وکیل اعلام بطلان معامله – ابطال سند  : همانطور که میدانید موضوع ابطال از موضوعات بسیار مهم در دنیای حقوق می باشد که در عرف عامه مردم ابطال معامله همردیف با فسخ قرارداد در نظر گرفته می‌شود اما این موضوع امری اشتباه است چراکه ابطال یک معامله یکی از موارد انحلال عقد است اما شرایط آن با فسخ قرارداد و همچنین اقاله قرارداد بسیار متفاوت است قبل از ورود به بحث وکیل اعلام بطلان معامله و ابطال سند ، سعی بر آن می نمایم که انواع موارد انحلال عقد را به صورت مختصر بیان کنیم .

موارد انحلال معاملات

ابطال قرارداد

یکی از موارد بسیار مهم ابطال قرارداد است بدین معنی که قرارداد از ابتدا بی اعتبار بوده و فاقد هرگونه ارزش معاملاتی می باشد ابطال معاملات مواردی خاص توسط قانونگذار بیان شده است از جمله موارد باطل می توان به معاملات مجنون ، معاملات رد شده فضولی ، معاملات ربوی و معاملات مجهول اشاره کرد همانطور که بیان شد این معاملات از ابتدا باطل و فاقد هرگونه اثر حقوقی است.

فسخ قرارداد

یکی از موارد انحلال عقد فسخ قرارداد است این در حالتی است که عقد جایز باشد و یا عقد لازم بوده اما یکی از طرفین حق فسخ قرارداد را داشته باشد و بتواند با استفاده از این حق قرارداد را یکطرفه منحل نماید تفاوت فسخ و ابطال در آن است که در صورت اثبات باطل بودن عقد از ابتدا هرگونه اثر بخشی از عقد به کلی منتفی است اما در صورت انحلال عقد به وسیله فسخ قرارداد عقد دارای اعتبار قانونی است اما به دلایلی بعد از انعقاد از بین رفته است .

در معاملات و مراودات مالی قطعاً تفاوت این دو مورد بسیار چشمگیر بوده و ممکن است سرنوشت چندین میلیارد تومان با استناد به بطلان عقد و یا فسخ عقد تغییر نماید ، هرچند در میان عامه مردم تفاوتی ما بین فسخ و بطلان نیست اما در عالم حقوق و رویه قضایی بحث متفاوت است .

اقاله قرارداد

اقاله قرارداد به شرایطی اطلاق می شود که عقد از ابتدا صحیح و قانونی باشد اما در طول اجرای مفاد عقد طرفین توافق نمایند قرارداد را با اراده یکدیگر منحل نمایند .

در این خصوص نیز می بایست بسیار دقیق عمل کرد چرا که ممکن است اقاله از لحاظ حقوقی آثار بسیار متفاوتی نسبت به فسخ و بطلان درپی خواهد داشت .

البته باید توجه داشت مطابق قانون اگر طرفین توافق بر انحلال عقد سابق داشته باشند اما در مفاد اقاله قید و شروطی را اضافه نمایند دیگر به آن انحلال اقاله نمی گویند بلکه آن عقدی جدید با ویژگی های جدید خواهد بود .

وکیل بطلان معامله و ابطال سند

یکی از دعاوی پرکاربرد حقوقی اعلام بطلان معامله و در امتداد آن ابطال سند رسمی است همانطور که بیان شد بطلان معاملات در شرایط خاص محقق می شود و عقد در این حالت فاقد هرگونه اثر حقوقی است وکیل بطلان معامله می بایست اساس و ارکان شکل گیری عقد را متزلزل نمایند تا در این راستا بتوانند نسبت به طرح دعوا و اخذ نتیجه مطلوب اقدام نماید لازم به ذکر است ابطال سند نیز یکی از خواسته های متداول و مرسوم حقوقی است .

وکیل اعلام بطلان معامله

ابطال سند در فرضی محقق است که بر اساس معاملات نامشروع و نا صحیح تنظیم سند برخلاف قانون صورت گرفته باشد در این حالت شخص از دادگاه صالح ابطال سند رسمی تنظیمی را به همراه اعاده وضعیت مالکیت رسمی به حالت قبل از سند باطل شده را درخواست می نماید.

بدیهی است بیشتر دعاوی مربوط به ابطال معامله و اسناد رسمی در خصوص املاک بوده و وکلای متخصص در امور ملکی و ثبتی مهارت لازم در ثبت این نوع دادخواست و پیگیری آنرا داشته اند .

نکات مهم در ابطال اسناد رسمی

همانطور که بیان گردید ابطال اسناد رسمی بسیار پیچیده بوده و بدون دقت نظر طرح این دعاوی محکوم به رد خواهد بود اما نکات کلیدی در اعلام بطلان معامله و ابطلان سند به شرح ذیل بیان می گردد :

  1. مرسوم ترین حالت ابطال سند رسمی اعلام بطلان معاملات در فرضی است که اساس معامله به علت وقوع جرم و در راستای کلاهبرداری باشد در این حالت دادگاه کیفری با رد مال معاملات صورت گرفته نسبت به موضوع جرم را باطل می نماید .
  2. یکی دیگر از موارد شایع در اعلام بطلان معامله ابطال سند رسمی فرضی است که موضوع معامله مستحق للغیر درآید و مالک اصلی معامله فضولی صورت گرفته را رد کند در این حالت نیز معامله باطل خواهد بود .
  3. مورد دیگر در معاملات باطل، معاملات ربوی است که در مواردی ملک به عنوان تضمین پرداخت اصل و سود به ربا دهنده تحویل میگردد و یا معاملات نامشروع دیگر از همین قبیل .
  4. در حالت دیگر ممکن سند رسمی توسط وکیل رسمی منتقل گردیده باشد در فرضی که وکالت وکیل از درجه اعتبار ساقط باشد در این حالت نیز معاملات باطل و اسناد تنظیمی محکوم به ابطال است .
  5. معاملات افراد محجور در فرضی که ولی و یا قیم قانونی نسبت به انتقال سند و انجام معاملات رضایت نداشته باشند .

در انتها با توجه به اهمیت دعاوی از این دست توصیه می شود قبل از هر اقدام با وکیل متخصص مشاوره نموده و از طریق ایشان اقدامات حقوقی خود را پیگیری نماید .

مجموعه حقوقی وکیل نادری با بهره مندی از تیم تخصصی آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره تخصصی در زمینه املاک بوده که جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید .

حق الوکاله وکیل ابطال سند چقدر است ؟

هزینه ها مطابق تعرفه بوده و با توجه به دادگاه و مرحله رسیدگی میزان آن تعیین می گردد .

دادگاه صالح در ابطال سند رسمی ملک کدام است ؟

دادگاه صالح دادگاهی است که ملک در آن حوزه واقع شده است .

آیا دادگاه کیفری حکم به ابطال سند موضوع جعل صادر می نماید ؟

دادگاه کیفری حکم به امحای اسناد جعلی را صادر خواهد کرد لیکن ابطال سند نیازمند دادخواست حقوقی می باشد .

آیا انتخاب وکیل دادگستری در اعلام بطلان معامله و ابطال سند ضروری است ؟

با توجه به پیچیدگی و ویژگی های خاص این نوع دعاوی توصیه میشود از همراهی وکیل و مشاوره حقوقی بهره مند گردید .