نفع طرف مقابل عمل نماید.
  2. برخلاف عرف تجارتی، از طرف مقابل وجهی را دریافت نماید.
  3. برخلاف عرف تجارتی، از طرف مقابل وعده وجهی را قبول نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.