وکیل الزام به تحویل مورد اجاره

الزام به تحویل مورد اجاره:

در دنیای امروزه به دلیل گسترش انواع مختلف عقود اجاره میان مردم، قوانین و مقررات خاصی برای هر نوع از این عقود و قراردادها معین شده که یکی از آنها الزام موجر به تحویل مورد اجاره می باشد که در این مقاله به آن می پردازیم.

الزام موجر به تحویل مورد اجاره هنگامی کاربرد دارد که دو یا چند نفر قرارداد معینی را برای اجاره یک ملک تجاری یا اداری و یا مسکونی میان خود مکتوب کرده و یا به صورت شفاهی قرار دهند و به هنگام رسید موعد تحویل ملک، مالک از تحویل ملک مشخص شده امتناع کند؛ در این صورت مستاجر میتواند با مراجعه به دادگاه دادخواست خود را برای عدم تحویل ملک توسط مالک ،تقدیم دادگاه کند
در این هنگام مستاجری که ملک مورد نظر را از مالک ملک تحویل نگرفته خواهان و طرف مطرح کننده شکایت به حساب آمده و باید شکایت خود را از طرف دادگاه به دست مالک برساند.

الزام به تحویل مورد اجاره

دادگاه با عنایت بر مدارک و منابع مشخص در پرونده اقدام به صدور رای قطعی می کند و در صورتی که مشخص شود مالک ملک با اختیار خود و از عمد ملک را تحویل مستاجر نداده باشد طبق حکم دادگاه ملک اجباراً به مستاجر تحویل داده می شود و در صورت وجود عوامل برای عدم تحویل ملک به مستاجر فرد هق فسخ و باطل کردن قرارداد میان خودشان را دارد و می تواند وجه داده شده به مالک را پس بگیرد

مدارک مورد نیاز برای اعاده دادرسی نسبت به عدم تحویل ملک توسط مالک به مستأجر

در تمامی پرونده های حقوقی وجود منبع و دلیل و برهان کتبی و قابل استناد از ارکان اصلی تشکیل یک پرونده به حساب می‌آید و در صورت عدم وجود این دلایل پرونده از طرف دادگاه باطل شمرده شده و به جریان نمی افتد. در این موضوع نیز مستاجر نیاز به تحویل قراردادنامه کتبی دارای تاریخ مشخص مکتوب شده میان مستاجر و مالک دارد تا بتواند اعاده حق کند

مراجع دارای صلاحیت برای رسیدگی به این پرونده:

تمامی دادگاه های موجود در محل وقوع ملک صلاحیت رسیدگی به این دعاوی را دارا هستند

نکات قابل توجه در هنگام عقد قرارداد میان مالک و مستاجر

۱) فراد موجود در هنگام عقد قرارداد بهتر است برای پیشگیری از وقوع هر گونه عدم تحویل ملک و یا هق فسخ معامله مبلغ و یا شرایطی را بعنوان خسارت در نظر بگیرند تا مستاجر بتواند از این بند به عنوان اهرم فشاری در هنگام عدم تحویل مالک استفاده کند.

۲) به علت ازدحام این نوع پرونده ها و دعاوی در دادگاههای ذکر شده روند پاسخگویی دادگاه ممکن است بسیار طولانی و زمانبر باشد و همین دلیل بهتر است مالک و مستاجر با در نظر گرفتن شرایط بیان شده اقدام به مصالحه و حل کردن شرایط میان خود کند در غیر این صورت و در صورت تقدیم دادخواست از طرف مستاجر به دادگاه ممکن است زمان بیان شده در قرارداد منقضی شده و مستاجر عمل نتواند به ملک دست یابد.

۳) دعوی الزام به تحویل مورد اجاره برای ملکه معین باید در نزدیکترین دادگاه به محل وقوع ملک صورت پذیرد.

۴) طبق بند قانون مدنی،اگر به علت وقوع اتفاقات ناگوار مانند سیل ایا آتش سوزی و موارد متعدد ملک معین از بین رفته باشد و شخص مالک نتواند موضوع معین را تحویل مستاجر دهد ،قرارداد اجاره باطل شناخته شده و مستاجر میتواند اقدام به باز پس گیری وجه تحویل داده شده نماید.

هزینه دادرسی در این پرونده ها

این دعاوی چون زمینه مالی دارند و با توجه به منقول و غیر منقول بودن موضوع پرونده، هزینه متفاوت خواهد بود . برای مثال اگر موضوع مورد نظر ملک باشد(غیر منقول) تعرفه مشخص و اگر خودرو و یا وسایل دیگر (منقول) نیز باشد، این تعرفه متفاوت خواهد بود و به نسبت ارزش شیء مدنظر ، هزینه ای را دربر خواهد داشت.

وکیل الزام به تحویل مورد اجاره:

از آنجا که گذر زمان باعث به وجود آمدن هزینه هایی برای موجر و مستاجر می گردد بهتر است در چنین شرایطی برای جلوگیری از هزینه های اضافی و یا صرف وقت کمتر از وکیل و مشاور حقوقی بهره برد زیرا وکیل الزام به تحویل مورد اجاره با تجربیات خود در این زمینه می تواند به بهترین شکل ممکن حقوق موکل خود را دریافت کرده و در کمترین زمان وی را به حق خود برساند.
در صورت نیاز به مشاوره با یک وکیل امور ملکی در خصوص الزام به تحویل مورد اجاره از طریق راه های ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *