وکیل افراز

وکیل افراز

افراز:

در اصطلاح حقوقی افراز به معنای (جداسازی سهم مشاع هر شریک یا شرکای ملک مشاع از حالت اشاعه)یا (تقسیم مال غیر منقول مشاع نسبت به سهم هر یک از شرکا در صورت عدم توافق و تراضی یک یا چند نفر از آنها به تقسیم) بنابراین در افراز {وجود حالت اشاعه} شرط اساسی است.

بنابراین طبق توضیحات دعوای افراز عبارت است از:(دعوای شریک ملک مشاع بر شریک یا شرکای دیگر به منظور تقسیم مال مزبور در صورت عدم تراضی بر تقسیم )

 

در دعوای افراز ،مالکیت متقاضیان افراز محرز می شود .

همچنین افراز ممکن است مربوط به عین یا منفعت یا دین باشد.

تفکیک در اصطلاح ثبتی عبارتند از :تقسیم و تبدیل مال غیر منقول به قطعات کوچکتر با مشخصات معین ،خواه ملک مشاع باشد(متعلق به بیش از یک نفر)یا غیر مشاع(متعلق به یک نفر)
مثال :تقسیم ملک ۵۰۰متری به قطعات۱۰۰متری توسط مالک یا مالکین مشاع


هدف از تفکیک:

انتقال قطعات تفکیکی به صورت مفروز ،صدور سند مالکیت مفروزی یا ابطال سند اولیه و تنظیم تقسیم نامه می باشد.
انجام تفکیک و تنظیم صورت مجلس تفکیکی به عهده ی اداره ی ثبت اسناد و املاک است که پس از تقاضا از دفتر خانه اسناد رسمی و ارسال آن به اداره ثبت صورت می گیرد و شامل حدود مساحت و قطعات مفروزی جهت صدور سند مالکیت برای آن قطعات می‌باشد.

تفاوت تقسیم و تفکیک:

در واقع،تقسیم از بین بردن حالت اشاعه است.در حالیکه تفکیک ضرورتی به مشاع بودن مال مورد تفکیک نمی باشد.
در اصطلاح حقوقی ،تقسیم عبارتست از:تفکیک حصه(سهم)هر یک از شرکای ملک مشاع معین از طریق تراضی شرکا (ماده ی۵۹۱)قانون مدنی یا از طریق حکم دادگاه،در صورتی که بین همه شرکا تراضی وجود نداشت باشد و تقسیم اجباری با برخی از شریکان ،غایب مفقود الاثر محجور باشد.

نکته* اساسا هدف از تفکیک استفاده ی بهتر از ملک می باشد

تفاوت بین افراز از تفکیک ملک:

۱) در افراز وجود حالت اشاعه ملک ،شرط اساسی است.در حالی که در تفکیک ،مشاع بودن ملک ضروری نیست و ممکن است متقاضی تفکیک یک نفر باشد.بنابراین تفکیک ،هم در ملک مشاع و هم در ملک غیر مشاع قابل تصور است اما افراز منحصرا در خصوص املاک مشاع می باشد.

۲) بعد از افراز ،حالت اشاعه از بین می رودطبق گفته های گذشته ولی با تفکیک ملک به قطعات کوچکتر ،حالت اشاعه همچنان باقی خواهد بود.
.
۳) رسیدگی به تقاضای افراز ،هم در اداره ی ثبت اسناد و املاک و هم دردادگاه به عمل می آید.
اما تفکیک معمولا برعهده ی اداره‌ی ثبت است.

۴) تفکیک با تراضی و توافق مالکین مشاع به عمل می آید
اما افراز ،معمولا در مواقعی پیش می اید که بین مالکین مشاع اختلاف وجود دارد.

۵) تفکیک صرفا منجر به تقسیم ملک می شود اما افراز علاوه بر تقسیم ملک ،تعیین سهام مالکین مشاعی را نیز در بر خواهد داشت و قطعات افراز شده به نسبت سهام مالکین مشاع به آنان اختصاص می یابد.

۶) پس از انجام عملیات افراز ،تنظیم تقسیم نامه ضرورت ندارد زیرا سهم هر یک از مالکان مشاعی به موجب افراز تعیین شده است.
اما اگر پس از تفکیک ملک مشاع ،مالکین برای تنظیم تقسیم نامه برای تصرف در سهم مفروز توافق نداشته باشند یا حاضر به انتقال قطعات تفکیکی با توافق هم نباشند تفکیک بلااثر می گردو به رغم وجود صورت مجلس تفکیکی،مالکین مشاع مجبور به تقاضای افراز خواهند بود.

۷) نتیجه ی عملیات تفکیک منجر به تنظیم صورتمجلس تفکیکی می گردد اما در افراز ،رای صادر می شود (تصمیم واحد ثبتی)در صورت عدم اعتراض و قطعیت ،همانند رای دادگاه،لازم الاجرا بوده و براساس آن ،برای هر مالک سند شش دانگ قطعه اختصاص داده خواهد شد.

هر گاه برای انجام یک امر ،پویا چند نفر وکیل معین شده باشد هیچ یک از آنها نمی توانند بدون دیگری یا دیگران دخالت در آن امر بنماید مگر اینکه هر یک مستقلا وکالت داشته باشد،در این صورت هر کدام می تواند به تنهایی آن را به جا آورد.

وکیل افراز:

با توجه به مطالب فوق اینگونه برداشت میشود تقسیم ویا تفکیک اراضی ویا اموال غیر منقول بسیار آسان است اما باید توجه داشت اشتباهات کوچک میتواند منجر به ضرر وزیان های کلان بشود .
در چنین شرایطی میتوان با کمک گرفتن از یک وکیل افراز مجرب از این گونه زیان ها جلوگیری کرد
وکیل افراز با تجربیات خود در این زمینه میتواند حقوق موکل خود را بدون هیچ کم وکاستی حفظ نماید. از آن دفاع نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *